Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Audit


8 replies to this topic

#1 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 July 2008 - 09:21 AM

multe dintre probleme sunt la fel ca si in 2007 sau 2006. eu am facut un colaj cu raspunsurile gasite pe forum din anii trecuti care se potrivesc pt 2008. incerc sa postez pt audit, pe urma cum mai gasesc revin.

Fisiere atasate





#2 alina muresan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj napoca

Postat 02 September 2008 - 09:42 AM

Buna tuturor,
am postat raspunsurile la audit. Sper sa vina in ajutorul cat mai multor persoane.
Spor la invatat!

Fisiere atasate





#3 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 07 September 2008 - 09:25 AM

In speranta ca va vor fi de ajutor,va doresc muuuulta BAFTA !

Fisier atasat  rasp.doctrina_deontologie.doc   192.5K   1562 downloads
Fisier atasat  rezolvari_Drept_1_179.doc   389.5K   1105 downloads
Fisier atasat  Fiscalitate_1___101.doc   349K   1069 downloads
Fisier atasat  Expertiza_2008.doc   41.5K   1703 downloads
Fisier atasat  Evaluare_economica.doc   175.5K   1637 downloads
Fisier atasat  audit_2008_integral_ceccar.doc   295.5K   1860 downloads
Fisier atasat  Fiscalitate_Problema_257___274.doc   28.5K   1139 downloads
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#4 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 October 2008 - 02:46 PM

Ce parere aveti de rezolvarile problemelor 15.16.17.18. Credeti ca este suficient raspunsul?



#5 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 October 2008 - 04:02 PM

15.
Opinia defavorabila
O opinie contrara trebuie exprimata atunci cand efectul unui dezacord este atat de semnificativ si de profund pentru situatiile financiare,incat auditorul concluzioneaza ca nu este oportuna exprimarea unei opinii cu rezerve in scopul prezentarii naturii incomplete sau denaturate a situatiilor financiare ( de exemplu dezacordul asupra unei politici contabile Mod de prezentare
(paragraf(paragrafe ) in care se discuta dezacordul )
In opinia noastra datorita efectelor ,aspectelor discutate in paragraful( paragrafele),precedent (e),situatiile financiare nu prezinta o imagine fidela (sau,,nu prezinta cu fidelitate ) a pozitiei financiare a societatii la 31.12 anul x ,a rezultatelor din exploatare si a fluxurilor de numerar pentru anul incheiat la data respectiva ,inconformitate cu Standardele Internationale ( nr,sau titlul )
In fisier a fost dat un alt exemplu ,al meu este altul .
De maine o sa vb.mai multe si de restul ....inca mai avem de lucru la acte ca doar este luna de trimestru. :thumbup:



#6 mia76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 October 2008 - 08:52 AM

Voi cum reusiti sa invatati la audit? Mi se pare multa teorie grea de retinut.



#7 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 23 October 2008 - 09:06 AM

Vezi postareamia76, la Oct 23 2008, 08:52 AM, a spus:

Voi cum reusiti sa invatati la audit? Mi se pare multa teorie grea de retinut.
Asa e. Ti se pare bine , e greu de retinut. Eu am citit atent de 2 -3 ori si mi-am facut o idee. Voi dezvolta cu cuvintele mele ce am retinut. La audit e totusi accesibil fata de evaluare unde sunt multe definitii si formule. Spor la invatat



#8 elena.lupu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2008 - 11:09 AM

16. Imposibilitatea emiterii unei opinii apare in urmatoarele cazuri:
- probele de audit sunt insuficiente si nu pot justifica nici un fel de opinie
- dezacorduri majore intre auditor si conducerea societatii
- unele evenimente incerte pot avea un impact ata de semnificativ asupra sit fin ale soc, incat auditorul nu poate emite o opinie pana la momentul producerii evenimentului.
Inreportul final auditorul trebuie sa declare exclusiv motivul pentru care se afla in imposibiliatea de a exprima o opinie fara explicatii si justificari care ar genera interpretari subiective din partea utilizatorilor.

17.motive:
- exista anumite circumstante care il pot impiedica pe auditor sa aplice toate procedurile de audit necesare in vederea atingerii obiectivului de audit
- desi auditorul si-a atins obictivul de audit acesta descopera erori semnificative in sit financiare ale clientului, care nu sunt atat de grave incat sa il determine sa emita o opinie contrara.

18. opinia fara rezerve semnifica faptul ca sit fin prezinta o imagine fidela a patrimoniului, a rezultatelor financiare si pozitiei soc. Deasemeni indica faptul ca toate abaterile semnificative de la principiile contabile precum si efectele acestora, au fost identificate, cuantificate si prezentate corespunzator in sit fin.



#9 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2009 - 09:51 AM

Atasez audit final 2009, am verificat cam 95% din prb. Subiectele sunt exact aceleasi din 2008.
Este actualizat dar nu ma supar daca gasesti in nereguli. Bafta tuturor si sa ne auzim cu bine pe forum la discutiile
despre rezultate pozitive pt toata lumea.

Atasez audit final 2009, am verificat cam 95% din prb. Subiectele sunt exact aceleasi din 2008.
Este actualizat dar nu ma supar daca gasesti in nereguli. Bafta tuturor si sa ne auzim cu bine pe forum la discutiile
despre rezultate pozitive pt toata lumea.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL