Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
administrator si salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

administrator si salariat


44 replies to this topic

#21 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 12:54 PM

Vezi postareadiaconu alina, la Oct 3 2008, 11:31 AM, a spus:

ideea e ca administratorul e si asociat unic dar nu vrea sa se angajeze nici macar cu 2 ore....
NU este obligat sa se angajeze, dar trebuie sa stie ca dupa ridicarea dividendelor este obligat sa-si plateasca contrib. indiv. de sanatate in procent de 5,5%.



#22 rodica_04

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2009 - 01:27 PM

Administratorul unei firme care se ocupa cu comert poate lucra in cadrul firmei fara contract de munca?




#23 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 02:56 PM

Da. Vezi Codurile Cor " Codul Ocupatiilor din Romania" ! Ptr.Administrator Societate Comerciala se procedeaza astfel:
-se face CIM stabilindu-se repuneratia aprobata prin Hot.AGA (daca-i cazul) ;obiectul Contractului : Administrarea societatii comerciale; functia : Administrator COR 241939.



#24 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2009 - 07:36 PM

Vezi postarearodica_04, la Nov 19 2009, 01:27 PM, a spus:

Administratorul unei firme care se ocupa cu comert poate lucra in cadrul firmei fara contract de munca?

Fara contract de munca poate lucra doar daca e inregistrat la onrc ca administrator al firmei.



#25 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 January 2010 - 08:38 AM

buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
pot sa intocmesc contract de munca pentru administratorul societatii care nu are cetatenie romana?
daca pot, cum fac statul de plata? (ce contributii se opresc, alte detalii)
ms!



#26 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 10:04 AM

Poti face contract, dar am inteles ca pentru a putea declara contributiile trebuie sa-i scoti un CNP (procedura nu o stiu).
Se platesc aceleasi contributii ca si la un rezident.
Dragos



#27 fabyuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2010 - 02:53 PM

am infiintat o societate care are trei asociati, dintre care doi sunt si administratori.intrebarea mea este daca administratorii pot avea si contract de munca pe societate sau daca asociatul care nu are functie de administrator poate avea contract de munca.
si in caz contrar , societatea poate sa-si continue activitatea doar cu un contabil care presteaza 2 ore pe zi
multumesc :lnr (1):



#28 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:44 PM

Asociatii pot fi si angajatii firmei indiferent pe ce functie ( chiar si necalificati ).
Da firma poate sa aiba si doar contabil angajat la 2 ore daca restu activitati o fac actionarii firmei.



#29 fabyuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 July 2010 - 08:55 AM

multumesc pentru raspuns , dar nu , de activitate nu se ocupa actionarii .ei sunt actionari si atat.
sa zicem ca pot face o suspendare de activitate.pot functiona doar cu un contabil cu 2 ore pe zi pe perioada de trei ani?pentru ca este nevoie de unul pentru toate hartiile necesare



#30 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 11:36 PM

O puteti face si fara sa aveti angajati , ( platind contabilul la " negru " ).



#31 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 05 July 2010 - 08:36 AM

Vezi postareafabyuta, la Jul 3 2010, 09:55 AM, a spus:

multumesc pentru raspuns , dar nu , de activitate nu se ocupa actionarii .ei sunt actionari si atat.
sa zicem ca pot face o suspendare de activitate.pot functiona doar cu un contabil cu 2 ore pe zi pe perioada de trei ani?pentru ca este nevoie de unul pentru toate hartiile necesare
daca suspenzi activitatea la ce mai ai nevoie de contabil? Nici nu poti sa ai angajati cat esti suspendat dupa parerea mea. Ai avea cheltuieli cu salariile deci ai avea activitate;



#32 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 04 November 2010 - 08:47 PM

Buna ziua

O firma cu un asociat unic, administrator se poate angaja cu contract de munca pe functia de agent vanzari?

Multumesc pt ajutor

IB



#33 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2010 - 12:44 AM

da



#34 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 16 December 2010 - 12:04 AM

Am o firmă unde sunt asociat unic și angajat.

Nu am fost de la început și angajat, ci doar administrator.

Ulterior, pentru a mă angaja am fost nevoit să schimb administratorul, în ideea că nu mă puteam angaja pe mine însumi.

În curând administratorul meu pleacă din țară la copii (i-a născut fiica și nu mai are mare lucru care s-o țină aici) și nu am pe altcineva de încredere să-l fac admin.

Pot să mă numesc tot eu administrator, chiar dacă este firma mea și sunt și angajat la firma mea?

Risc vreo sancțiune?

Sper că nu, pentru că nu am pe cine să numesc și mi se pare absurd să iau un om de pe stradă care să-mi conducă propria firmă, care firmă oricum este una mică, cu un singur angajat, pe mine.



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 December 2010 - 08:48 AM

Citeaza

Pot să mă numesc tot eu administrator, chiar dacă este firma mea și sunt și angajat la firma mea?

Da.

Dana




#36 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 16 December 2010 - 10:38 AM

Se face modificare la Registrul Comertului, respectiv in Actul constitutiv, unde la articolul privind conducerea si administrarea societatii se mentioneaza ca Dvs sunteti administrator pe o perioada limitata sau nelimitata de timp.



#37 George Popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 16 December 2010 - 12:37 PM

Atunci de unde vine povestea că nu ai voie?

Am auzit-o ori la ONRC, ori la Camera de Muncă. Nu mai rețin exact la care din cele 2 instituții.

Spuneau că așa scrie în Lege... Că dacă ești administrator nu te poți angaja pe tine însuți...

Sper să nu fie vreo interdicție să te faci administrator și după ce ești deja angajat de un alt admin...



#38 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 December 2010 - 01:41 PM

Povestea aceasta că nu poți fi și administrator și angajat la propria ta firmă , ceea ce azi ,în sfârșit nu mai este valasbil, vine ...de la un deștept ... de la ITM ...cu influență pentru a statua lege în România, pentru că ... s-a considerat că ce fel de CIM este , poate fi contractul semnat de aceeași persoană și-n dreapta, ca angajator, și-n stângă ca și salariat.
Și atunci ... în baza dispozițiilor de interdicție născute peste noapte ... dvs. eja ați fost obligat și l-ați pus pe portar(casier ori secretară ori pe vecinul de la 4 ), administrator la firma dvs, care v-a angajat.
Director.
Oare chiar acel administrator, care v-a semnat CIM-ul, v-a și condus firma ?!
Mira-m-aș!

Povestea aceasta este ca și cu cesiunea capitalului unui SRL de 200 lei , noului asociat, pentru 200 lei.
Așa scrie în fața notarului!
Și mai scrie că renunțați și LA DIVIDENDE ȘI LA ORIcE ALTE PRETENȚII,INCLUSIV LA SUMA CARE ESTE ÎN SOLD CREDITOR LA 4551!
Adică ... spălare de bani ... pe față!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 December 2010 - 01:45 PM




#39 kinga_mt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 January 2011 - 09:34 AM

as vrea sa adresez si eu o intrebare...
in calitate de asociat pot sa tin contabilitatea fara sa am un contract de munca inregistrat la itm?

va rog sa-mi raspunda cineva...



#40 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 14 January 2011 - 10:04 AM

Vezi postareakinga_mt, la Jan 14 2011, 09:34 AM, a spus:

in calitate de asociat pot sa tin contabilitatea fara sa am un contract de munca inregistrat la itm?

Da.
Legea nu vă interzce.
Dimpotrivă, vă obligă să aveți condusă ... contabilitatea.
Evidența contabilă.
Corect.
La zi.
Dacă sunteți în stare atunci de ce nu ați fi și-n măsură ?!

Dar dacă cumva sunteți membru CECCAR, și aveți o firmă de contabilitate înregistrată , autorizată de CECCAR , atunci nici dacă aveți CIM încheiat și depus la ITM, nu vă puteți ... după regulile interne ale CECCAR-ului... să vă țineți proria contabilitate.
Adică sunteți incompatibilă!

PS. Dacă cumva s-a abrogat ori modificat această prevedere la CECCAR, mi-ar prinde bine să fiu corectat. Deci nu vorbim de expertiza contabilă, unde incompatibilitățile sunt corect și just definite. Vorbim de conducerea propriei contabilități de către un membru CECCAR!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 14 January 2011 - 10:07 AM







Similar Topics Collapse

9 useri citesc topicul

0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL