Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen CECCAR 2008 contabil autorizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Examen CECCAR 2008 contabil autorizat

38 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 07:45 PM

-eu ma intreb pentru ce mai dati acest examen .
- poate nu inteleg eu
- contabilitatea nu o mai puteti tine fara un sef , doar ca sa va numiti contabili autorizati si sa faceti contabilitate primara
- nu este o rautate dar nu inteleg de ce sa platiti un exmen, ani de stagiu , cotizatie CECCAR , fara drept de a semna o balanta , un bilant , o declaratie.

poate ma lamureste cineva!
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 carmenatila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 September 2008 - 03:48 PM

Buna ziua,as avea si eu o rugaminte sa rezolvam si noi problemele de la examen inpreuna ,ca cei de la experti.Toata lumea le vrea prin email dar trebuie sa le mai si discutam. multumesc




#3 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 11 September 2008 - 10:42 AM

SALUT! SUNT DE ACEEASI PARERE, ar trebui sa ne organizam si noi, ar fi mult mai bine.

Buna ziua! A lucrat cineva la probleme de Conta-Drept? Eu am facut la Fiscalitate si incerc sa le postez, apoi sa vedem si parerile voastre, ce ziceti?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 September 2008 - 04:32 PM
citare mesaj anterior si unire mesaje consecutive




#4 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 September 2008 - 12:34 PM

Buna, nu vreau sa va descurajez, eu doar ce am dat examenul de aptitudini 2008, am terminat cu bine, dar dragilor de as fi stiut acum 3 ani ca se v-a schimba legea asa , sa nu poti tine contabilitatea fara cineva care sa aiba studii superioare ca sef, sa nu poti semna bilantul ,care de fapt tot tu il faci dar altul pune stampila, ca de fapt daca tii contabilitati cu carte munca si nu ca persoana fizica autorizata ( faceti un calcul cat platiti la stat impozit , sanatate si asigurare pensie= cat mai ramane in mana ) lucrezi la negru( asa s-a exprimat cineva de la garda cand am intrebat de statutulmeu ) si veti vedea ca mai bine in acesti 3 ani sa faceti facultatea si aveti mai multe drepturi .Este doar un sfat , de la cineva patit si care nu stia ce schimbari vor fi in legi, dar voi acum stiti si e pacat de timp si bani si nu in ultimul rand de examenele care trebuie sa le dati. Oricum , indiferent ce decizie luati va doresc multa bafta la examene.



#5 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 16 September 2008 - 09:34 AM

:thumbup: Chiar m-ai lasat in ceata..... dar ai dreptate... tocmai asta e! Si m-ai facut sa ma razgandesc la ultima suta de metrii, inainte de inscrieri... :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 September 2008 - 06:17 PM
citare mesaj anterior




#6 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 16 September 2008 - 10:04 AM

Acum 3 ani cand m-am inscris la ceccar pentru a putea fi expert iti trebuia facultate terminata + vechime.
Intre timp am terminat si facultatea, legea s-a si schimbat (poti da examen de acces doar cu dovada diplomei de facult), am dat si examenul de aptitudini, sunt contabil autorizat, da cu mare lucru nu ma incalzeste, pe unde lucrez m-am angajat cu 2 ore, part-time pe post de contabil sef si pot semna si bilanturi fara probleme, ceea ce va recomand si voua, sa terminati in primul o facultate si apoi sa va mai ganditi daca se merita ori ba sa cotizati in draci la ei ;)

Mult succes.



#7 carmenatila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 17 September 2008 - 10:31 AM

Sunt de aceiasi parere ,dar mie la servici imi cere asa ceva asa ca nu am ce sa fac, am incercat si anul trecut si nu am luat,am picat la fiscalitate cu 2 nu mi sa parut corect ,si pot sa va spun ca am facut tot la fiscalitate,nu mai stiu exact ce mi sa dat dar asta e tb sa incercam .Asta imi cere sefu asta fac ,nu vreau sa-mi pierd locul de munca.Si cu facultatea este alta problema sunt in ultimul an si fac facultatea de trei ani si nu prea este recunoscuta fara master asa ca tb sa fac si masterul.
LA fiscaliatea am si eu cateva rezolvate ,cum facem le discuitam on line sau intram pe messanger. La drept le am pe cele de anu trecut le verific daca sunt la fel si le postez.la cotabilitate e mai greu il las mai incolo.



#8 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 17 September 2008 - 12:32 PM

Am observat, ca nimeni nu s-a implicat in aceasta tema. Oare nimeni nu mai da examenul de acces la CA?
Ar trebui sa luam legatura.

Buna carmenatila ! Daca vrei sa luam legatura , ti-am lasat adresa la profilul tau; maine sper sa-mi pregatesc materialele ce am, si apoi le discutam. Nu prea e interesat altcineva nimeni de acest examen, dupa cum observ....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 September 2008 - 06:19 PM




#9 valiali

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 September 2008 - 03:04 PM

BUNA se pare ca anul asta nu prea sunt interesati la CA nici nu s-au inscris prea multi asta este daca ai ceva raspunsuri la drept le-as vrea si eu si le discutam



#10 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 09:11 PM

subiectele nu sunt aceleasi ca la expert, dar selectate? le-as vrea si eu pt cineva, eu personal dau la expert :)



#11 valiali

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 September 2008 - 09:49 AM

Vezi postareapalika, la Sep 17 2008, 01:32 PM, a spus:

Am observat, ca nimeni nu s-a implicat in aceasta tema. Oare nimeni nu mai da examenul de acces la CA?
Ar trebui sa luam legatura.
buna palika , tu stii daca se mai tin cursuri de pregatire la CA ca la experti vad ca au inceput, este posibil sa nu se fi inscris mai nimeni? tu ce ai facut pana la urma te-ai razgandit? as vrea si eu sub de la drept daca le-a rezolvat cineva pe adresa vali.sigmund@yahoo.com



#12 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 24 September 2008 - 11:50 AM

Buna valiali ! Daca se tin cursuri...., eu cred ca asta depinde de localitatea fiecaruia, unde exista filiala CECCAR. La noi acum incep cursurile, dar nu ma duc, ca oferta (am vazut programul) e prea slaba. Ma folosesc de cursurile de anul trecut. In timpul acela mai bine invat.
Da, m-am razgandit, si in ultima zi m-am inscris... Sa stii ca exista inscrisi si la CA, (am intrebat in oras la noi), numai ca probabil toata lumea se uita la rezolvarile celor de la EC, cu toate ca sunt altele.
Ar fi fost bine daca am fi rezolvat si noi problemele pe forum, cat mai multe idei, cu atat mai multe rezolvari.
Dar vad ca toata lumea se uita numai pe topicuri, nu se implica nimeni. Eu am rezolvate o parte din fiscalitate, din contabilitate... (din cartea 2008!).



#13 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 27 September 2008 - 10:53 PM

buna,
in 2008 mai da cineva examen la c.a.?

si eu dau ex la c.a. in oct si sincer nu prea m-am pregatit.De luni la noi se fac cursuri de pregatire la finante. Personal sunt speriata de ex.Dau la c a pt ca la anul termin fac si daca reusesc castig un an la stagiu :thumbup:
-cred ca ar trebui sa incercam sa discutam si noi problemele.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 September 2008 - 04:33 PM




#14 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 01 October 2008 - 11:21 AM

Problemele de la c a sunt diferite fata de cele de la exp.conta.Majoritatea dintre cei inscrisi aici sunt la exp.conta.



#15 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 October 2008 - 12:40 PM

Am fost la cursuri de fiscalitate luni si marti.NIMENI nu a intrebat daca da cineva ex la c.a.Stiu ca erau in sala dar nu stiu cati.S-au rezolvat doar probleme de la experti.Probabil ca daca le stii pe acelea pe cele de la c.a. le visezi.....Personal nu stiu daca sa ma mai complic cu acest examen ,iar la anul urmator cand termin fac. sa dau din nou la experti. :thumbup:



#16 Bibiti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 October 2008 - 01:42 PM

interesul pentru acest examen este foarte mic, eu am fost prima care m-am inscris la contabil autorizat in penultima zi de inscriere in timis.Sunt interseata de rezolvarile de la drept si discutii pentru problemele de la fiscalitate.



#17 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 October 2008 - 02:14 PM

Buna!

Si eu dau examen la contabili autorizati si tot pentru ca asa voi castiga un an si jumatate la stagiu. Eu dau examenul de licenta la anul, in septembrie, iar diploma se elibereaza abia in februarie, deci nu as putea da examenul pentru experti contabili nici anul viitor. Am dat detaliile astea fiindca am tot vazut persoane nedumerite de faptul ca unii sunt interesati sa fie contabili autorizati.

Sunt si eu interesata sa discutam despre subiecte. O sa postez in weekend rezolvarile mele la drept si fiscalitate si poate reusim sa le discutam impreuna.

Spor la invatat!



#18 Bibiti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2008 - 11:33 AM

Buna Ella!
Imi pare bine ca am gasit pe cineva interesat de examenul de contabil autorizat si sunt de acord sa discutam impreuna rezolvarile problemelor de fiscalitate si drept. Mai discutam!
Adresa mea de mail este nicole_cirstea@yahoo.com

Spor si tie la invatat!



#19 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 October 2008 - 12:27 PM

Si eu sunt in pregatiri pentru examenul de contabil autorizat si mi-as dorii tare mult sa incercam sa ne ajutam.Succes la invatat!
bogy_maria@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 October 2008 - 07:41 AM
citare mesaj anterior




#20 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 02 October 2008 - 02:31 PM

Buna tuturor ! Incerc sa postez cateva rezolvari din problemele de la Fiscalitate (acces-contabili autorizati) si va invit la dezbatere si la completare ! Orice parere e binevenita ! :thumbup:
Spor la treaba !

- si cateva rezolvari din problemele de Contabilitate (acces-contabili autorizati) si va invit la dezbatere si la completare ! Orice parere e binevenita ! :tongue:
Spor la treaba !

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 October 2008 - 07:42 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL