Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CCM - turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CCM - turism


5 replies to this topic

#1 Florentina.n

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 February 2009 - 11:22 AM

stie cineva unde gasesc contractul colectiv de munca la nivel de ramura in turism?

multumesc :frusty:



#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 11:38 AM





#3 Florentina.n

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 February 2009 - 11:54 AM

cel de pe pagina anatului nu este contractul colectiv semnat la nivel national ? pe mine ma interesa cel semnat la nivel de ramura. de asemenea,imi poate spune cineva in baza care-i legi pot solicita angajatorului o copie dupa contractul colectiv de munca semnat la nivel de unitate? refuza sa mi-l dea.


multumesc



#4 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 12:26 PM

Il ai atasat mai jos, normal ca il poti cere.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nilufera: 20 February 2009 - 12:27 PM




#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 20 February 2009 - 12:35 PM

Despre obligatiile angajatorului scrie si in Contractul individual de munca:

M. Drepturi si obligatii generale ale partilor:
4. Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:

a) sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa informeze salariatul asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
d) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
e) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatului;


Prin urmare,daca nu cunosti CCM, nu ai cum sa vezi care sunt drepturile si obligatiile,atat ale angajatorului, cat si ale tale, ca angajat!
Acum, s-ar putea sa nu nici existe un CCM inregistrat de angajator! Daca exista, nu trebuie sa fie secret!



#6 Florentina.n

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 February 2009 - 09:28 AM

multumesc !

firma are contract colectiv de munca ... numai ca nu am stiut de existenta lui pana in prezent,cand am solicitat anumite drepturi. Mi-au spus ca nu beneficiez de acele drepturi intrucat in contractul colectiv de munca nu sunt stipulte. L-am solicitat ...dar refuza sa-mi dea un exemplar. cum il pot obtine? ce ma sfatuiti?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL