Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 392B, pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratia 392B, pt PFA

392b declaratii declaratii pfa completare
80 replies to this topic

#41 cammy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2011 - 09:10 PM

Cabinetele medicale individuale depun decl 392 b, tinand cont ca sunt impozitate pe cnp si nu pe cif?



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 11:59 PM

da, din cate am inteles eu din ordin.




#43 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 February 2011 - 09:07 AM

Absolut toata lumea depune in acest an decl.392 chiar si PFA norma de venit binenteles cu CA PINA IN 119 000 RON ( 35 000 EURO )
Spor la treaba



#44 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2011 - 09:48 AM

oare si eu daca am vandut un kil de zahar la vecinu?
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#45 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 02 March 2011 - 11:47 AM

Vezi postareagasil, la Feb 25 2011, 10:07 AM, a spus:

Absolut toata lumea depune in acest an decl.392 chiar si PFA norma de venit binenteles cu CA PINA IN 119 000 RON ( 35 000 EURO )
Spor la treaba

Bine ca cei de la AF nu mi-au zis de asta pana acum. Am PFA-u din 2007 si nu am depus niciodata decl 392, din fericire [sau din pacate] nu am depasit 35000E



#46 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 08 March 2011 - 01:52 PM

Am un magazin alimentar pe PFA si am CA sub 35000 EURO. Trebuie sa depun declaratia 392B?
Daca da, ce trec la livrari de bunuri catre? Clientii mei sunt platitiori de TVA sau nu? Presupun ca nu...
La achizitii de unde stiu eu daca firma care imi aduce marfa este platitoare de TVA?



#47 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 March 2011 - 11:13 PM

Daca esti neplatitor de TVA si ai CA <35.000 euro, echivalent in lei 119.000 RON, D.392 B trebuia depusa pana la data de 25.02.2011 pentru anul 2010.
Clientii pot fi : populatia (neplatitori de TVA) si persoanele juridice: platitoare sau neplatitoare de TVA.
La inregistrarea facturilor de achizitii de la furnizori si a facturilor emise, baza de date din calculator trebuie completata corect cu atributul fiscal RO pentru platitorii de TVA sau fara acest atribut fiscal, in functie de datele de identificare ale furnizorilor si clientilor.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 March 2011 - 11:15 PM

Dana




#48 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 09 March 2011 - 12:41 PM

Ce baza de date? Tin contabilitatea in partida simpla fara o aplicatie pe calculator
Acum sunt nevoit sa iau toate facturile si sa verific atributul fiscal al furnizorilor



#49 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 March 2011 - 12:52 PM

Pofta buna!



#50 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2011 - 12:54 PM

[quote name='Cornny' date='Mar 9 2011, 01:41 PM' post='239229']
Ce baza de date? Tin contabilitatea in partida simpla fara o aplicatie pe calculator
Acum sunt nevoit sa iau toate facturile si sa verific atributul fiscal al furnizorilor
[/quot

Asa este .Trebuie sa verificati fiecare factura.



#51 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 March 2011 - 03:30 PM

Cornny, macar din 2011 incearca o aplicatie free, vezi ca sunt recomandari pe acest Forum, ti-ar fi mai usor si daca tot sunt atatea decl. de depus si cine stie ce va mai aparea :thumbup: , macar la anul sa nu mai ai probleme.

Dana




#52 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 10 March 2011 - 10:06 AM

Tocmai de aceea am optat pentru contabilitate in partida simpla sa nu ma complic cu astfel de aplicatii si declaratii

Insa, am fost ieri la finante cu declaratie 392B ...pe hartie si surpriza: trebuie sa vin cu ea pe DISCHETA. M-am conformat, am cumparat discheta, am descarcat aplicatia si cand sa bag discheta mi-am dat seama ca nu am unde... Niciunul din laptop-uri nu are asa ceva.



#53 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 March 2011 - 10:30 AM

Nu va mai complicati cu discheta, descarcati de pe situl ANAF aplicatia care va genereaza decl. listati-o la o imprimanta ( recomand calitativ fiindca generaza si cod de bare) Macheta este usor de completat.Aleegeti decl pentru 2010 aici: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/392.html.
Revenind la o dicutie mai veche pe forum potrivit careia nu ar fi obligatorie tinerea Reg de vanzari/ cumparari de catre cei cu CA <35000E, iata ca v-ar fi fost de folos acum, ati fi avut o situatie centralizatoare. Partida simpla nu se numeste asa deoarece este simpla ci pentru a se face diferentierea fata de partida dubla , intalnita la sc.



#54 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 March 2011 - 12:08 PM

Hi all,
PFA intr-un judet si buletin in altul.
Trimis 392B prin posta recomandat la adresa din buletin de unde se emite si decizia de impunere.
Primit tel ca trebuie depus la adresa PFA. Vorbit la finante si trebuie retrimis - evident ca ameninta cu amenda ca nu e depusa la termen.

Ce se poate face?

In lege scrie ca se depune la "organul fiscal competent".



#55 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 15 March 2011 - 01:59 PM

Vezi postarealuke, la Mar 15 2011, 02:08 PM, a spus:

Hi all,
PFA intr-un judet si buletin in altul.
Trimis 392B prin posta recomandat la adresa din buletin de unde se emite si decizia de impunere.
Primit tel ca trebuie depus la adresa PFA. Vorbit la finante si trebuie retrimis - evident ca ameninta cu amenda ca nu e depusa la termen.

Ce se poate face?

In lege scrie ca se depune la "organul fiscal competent".
Avand in vedere ca D392 este o decl.a PFA-ului atunci trebuie depusa la adresa PFA -ului. La adresa din buletin se achita numai 16% impozit si 5.5% sanatate care sunt contributii personale in urma decl.200 ( si 220) depusa la adresa din buletin



#56 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 19 January 2012 - 01:54 PM

Stie cineva ce solutie ai in momentul in care ti s-a stricat imprimanta si vrei sa printezi declaratiile?
Fisierele salvate de program sunt in notepad, deci imposibil sa printezi corect declaratia cu ele, de pe alt calculator.

Nu ati patit niciodata?



#57 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2012 - 02:20 PM

Vezi postareaLyvyoo, la 19 January 2012 - 01:54 PM, a spus:

Stie cineva ce solutie ai in momentul in care ti s-a stricat imprimanta si vrei sa printezi declaratiile?
Fisierele salvate de program sunt in notepad, deci imposibil sa printezi corect declaratia cu ele, de pe alt calculator.

Nu ati patit niciodata?

Daca e vorba de programul de la ANAF il copiezi pe alt calculator si listezi de acolo.



#58 toma_ionica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 January 2012 - 01:19 PM

La 392B, la IV .1. Persoane inreg. in scopuri de TVA se trec doar sumele rezultate din facturile catre firma din Romania? sau si cele din EU?

Multumesc



#59 toma_ionica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 February 2012 - 04:39 PM

La declaratia informativa 392B, la punctul
IV. Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:
1. Persoane inregistrate in scopuri de TVA: se trece suma incasata de la companiile inregistrate in scopuri de TVA din tara numai, sau si cele din UE?





#60 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 05 February 2012 - 12:54 PM

Am intrebat la metodologie si mi s-a spis ca toate achizitiile si livrarile, inclusiv pe bonuri si inclusiv din UE sau import.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL