Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TICHETE DE MASA PENTRU CEI CU 2 CIM-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TICHETE DE MASA PENTRU CEI CU 2 CIM-uri


6 replies to this topic

#1 vica24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 November 2008 - 02:46 PM

Daca imi poate da cineva un raspuns calificat la urmatoarea problema ref. regim acordare tichete de masa:
In ce conditii poate un lucrator beneficia de tichete de masa daca presteaza 8 ore / zi la respectiva unitate in baza unui contract individual de munca pe perioada nedeterminata dar, din motive personale, a optat sa depuna cartea de munca deci implicit sa declare functia de baza la o alta societate care nu acorda astfel de tichete la nici un salariat.
De exemplu, angajatorul unde prestez cele 8 ore/zi mi-a argumentat refuzul prin faptul ca tichetele de masa nu se dau decit in situatia cind voi aduce cartea de munca la dinsii. Frustrarea este inerenta atunci cind in final o salariata ca mine, nu primeste de nicaieri astfel de tichete.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 November 2008 - 03:22 PM

Acolo unde se dau tichete de masa ele se dau la toti angajatii, indiferent ca sunt la locul de baza sau nu. Legea tichetelor de masa nu face aceasta discriminare.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 12 November 2008 - 08:53 PM

Vezi postareanopris, la Nov 12 2008, 03:22 PM, a spus:

Acolo unde se dau tichete de masa ele se dau la toti angajatii, indiferent ca sunt la locul de baza sau nu. Legea tichetelor de masa nu face aceasta discriminare.
Concluzia este ca nu vrea sa-ti dea !
:thumbup:



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 November 2008 - 10:05 PM

Conform art. 35 din HG 5 / 1999 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, in cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 05:33 PM
citare mesaj anterior




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 December 2008 - 03:37 PM

Am verificat si am constatat (spre rusinea mea, pt. ca nu am stiut) ca intr-adevar tichetele de masa se dau doar la angajatii cu functia de baza in acea firma. Trebuie sa acordam mai mare atentie normelor de aplicare a legilor, altfel putem avea scapari importante. Multumesc "Lexiroxi" pentru corectare.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 17 December 2008 - 03:37 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 maria_corina29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2009 - 12:40 PM

vreau si eu sa stiu, noi dam la angajati tikete de masa de ceva timp, ziua si tiketul.
dar am o angajata part time cu 2 ore/zi care are CM in alta parte ca functie de baza.
de la mine mai beneficiaza de tickete de masa?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2009 - 12:53 PM

s-a mai discutat, fol. fct de cautare, e obligatoriu ! sau macar citeste mai sus ... ai deja raspunsul !!

topic inchis !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 March 2009 - 12:59 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL