Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Masa angajati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Masa angajati


27 replies to this topic

#21 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 09:51 AM

Nu cred ca merge cu 'diurna' in toate cazurile.
Pentru asta ar trebui ca angajatii sa se afle in delegatie / deplasare / detasare.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 May 2009 - 09:51 AM




#22 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 May 2009 - 07:35 PM

Pai in cazul nostru sunt.




#23 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 07:56 PM

:lnr (51): :sad:

Doamne, ca abia acum m-am trezit!!! Multumesc leu50!

Asta-i daca nu citesc toate postarile si m-apuc sa-mi dau cu parerea!

......



#24 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 30 May 2009 - 11:08 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 28 2009, 03:40 PM, a spus:

revin : am zis eu mai sus despre cantine, dar stau si ma gandesc mai bine daca acea deductibilitate nu cumva se refera numai la fct. cantinei in sine (aparatura, salarii bucatari, d-astea) si nu la costul mesei oferite salariatilor ... hmm ?
voi cum interpretati ??

Asa interpretez si eu.

Referitor la masa acordata salariatilor, dupa cum am mai specificat la inceputul topicului, la art. 55 CF este clar ca este inclusa la avantaje asimilate salariilor:

Art. 55 al. 3 Cod fiscal: Avantajele (asimilate salariilor), ... includ, insa nu sunt limitate la:
b) cazare, hrana, imbracaminte ... oferite gratuit sau la un pret mai mic decat pretul pietei;



#25 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 31 May 2009 - 02:41 PM

pentru firma de constructii care trimite in alt judet personalul in delegatie, cel mai simplu este sa acorzi o diurna deductibila de 30 lei/ zi din care angajatul isi plateste masa si ramane cu restul de bani.

daca se doreste deducerea unui eventual tva, atunci se poate da diurna de 15 lei/ zi si se obtine factura pentru masa servita de angajati in deplasare, care va intra pe cheltuieli limitat, 2% din fondul de salar ( sau o alta factura pentru masa servita se poate inregistra pe protocol si se mai beneficiaza de limita de 2% protocol pentru deductibilitate, suplimentar fata de cea 2% din fondul de salar, insa s-ar contabiliza diferit doua facturi cu acelasi continut economic)



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 June 2009 - 02:27 PM

Conform Contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nu poti sa acorzi o diurna zilnica/salariat mai mica decat nivelul diurnei minime prevazute ptr. angajatii institutiilor publice si in plus daca detasarea depaseste 30 de zile consecutive se aplica prevederile art. 46.
Art. 45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau strainatate vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, de asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare, al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice.
Art. 46. - Salariatii unitatilor trimisi in detasare beneficiaza de drepturile de delegare prevazute la art. 45. in cazul in care detasarea depaseste 30 de zile consecutive, in locul diurnei zilnice se plateste o indemnizatie egala cu 50% din salariul de baza zilnic. Aceasta indemnizatie se acorda proportional cu numarul de zile ce depaseste durata neintrerupta de 30 de zile.



#27 Ciphh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 July 2009 - 01:27 PM

Ce intelegeti prin "b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;"?? Care este legislatia in vigoare? In ce conditii se pot incadra aici cheltuielile cu masa oferita angajatilor cu ajutorul unei firme de catering?



#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 July 2009 - 03:48 PM

se refera la cei care sunt obligati prin diverse legi sa acorde hrana (pe vremuri se dadea lapte la operatori telefonie) de exemplu militarii. In anumite conditii de toxicitate...pentru sanatatea angajatilor, angajatorul e obligat sa le dea hrana.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL