Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rambursare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


rambursare TVA


46 replies to this topic

#41 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2011 - 08:40 AM

Dacă aveţi acordul finanţelor publice, deci creanţa dvs. asupra fiscului este una reală , certă şi de justă valoare, şi mai aveţi o obligaţie de plată către un alt contribuabil care are datorii, obligaţii de plată . certe şi de justă valoare către fisc, atunci puteţi face în act de cesiune a dreptului dvs. de încasare de la fisc, în favoarea unui cesionar dator la fisc, act care obligatori trebuie însuşit, aprobat de fisc, de administraţia sau administraţiile financiare care trebuie să le opereze. Ceea ce cereţi de regulă se realizează la cererea indicaţia fiscului, care decât să plătească preferă să găsească un datornic al fisclui printre clienţii răi platnici ai acestuia.
Deci înregistrarea contabilă la dvs. va fi 401 = 4424 cu valoarea TVA cu valoarea taxei de rambursat, de încasat.
Considerând facturile emise către dvs. sunt plătite din suma de TVA de rambursat către dvs. de fisc.
Partenerul dvs. care beneficiază de cesiune va . considera. că a plătit TVA de plată pe seama facturilor, creanţelor sale de încasat de la firma dvs,Şi va face înregistrarea 4423 = 411 (analitic firma dvs.) adică stinge obligaţia sa de plată către fisc, considerând creanţele sale consemnate în factură sau facturile emise către dvs. încasate.



#42 bobu05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2012 - 05:41 PM

Buna ziua.
Am un SRL in domeniu medical si voi cumpara aparatura medicala.
Am auzit un zvon ca as putea recupera TVA.
M-am uitat in Codul fiscal dar e cam neclar.
Are cineva un caz asemanator saau un sfat?
Multumesc anticipat.




#43 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 January 2012 - 07:31 PM

cumperi din Ro sau Eu sau non Eu?



#44 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2012 - 09:08 PM

Avand in vedere ca desfasurati activitati scutite de TVA(serviciile medicale), nu aveti nici dreptul la deducerea TVA-ului, intru-cat sunteti obligat la calculul pro-ratei. Din acest calcul veti deduce 0% din tva.
Deci...e o poveste veche asta... cu recuperarea tva de la aparatura medicala.Dar falsa!
elenacca



#45 bobu05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2012 - 09:36 PM

Cumpar de la o firma din romania

Cumpar de la o firma din Romania



#46 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 January 2012 - 09:39 PM

nu recuperati nimic



#47 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 21 March 2012 - 11:18 PM

salut.
Am facut eu rambursari de TVA din UE, daca te mai intereseaza scrie-mi pe mail la klementina_rus@yahoo.com
klemi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL