Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificari in PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modificari in PFA

19 replies to this topic

#1 flrn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 January 2009 - 12:12 PM

Salut,

Ma iereseaza sa realizez un PFA pentru desfasurarea activitati in domeniul IT. In principiu am optat pentru codul CAEN principal 6201 si secundar 6202 din lista de mai jos.

<!--quoteo--><div class='quotetop'>CITAT</div><div class='quotemain'><!--quotec--><i>http://www.e-juridic.ro/articole/Cod-CAEN--SECTIUNEA-J--INFORMATII-SI-COMUNICATII-1869.html
62 Activitati de servicii in tehnologia informatiei
620 Activitati de servicii in tehnologia informatiei
<b>6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) </b>
<b>6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei </b>
6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul
6209 Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei
63 Activitati de servicii informatice
631 Activitati ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web
639 Alte activitati de servicii informationale
6391 Activitati ale agentiilor de stiri
6399 Alte activitati de servicii informationale n.c.a
</i><!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->
Doresc sa fiu impozitat la norma si nu la venit.

Daca poate cineva sa ma ajute…. intebarile mele sunt urmatoarele :
1.Care sunt conditiile pentru a alege o impozitare la norma ?
2.Cate este norma pentru codurile CAEN enumerate mai sus (pentru Bucuresti, pe an sau pe semestru) ?
3.Ce presupune din punct de vedere contabil un PFA la norma?
4.Care sunt etapele/chestiile diferite la care trebuie sa fiu atent pentru acest tip de pfa la infiintare?

Multumesc anticipat si o zi buna,
F.L.



#2 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 12:43 PM

PENTRU NORMA TREBUIE CODUL 6311-SERVICII INFORMATICE, NU PRODUCERE DE SOFT, CARE DEJA ESTE PRODUCTIE...
IMPOZITUL PE NORMA A FOST PE 2008 DE 2900 RON/AN (APROXIMATIV, PENTRU BUCURESTI)




#3 flrn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:36 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Jan 15 2009, 11:43 AM, a spus:

PENTRU NORMA TREBUIE CODUL 6311-SERVICII INFORMATICE, NU PRODUCERE DE SOFT, CARE DEJA ESTE PRODUCTIE...
IMPOZITUL PE NORMA A FOST PE 2008 DE 2900 RON/AN (APROXIMATIV, PENTRU BUCURESTI)
esti sigur de aceasta informatie?din cate vad in lista de mai sus, din contra.....codul 6202 se refera la consultanta si nu la productie

6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe


sursa



#4 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 03:04 PM

DACA NU ERAM SIGURA NU SCRIAM CA SA MA AFLU IN TREABA...AM INFIINTAT CUIVA UN PFA IN SECT 6 SI ASA MI-AU ZIS LA ADMINISTRATIE, ASA CA I L-AM FACUT PE 6311 SI ARE PFA PE NORMA.



#5 flrn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 January 2009 - 03:25 PM

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Jan 15 2009, 02:04 PM, a spus:

DACA NU ERAM SIGURA NU SCRIAM CA SA MA AFLU IN TREABA...AM INFIINTAT CUIVA UN PFA IN SECT 6 SI ASA MI-AU ZIS LA ADMINISTRATIE, ASA CA I L-AM FACUT PE 6311 SI ARE PFA PE NORMA.

Am inteles...nu am vrut sa sune peiorativ sau altfel...ci doar sa te intreb care este sursa informatiei..pentru ca din descrierea codurilor CAEN 6202 este mai potrivit pentru consultanta decat 6311.


Pe alt forum un alt utilizator spune ca are PFA la norma deja de aproape un an de zile cu codurile caen 6202 si 6201 tot in Bucuresti la sectorul 6.

Citeaza

Eu personal am codurile CAEN in felul urmator:
principal: 6202 - Activitati consultanta in tehnologia informatiei
secundar: 6201
Si am norma fixa de venit, neplatitor de tva. Precizez din nou. PFA infiintat in aprilie 2008, Bucuresti, sectorul 6.
Iar de atunci nu am auzit nimic sa se fi schimbat lucrurile astea.




#6 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 05:06 PM

Eu am sunat la administratie la sectorul 6 cam prin toamna anului 2008, asa mi-au zis de acolo, desi nu era foarte sigura doamna-nu-i venisera de la minister precizarile, din cate am aflat.

P.S. Nici nu am crezut ca ati scris in asa fel incat sa sune peiorativ, iar eu nici atat! Asta am stiut, asta v-am zis! Numai bine!



#7 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 10 February 2009 - 05:20 PM

Salut,
Asa cum majoritatea am facut-o deja, ordonanta 44 parca ne-a obligat sa predam autorizatiile galbene de la primarie iar Registrul Comertului ne-a schimbat denumirea din PF in PFA, in caz ca nu am ales sa fim Intreprindere individuala.

Daca acum ne numim Ion Popescu PFA in loc de Ion Popescu PF trebuie sa schimbam si stampila?



#8 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 15 February 2009 - 11:33 PM

Chiar nu s-a conformat nimeni ordonantei din aprilie? Ce ati facut cu stampila dupa ce ONRC v-a schmbat denumirea in PFA din PF????



#9 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 11:43 PM

Poti sa iti faci alta.

Dar are rost, avand in vedere ca facturile pot fi nestampilate?



#10 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 18 February 2009 - 05:58 PM

Pai pe langa facturi exista contracte, anexe la contracte, declaratii, etc.



#11 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 February 2009 - 01:45 PM

Daca tot suntem la capitolul schimbare certificate am si eu o intrebare: pot sa trec de la PF la Intreprindere Familiala?



#12 suzy21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 March 2009 - 07:46 PM

buna!
stie cineva daca exista vreo limita de venituri pana la care poti fi pfa pe care daca o depasesti esti obligat sa devii srl?
mersi pt raspunsuri!



#13 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2009 - 08:33 PM

Nu exista.



#14 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 14 April 2009 - 11:36 AM

Am bifat aceasta operatiune, nu e deloc simpla daca nu esti asistat. :sad:
Postez cateva sfaturi pentru cei care urmeaza sa o faca

Am atasat mai jos link catre cele 3 formulare.

Prin urmare, completati formularele de mai jos, le printati, le semnati ... si pe urma mergeti la ONRC-ul de la Piata Muncii(Bucuresti program 8-16, la parter).
Daca esti dragut si nu te certi, te asista ei si iti mai indica ei ce sa bifezi.

Trebuie sa aveti: buletin, autorizatie, CUI si cu CIF-ul(cod unic de inreg fiscala)
E musai sa fie in original si bineinteles 2 copii. Pe fiecare copie se scrie 'conf cu orig' si se semneaza
Va mai trebuie 2 dosare cu sina


Formularele:

1.
http://www.onrc.ro/formulare/anexa_a_cerer...gistrare_pf.pdf

2.
http://www.onrc.ro/formulare/declaratie_ac...a_model1_v4.pdf

3.
http://www.onrc.ro/formulare/declaratie_ar...b_model2_v4.pdf



#15 pfait

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 April 2009 - 11:35 AM

Am mai multe intrebari, cu speranta ca acestea isi vor gasi punctual raspunsurile, acestea continand (eventual) si referinta la legislatie (lege, articol, paragraf)
Mentionez ca sunt un proaspat PFA cu norma de venit in domeniul IT (CAEN 6201) si voi lucra atat pentru clienti din tara cat si din strainatate.
Iata intrebarile:

1) Se poate schimba denumirea PFA? Este obligatorie existenta numelui propriu in numele PFA
ex: se poate schimba numele PFA din "MADALIN VOINESCU PERSOANA FIZICA AUTORIZATA" in "MADA-SOFT" ?

2) Se poate face trecerea la "platitor TVA" chiar daca nu am depasit plafonul de 35.000 EURO? Care sunt formalitatile ?
Am inteles ca pentru "exportatori" este mai avantajos regimul cu TVA deoarece se poate returna TVA-ul cheltuit la achizitiile efectuate, in conditiile in care nu se incaseaza TVA din export.

2) Daca PFA este platitor de TVA se trece TVA pe facturile de export (pot fi 2 cazuri) ?
a) export in tara UE: Germania, Franta, Anglia
b) export in tara non-UE: Norvegia, Serbia

3) TVA-ul din facturile externe de plata (ex: plata cu cardul pentru servicii hosting, carti, soft ... etc) se poate deduce ?
Mentionez ca sunt companii externe care pun TVA iar altele care nu pun TVA pe factura.

4) Care din cheltuielile de mai jos permit deducerea TVA ?
- cumparare masina
- cheltuieli cu combustibilul si cu intretinerea masinii
- cumparare software
- cumparare hardware
- convorbiri telefonice mobil (trecut pe PFA)
- cumparare mobilier de birou
- cumparare consumabile pentru birou
- cheltuieli de protocol: apa minerala, sucuri, etc...
- cheltuieli pentru intretinerea locuintei (contract de comodat cu cota parte cheltuieli) : ex - telefon fix, curent, cablu internet, sapun, becuri...etc

5) Ce efecte are OG34 /2009 (cea care a introdus impozitul forfetar) asupra PFA ?

6) Ce soft de contabilitate in partida simpla recomandati ?


Va multumesc anticipat pentru ajutor



#16 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 24 April 2009 - 03:50 PM

Sase intrebari, raspuns la una singura, la care ma pricep: Nu se poate alt nume. La restul, sa raspunda expertii mai bine. ;)



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 03:52 PM

5. Din punct de vedere al impozitarii niciuna.
6. Excel. Daca ai norma fixa nu ti contabilitate, trebuie doar sa ai o evidenta sa nu depasesti limita de 35000 EUR.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 24 April 2009 - 03:57 PM

Dragos



#18 valpatru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2009 - 01:11 PM

2. poti sa te inregistrezi ca platitor de TVA daca nu ai depasit inca plafionul, trebuie sa mergi la administratia financiara si sa depui o declaratie de mentiuni la inspectorul care iti tine dosarul fiscal

4 toate cheltuielile pe care le-ai mentionat sunt deductibile mai putin a 2-a categorie enumerata, combustibil si functionarea autoturismului; daca iti cumperi masina o deduci pe amortizare in 4-6 ani si mai nou conform OG 34 nu mai poti deduce TVA, daca intre timp devii platitor

la protocol e deductibilitate limitata 2% din venitul net (aproximativ)

5. OG 34 nu a re efect decat in ceea cepriveste cheltuielile nedeductibile cu combustibil si reparatii



#19 pfait

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2009 - 09:15 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri...

Legat de modul de facturare la extern (cu TVA sau fara TVA ?) pentru tari UE (ex:Germania) si non-UE (ex: Norvegia) ce se poate spune, ce prevad reglementarile (care sunt acestea ?) in domeniu ? Orice informatie este mai mult decat bine venita !



#20 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 15 June 2010 - 06:10 PM

sal.sunt pfa si am ca activitate secretariatul
pot sa imi schimb activitatea(codul caen) ?
ce pasi tre sa urmez?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL