Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - servicii contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA - servicii contabilitate

32 replies to this topic

#21 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 11 September 2009 - 12:56 PM

Vezi postareacorpus, la Sep 9 2009, 11:20 PM, a spus:

..........................................Astfel nu se poate dovedi nici ca acel srl are organizat propriu compartiment contabil ( neexistand CIM in numele economistului care semneaza), si nici contract de prestari servicii cu o entitate inregistrata oficial pe domeniu contabil autorizata CECCAR asa cum este prevazut in Legea conatbilitatii cap II, pentru ca factura ar fi emisa de catre un PFA inregistrat cu un alt obiect de activitate

Raspunsul acesta este partial valabil , in sensul ca nu ai putea sa-i semnezi bilantul , dar asta nu este o problema .
Problema cea mare este foamea celor de la CECCAR si concurenta neloiala pe care o fac angajatii ministerului de finante , garzii financiare , etc, care tin evidente contabile la negru si scad preturile in mod nejustificat .

Poate sa te angajeze cu 2 ore si restul de bani ti-i da ca drepturi de autor .

Aceasta postare a fost editata de butelie: 11 September 2009 - 12:57 PM




#22 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 11 September 2009 - 02:56 PM

Cu totii stim cat de "util" este acest CECCAR si cum se mai lupta ei sa apere interesele profesiei alaturi de ceilalti "loiali" de prin MF. Ideea este de a oferi un raspuns din care INA RUS sa pota lua o hotarare in cunostinta de cauza.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 11 September 2009 - 02:56 PM




#23 INA RUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 11 September 2009 - 05:30 PM

Multumesc de sfaturi.Si eu ma gandeam ca nu se poate ca PFA dar am vrut sa ma conving cu ajutorul vostru.
De angajari cu 1 ora pe luna a contabililor a-ti auzit? Este in regula o astfel de angajare pentru a putea semna un bilant?



#24 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 11 September 2009 - 10:05 PM

Ca sa poti semna bilantul trebuie sa fi angajata cu CIM de cel putin 2 ore pe zi !



#25 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 September 2009 - 10:21 PM

Nu se specifica nicaieri ca trebuie sa fi angajat cu 2 ore pe zi. Sau se specifica si nu stiu eu??



#26 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 11 September 2009 - 10:28 PM

Vezi postareaAnaB, la Sep 11 2009, 11:21 PM, a spus:

Nu se specifica nicaieri ca trebuie sa fi angajat cu 2 ore pe zi. Sau se specifica si nu stiu eu??
CIM nu se incheie daca nu ai minim 2 ore pe zi ! :lostit (13):



#27 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 September 2009 - 10:32 PM

La Bucuresti se poate si cu 1 ora pe luna......si ar trebui sa se poata oriunde conform codului muncii.



#28 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 11 September 2009 - 10:35 PM

Cate bordeie atatea obiceie !
Prin alte parti uite ca nu se poate !
Cred ca astia de la Bucuresti nu au fost atenti la acte !



#29 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 11 September 2009 - 10:38 PM

TITLUL III de la art 108 la art 116 codul muncii

Nu se mai specifica ca trebuie minim 2 ore cred ca de cam 1 an poate chiar 2 .....cam asa ceva



#30 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 15 September 2009 - 01:31 PM

nu e specificata durata minima nicaieri. poate fi 1 ora pe saptamana daca se justifica activitatea. Exemplu: sunt angajata la 1 sc cu 1 angajat la care fac evidenta contabila efectiv intr-o ora pe saptamana si am contract la itm cu 1 ora pe saptamana cu functie de director economic.



#31 homitchi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2013 - 03:31 PM

Vreau sa deschid PFA in contabilitate. Ma poate sfatui cineva cum sa procedez ? Multumesc.



#32 diana 1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 January 2014 - 08:32 PM

Vreau sa imi deschid un pfa in contabilitate..intrebarea mea este pot sa inchei contracte de prestari servicii atat timp cat eu sunt in concediu de crestere a copilului?



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 10:54 PM

dupa parerea mea, NU ! nu te lasa ord. 148/2005, actulaizata, art. 12 (2).

(2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda începând cu ziua urmatoare celei în care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL