Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

lumanari productie lumanari lumanari decorative pfa intreprindere individuala
90 replies to this topic

#81 klevyke

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 January 2014 - 11:47 AM

Buna,

Am si eu o intrebare, am un SRL micro platitor de tva. Nu am angajati deocamdata, as vrea sa ma angajez acum. Avand studii superioare nu ma pot angaja cu salariul minim. M-am gandit si la varianta de a inchide srlul si sa-mi fac PFA. Am citit postarile anterioare dar sunt destul de vechi.
Care varianta ar fi mai avantajoasa in conditiile actuale? Mentionez ca prestez servicii pentru firme.

Mersi!

Aceasta postare a fost editata de klevyke: 21 January 2014 - 11:49 AM




#82 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 January 2014 - 11:59 AM

Puteti sa va angajati si cu salariul minim pe economie de 850 lei chiar daca aveti studii superioare. Nu se mai folosesc acei coeficienti de ierarhizare.




#83 andreitim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 December 2015 - 06:11 PM

Buna ziua tuturor,


Sunt in situatia de a semna un contract de prestari servicii cu o firma de traduceri din SUA.
Eu voi actiona ca om de vanzari pentru ei, incercand sa le gasesc clienti prin intermediul Internet/telefon.

Ce parere aveti: PFA sau SRL? Nu am mai avut decat calitatea de angajat (al altor firme) pana acum.
Ce cod CAEN sa aleg?

Va multumesc!



#84 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2015 - 02:27 PM

buna ziua si tie, :smile:

dpv al accesului la banii pe care ii obtii din serviciile prestate (profitul tau), optiunea este "definitely" (cum ar spune americanu') PFA pt ca ai acces imediat la ei, pe cand la SRL, fie ea si microintrep., accesul la profitul per. curente poate avea loc abia in anul urmator - dupa inchiderea anului fiscal la 31 decembrie, intocmirea situatiilor financiare anuale si aprobarea repartizarii pe dividende a profitului.
in plus, contabilitatea este in partida simpla la PFA (pe baza registrului de incasari si plati), o poti invata si singur daca esti istet, ai o gandire analitica si o buna aptitudine pt lucrul cu cifre (adica e posibil sa te descurci pe cont propriu fara sa ai nevoie de contabil), pe cand la SRL evidenta se tine in partida dubla - adica e mult mai complicata ca la PFA si cu multe documente de facut in plus, ceea ce inseamna ca obligatoriu iti trebuie contabil.

daaaar ... PFA te poti face daca indeplinesti conditiile de studii pt activ. pe care doresti sa o desfasori si exista un cod CAEN pt ea.
in cazul tau, din lista de coduri CAEN vezi "comert si intermedieri"

poti opta pt PFA in sistem real sau la norma de venit; difera calc. impozitului pe venitul net obtinut si evidenta contabila.
la norma de venit e mai simplu, dar merita sa optezi pt asta doar daca esti sigur ca vei obtine venituri minime anuale in val. normei anuale pt activ. si localitatea in care te inreg. ca PFA.
Nomenclatorul activităților pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit este aprobat prin ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2875/2011, iar Administrațiile finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București au obligația de a stabili nivelului normelor de venit pentru fiecare activitate din Nomenclator.
ca sa-ti faci o idee, vezi aici nomenclatorul pt Bucuresti, 2015 :
https://static.anaf....5/Bucuresti.htm

s-a scris mult pe forum despre aceste optiuni (PFA/SRL/II/...), foloseste fct. de cautare.
un ex. de topic este si aici : http://www.conta.ro/...-angajat-vs-ii/
topic cu care il voi uni pe al tau fiindca regulmentul forumului zice ca nu este permisa deschiderea de noi topice daca exista inca unul activ pe aceeasi tema ! citeste regulamentul, te rog !

eu ti-am spus in mare cam care sunt elem. pe care trebuie sa le ai in vedere, insa discutia si chiar optiunile pot fi diferite in fct. de date mai concrete priv. nivelul veniturilor estimate si a chelt. pe care crezi ca le vei avea.



#85 andreitim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 December 2015 - 03:23 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 06 December 2015 - 02:27 PM, a spus:

buna ziua si tie, :smile:


Otilia - multumesc pentru raspuns.
Sunt absolvent de st. eco + master si am exp de vreo 15 ani in domeniu - dar nu voi opta pentru varianta de PFA, preferand o suma mai mare disponibila dupa 1 an.

Te-as ruga sa lasi acest topic sa isi deruleze 'activitatea', in speranta ca voi primi niste raspunsuri specifice situatiei descrise de mine. Am nevoie de un sfat pe COD CAEN pentru aceasta activitate.

Deasemenea, exemplul de 'topic' deschis anterior este din 2009(!) si cuprinde date ref la situatia cuiva care este obligat de firma romaneasca pentru care lucra pe contract de munca sa treaca spre PFA(!). Complet irelevant.

Varianta enuntata de tine ref la PFA pe norma de venit nu vad sa existe pentru activitatea descrisa de mine. Te rog sa ma corectezi (tu sau altcineva) daca ma insel.

merci.

Aceasta postare a fost editata de andreitim: 06 December 2015 - 03:25 PM




#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2015 - 05:18 PM

ti-am dat grupa de coduri CAEN pt PFA, tu vrei pt SRL ? spune clar ...
in topicul acela (sau altele) sunt cuprinse tot felul de situatii, tu retine doar ce ti se poate aplica.
desigur ca las topicul activ, de ce l-as inchide ? :smile:
ne-ai cerut parea priv. optiunea PFA sau SRL, ti-am spus parerea mea, acum zici ca nu vrei PFA ... sa inteleg ca te-ai lamurit pe parcurs, dar noua nu ne-ai mai zis ... ca sa nu mai pierd vremea scriind degeaba !



#87 andreitim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 December 2015 - 11:24 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 06 December 2015 - 05:18 PM, a spus:

ne-ai cerut parea priv. optiunea PFA sau SRL, ti-am spus parerea mea, acum zici ca nu vrei PFA ... sa inteleg ca te-ai lamurit pe parcurs, dar noua nu ne-ai mai zis ... ca sa nu mai pierd vremea scriind degeaba !

Otilia, nu prea inteleg atitudinea acestor raspunsuri.
Da, inclin spre (cine spune ca am decis?) solutia unei micro-intreprinderi.



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2015 - 11:12 AM

Vezi postareaandreitim, la 06 December 2015 - 11:24 PM, a spus:

.. (cine spune ca am decis?)

asta spune :

Vezi postareaandreitim, la 06 December 2015 - 03:23 PM, a spus:

......... dar nu voi opta pentru varianta de PFA, preferand o suma mai mare disponibila dupa 1 an.

ceea ce inseamna ca eu mi-am pierdut vremea scriind despre PFA fiindca tu deja aveai o optiune formata.
probabil ca in cele 2 zile scurse de la intrebarile tale pana la raspunsul meu ai mai puricat pbl. si ai ales alta var. decat PFA, dar corect era sa fi spus si aici ca sa nu-ti mai raspund degeaba.



#89 andreitim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 December 2015 - 12:11 PM

(Otilia - e precum spui tu, evident.)

As aprecia si alte opinii, ale altor experti, axate pe subiectul propus de mine. Va multumesc.



#90 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2015 - 12:25 PM

Vezi postareaandreitim, la 08 December 2015 - 12:11 PM, a spus:

(Otilia - e precum spui tu, evident.)
nu cred ca e cazul sa mai fii si ironic ... :sad:
sit. pe care ti-o reclam este ca aceea in care iti intrebi sotia (de ex) ce cravata sa-ti pui - maro sau albastra, sotia iti spune c-ar merge mai bine cea albastra, iar tu ii spui ca nu vrei cravata albastra.
atunci de ce mai intrebi ?? :blink:

ma rog ... poate mai sunt colegi dispusi sa-ti acorde timpul lor !
oricum, eu iti doresc sa iei hotararea cea mai buna (sincer !).



#91 andreitim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 December 2015 - 12:43 PM

Eu am incercat sa inchei aceasta 'discutie', fara alte 'ambitii'.
Iti multumesc pentru urare. Iti doresc si eu cele bune.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL