Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Problema productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


- - - - -

Problema productie

34 replies to this topic

#21 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 posts
  • Gender:Female

Posted 16 March 2009 - 07:12 PM

Multumesc leu50!

Intr-adevar nota 711=121 a fost inregitrata la data raportarii productiei.



#22 sandita_florina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 31 March 2009 - 02:57 PM

View PostBFC, on Mar 3 2009, 09:33 PM, said:

Intrebarea mea este cand va disparea suma inregistrata in creditul contului 711 si cum anume. Operatiunile contabile inregistrate sunt urmatoarele :
345-711=1000
711-345=600
371-345=400 transfer in magazin propriu spre vanzare
371-4428=76
371-378=20
121-711=400 variatia stocurilor
Se face vanzare din magazin propriu peste 60 de zile pe baza de factura 411-4427=79
411-707=420 Variatia Stocurilor
711 creditor care s-a inchis prin ct 121 cand se inchide( cand va disparea) ???
Contul 711 care s-a inchis prin 121 are corelatie cu chletuiala 607 pe scurt este bine inchis prin 121




#23 priministru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 12 November 2009 - 03:22 PM

View PostBFC, on Mar 1 2009, 09:43 PM, said:

Am facut urmatoarele inregistrari :
345 = 711 10.000 um (se inreg productie)
711 = 345 6.000 um (se vinde ca productie)
Restul (4000 um) se introduce ca marfa in magazinul propriu (nu ies din unitate)
371 = 345 4000 um
TVA neexigibil aferent : 371 = 4428 760 um
Se inchide contul 711 prin contul 121 si apare variatia stocurilor 711 care se inchide prin contul 121
peste 30 de zile se vinde pe baza de factura
411 = 707 4000 um
TVA aferent : 411 = 4427 760 um
Intrebarea mea este : Cum se inchide contul 711 care se regaseste in contul 121 ?

Astept un raspuns .... chiar nu stiu cum se procedeaza corect.
1.711=121 4000 :pullhair:



#24 alinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Posted 26 November 2009 - 09:19 AM

Daca se poate as dori si eu o lamurire. Care este diferenta intre cost efectiv si pret prestabilit. Daca inregistrarea productiei se face la pret prestabilit este corect ca acesta sa fie egal cu pretul de vanzare?



#25 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 26 November 2009 - 08:30 PM

Cost efectiv e valoarea cheltuielilor directe si indirecte iar pret prestabilit e costul efectiv plus adaosul comercial , da pretul prestabilit poate fi egal cu cel de vanzare.



#26 alinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Posted 30 November 2009 - 12:52 PM

multumesc mult. As mai avea o intrebare. Trebuie obligatoriu sa delimitez costul de productie de pretul prestabilit?
Eu fac productie la pret de vanzare. Nu fac nici un raport de productie Este corect?In cazul unui control, daca imi care cum am stabilit costul de productie eu nu am nimic Ce-as putea raspunde?



#27 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 posts

Posted 30 November 2009 - 02:13 PM

Nu stiu cum poti lucra fara raport de productie . Un eventual control(Doamne-fereste!) iti va cere in primul rand acest raport.Pe baza lui inregistrezi produsul finit, cheltuielile directe cu materia prima, materialele auxiliare,etc., precum si diferenta dintre costul efectiv de productie si costul prestabilit(standard sau normat- stabilit pe baza retetei de fabricatie).



#28 silicuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 June 2011 - 08:59 PM

am si eu o nelamurire, in cazut in care am diferente de pret la produsele obtinute, (adica mai intai am inreg productia la pret standard, apoi am calc costul de prod, si am facut dif respective de pret), si pe respectivele produse le-am transferat in magazin (inainte de a calcula costul efectiv), trebuie sa evidentiez si diferente in cazul marfurilor? si daca da, cum as putea sa fac? multumiri



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 02 June 2011 - 10:24 PM

Inregistrezi diferentele de pret aferente produselor transferate din gestiunea de "produse finite" in magazin: 711=348.

Dana




#30 ramonaspa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Posted 17 October 2011 - 05:16 PM

Am citit tot ce s-a scris despre productie, teoretic stiam și eu, dar practic....
Momentan nu lucrez în producție, dar vreau din ianuarie să încep, iar marea mea problemă este contul 348. Deci:
1. inregistrez materia prima 301 = 401.001 si 4426 = 401.001
2. inregistrez materiale auxiliare 3021= 401.001 si 4426 = 401.001
3. productie - consumul 601=301 si 6021=3021
- primirea 345=711 LA PRET DE CONSUM
4. vanzare produse finite 4111.1 = 701
5. descarcarea de gestiune 711= 345

Astfel nu mai folosesc contul 348, care mă incurca pentru ca productia dintr-o luna se vinde in mai multe luni .Aș vrea o părere de la cineva care lucrează în acest mod și care, poate, a avut și control.
Mulțumesc.



#31 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 posts
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Posted 17 October 2011 - 06:13 PM

Este corect cum vreti sa faceti. Dar eu as prefera ca produsele finite sa fie preluate in magazie si sa fie inregistrate (345=711) chiar la pret de vanzare , iar la livrare, facturare , concomitent cu 4111 = 701 , sa faceti descarcarea gestiunii de produse finite 711=345 tot la pret de vanzare.
De ce ?
Pai pretul de vanzare sigur este definit, aprobat, cunoscut de toti cei implicati , pe cand prin "pretul de consum" sincer sub aceasta expresie eu as fi inteles cu totul altceva! Cu alt regim de stabilire si aprobare.

Edited by Mares Stefan, 17 October 2011 - 06:17 PM.




#32 ramonaspa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Posted 17 October 2011 - 08:50 PM

Multumesc pentru timpul acordat
M-amm gandit la pret de consum pentru ca in acest caz suntem"acoperiti" de definitia "....la cel mai mic cost...".Daca am tine evidenta la pret de vanzare, normele ne obliga sa facem NC 348=711(urmat de NC 711=348 in momentul vanzarii), pretul de vanzare fiind un caz particular al Pretului Prestabilit/Standard (desi din moment ce am mai multe preturi de vanzare...nu prea mai este Standard!!).Si daca intregistrez la pret de vanzare nu obtin profit prea mare (denaturat)? Intreb, chiar nu stiu, nu am simulat varianta asta inca.



#33 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 posts
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Posted 17 October 2011 - 10:33 PM

View Postramonaspa, on 17 October 2011 - 08:50 PM, said:

Multumesc pentru timpul acordat
M-amm gandit la pret de consum pentru ca in acest caz suntem"acoperiti" de definitia "....la cel mai mic cost...".Daca am tine evidenta la pret de vanzare, normele ne obliga sa facem NC 348=711(urmat de NC 711=348 in momentul vanzarii), pretul de vanzare fiind un caz particular al Pretului Prestabilit/Standard (desi din moment ce am mai multe preturi de vanzare...nu prea mai este Standard!!).Si daca intregistrez la pret de vanzare nu obtin profit prea mare (denaturat)? Intreb, chiar nu stiu, nu am simulat varianta asta inca.
Din punct de vedere "academic" sau mai corect spus teoretic, are importanta sa stim care sunt preturile de cost ce se pot determina si chiar folosi in contabilitate, dar d.p.d.v. contabil, contabilitatea de gestiune rezolva in mod corect si fara a semana confuzii problema aceasta. D.p.d.v. contabil contul 711 poate fi folosit, cum am zis, iar prin inchiderea conturilor de veniturii si de cheltuieli (7xx=121, respectiv 121=6xx), acestea se transfera in contul 121, si daca veniturile > cheltuielie , atunci rezulta profit, in caz contrar, pierderi.
Despre TEORIE este bine s-o intelegem, s-o stim, si sa ne foloseasca ... la argumentarea de ce , cand, pentru ce facem.
Dar practic IMPORTANT este REZULTATUL.
Si sa nu ne complicam existenta.
Munca.
PRACTICA.
Bine-nteles cu totul altfel se pune problema intrun SRL de productie unde exista date contabile si tehnico-operative istorice pe cel putin 2-3 ani retroactiv , deci exista deja si o evidenta clara, pertinenta a pretului de cost REALIZAT, si printr-o analiza critica se poate stabili pretul de cost normat.
Si altfel, daca dvs. acum vreti sa reorganizati conducerea evidentei contabila pentru a fi ... mai clara... d.p.d.v. al costurilor, dar de care inca nimeni nu s-a interesat.
Ia incercati sa introduceti o contabilitate de costuri bazata pe evidentierea ABATERILOR de la costurile standard, si s-o valorificati prin TABLOUL DE BORD al managerului responsabil pentru acele abateri !
Credeti ca vi se va multumi ?!



#34 ramonaspa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Posted 22 October 2011 - 09:00 AM

Ia incercati sa introduceti o contabilitate de costuri bazata pe evidentierea ABATERILOR de la costurile standard, si s-o valorificati prin TABLOUL DE BORD al managerului responsabil pentru acele abateri !
Credeti ca vi se va multumi ?!

Cu siguranţa DA.M-ar ajuta foarte mult un model. Şi pentru că presupun că luczi în producţie, un exemplu de calcul de preţ la produs ar fi cheia succesului în începuturile mele.

Cu speranţa că pretenţiile mele nu sunt mari şi că nu deranjez, mulţumesc.



#35 NODOLA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 March 2013 - 09:16 PM

biuna seara. As vrea sa va intreb si eu, fiind noua in acest domeniu, cum inregistrez manopera , componenta de baza la costul primar .






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL