Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Activitate in strainatate - PFA in Romania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Activitate in strainatate - PFA in Romania

2 replies to this topic

#1 deimos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2009 - 11:43 AM

buna ziua,

Am cateva nelamuriri legate de prestarea de servcii in strainatate de catre un pfa roman.
In ianuarie 2009 am deschis un PFA - "7112 activitati de inginerie si consultanta tehnica" in speranta ca il voi putea folosi

pentru a oferi consulatanta tehnica in domeniul aeronautic, firmelor din strainatate cu care am avut colaborari in trecut. Am

facut demersurile necesare, am declarat veniturile estimate pentru anul in curs (dec.220) si am inregistrat RJIP si jurnalul de

inventar la adm. financiara, iar pe 15 ianuarie am primit si acceptat o oferta de colaborare pe termen scurt (6 luni) in

Germania.
Odata ajuns aici am avut surpriza de a constata ca desi Pfa-ul romanesc iti da dreptul de a profesa in U.E, firmele din Germania

nu agreaza acest lucru preferand sa lucreze cu "freelance" inregistrati in Germania.
Alegerea a fost simpla, m-am inregistrat in Germania si am primit un numar de inregistrare pentru taxe, pe care va trebui sa il

mentionez pe fiecare factura emisa, urmand sa-mi platesc taxele trimestrial.
Pana aici toate bune, insa nelamurirea mea ar fi care sunt obligatiile mele fata de cei de la taxe si impozite locale din

Romania, avand in vedere ca eu nu folosesc aici nici CUI-ul si nici nr.de inreg. de la ONRC pe nicuna din facturile emise, iar

impozitul pentru activitatea prestata va fi platit in Germania.


multumesc

P.V



#2 rodami

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 August 2009 - 05:53 PM

Buna ziua,

Sunt rezident in Franta si as dori sa devin PFA in Romania. Activitatea va fi desfasurata in intregime pe Internet (deci poate fi administrata de la distanta) iar clientela este exclusiv romaneasca.

Voi petrece in medie, in fiecare luna, 3 saptamani in Franta si o saptamana in Romania.


Prima intrebare
e legata de fiscalitatea care mi se v-a aplica pentru impozitul pe venit: cea din franta sau cea din romania. Sincer, eu prefer cea din Romania (16%) fata de cea din Franta (in cazul meu se aplica 30%)

A doua intrebare: Sediul meu din Romania va fi cu siguranta in apartamentul socrilor din Timisoara. Cu toate acestea, dupa cum spuneam la inceput, imi voi petrece 3 saptamani din luna in Franta. Biletele de avion pot fi considerate cheltuieli deductibile? Chiar daca sunt cumparate din Franta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dvs.

Cu stima,
rodami

Precizare care poate fi utile: am cetatenie romana.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 August 2009 - 06:57 PM




#3 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 August 2009 - 11:44 PM

Cateva considerente generale:
1. daca va inregistrati si autorizati afacerea in Franta, veti fi supus regimului fiscal al statului francez
2. daca va intrgistrati si autorizati afacerea in Romania (asa cum preferati, si este usor de inteles), veti fi supus regimului fiscal romanesc si va trebui sa indepliniti conditiile OG 44/2008, atasata mai jos.( de vazut Cap I si II in special art 5 si 9 dar nu numai...)
3. potrivit actelor normative romanesti, pentru a fi deductibile, cheltuielile trebuie sa stea la baza generarii de venituri impozabile, ori dvs se pare ca aceste cheltuieli le faceti in legatura cu transportul dvs personal, in si din Romania. Mai mult afacerea desfasurandu-se pe internet... va indreptati catre un raspuns negativ. vedeti in OMFP 1040/2004( atasata mai jos) litera F art 43, 44 si urmatoarele, detalii despre cheltuieli si deductibilitatea lor
4. pentru anumite activitati, in Romania puteti opta pentru un sistem de impozitare stabilit pe baza normei de venit , adica o taxa anuala fixa, indiferent de cat realizati si scapati astfel si de cei 16% si de contabilitatea aferenta acesteui tip de activitate, daca veti considera ca acest lucru va avantajeza.
Despre toate acestea mai puteti gasi raspunsuri pe forum doar daca mai oferiti si alte detalii, de exemplu activitatea pe care doriti sa o desfasurati si codul CAEN corsepunzator acesteia

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 03 August 2009 - 11:50 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL