Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Editare reviste - Productie sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * - - 1 Voturi

Editare reviste - Productie sau nu?

22 replies to this topic

#21 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 29 December 2009 - 11:10 PM

Buna seara. Am o dilema mare si sper sa ma poata ajuta cineva. Am luat o firma care s-a infiintat in noiembrie si are codul CAEN-activitati de realizare a inregistrarilor audio si activitati de editare muzicala. Nu am mai avut tangenta cu asa ceva si imi e teama sa nu fac greseli mari.
Asociatul firmei a compus muzica, care a trimis-o pe un CD la o firma pentru a fi prelucrata. Dupa ce a fost prelucrata, s-a obtinut matrita, care a fost trimisa la o alta firma care va edita CD-urile cu muzica.
Intrebarile mele sunt:
1. daca este sau nu productie.
2. matrita obtinuta, va ramane mereu la furnizorul care editeaza CD-urile (in cazul in care exista nemultumiri de calitatea muzicii de pe CD, se verifica cu matrita primita); in prima faza se vor face cateva CD-uri, pentru a testa piata, iar daca exista cerere se vor mai edita altele; cum evidentiez eu acest lucru in contabilitate: o consider ca o imobilizare necorporala sau ca materie prima?
3. trebuie sa fac un ctr de drept de autor cu asociatul? (el este roman, dar inregistrat in strainatate la Uniunea artistilor).
Multumesc.



#22 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 02 February 2010 - 01:13 PM

-Asociatul este o latura juridica a persoanei X-escu
-Administratorul este o latura juridica a persoanei X-escu
-Compozitorul este o alta latura juridica a lui X-escu
-MATRITA ramine ca activ-la terti (Imobilizare COPORALA ori OBIECT DE INVENTAR) pina cind Administratorul firmei in urma unei inventarieri anuale VA DECIDE SCOATEREA DIN UZ
-Administatorul societatii intocmeste un contract cu Compozitorul, pentru DREPTUI DE AUTOR.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 February 2010 - 12:12 PM




#23 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 11 February 2010 - 10:20 AM

Multumesc pentru sfat.
Pana acum nu m-am gandit deloc la obiect de inventar, dar o sa consider matrita ca fiind ob de inventar, si nu imobilizare pentru a scapa de complicatia incadrarii pentru amortizare.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL