Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control politia vamala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Control politia vamala

7 replies to this topic

#1 danutz2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 October 2008 - 05:59 PM

Am auzit de controale efectuate de politia vamala pe la tara la care au pus intrebari de genul
1 - daca magazinul are casa de marcat;
2 - sa vada cate bonuri fiscale au fost scoase la casa de marcat in ziua respectiva;
3 - daca este caietul in care se trec banii personali;
4 - daca magazinul are firma la intrare.
Stiam ca acestia cauta daca se vand tigari sau bauturi netimbrate, asa ca am incercat sa caut atributiunile lor, dar nu am gasit nimic. Toate chestiile enumerate stiam ca le "verifica" Garda, ce treaba au ei daca nu am firma la intrare ( am doar programul de functionare pe usa).
Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine, eventual cu trimitere la ceva legislatie, multumesc anticipat!



#2 adiL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 05 February 2009 - 02:08 PM

Ai primit raspuns la aceasta intrebare? Aveam aceeasi nelamurire. Trimite un mail la lacatusua2009@yahoo.com. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 February 2009 - 02:14 PM
citare mesaj anterior




#3 AnaBelcin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 February 2009 - 07:01 PM

Referitor la intrebarile voastre raspunsul este "nu", nu exista nicio lege care sa prevada asa ceva, dar din obisnuinta, din rea vointa sau alte motive te intreaba ( se leaga si de orarul de pe usa sau de firma agatata la intrare). Astazi am avut control cu garda financiara si m-au intrebat si ce am mancat dimineata.



#4 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 19 December 2009 - 03:03 PM

Am luni un control de la vama la o casa de amanet. Vor sa verfice accizele. Dar noi nici nu importam nici nu producem bijuterii din aur! Oare ce vor?



#5 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 22 December 2009 - 11:39 AM

Ai avut controlul? Poti sa ne spui si noua ce au controlat?
vivi



#6 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 23 December 2009 - 08:54 PM

Vezi postareaVIVI1968, la Dec 22 2009, 12:39 PM, a spus:

Ai avut controlul? Poti sa ne spui si noua ce au controlat?
Au verificat toate actele pe ultimele 6 luni, dar nu au avut pt ce sa amendeze. Dar s-au straduit!



#7 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 24 December 2009 - 09:24 AM

Si la ce accize se refereau?
vivi



#8 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 24 December 2009 - 04:15 PM

Vezi postareaVIVI1968, la Dec 24 2009, 11:24 AM, a spus:

Si la ce accize se refereau?
Si-au dat seama ca nu suntem platitori de accize






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL