Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebare pentru Inregistrare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebare pentru Inregistrare

3 replies to this topic

#1 sylv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 April 2009 - 04:08 AM

Buna ziua,

Am incercat sa ma inregistrez, dar m-am lovit de o mica problema.
La sectiunea Law, nu stiu care din optiuni sa aleg: English sau Global.
Mi-ati putea explica, va rog, care e diferenta dintre cele doua? Care din ele s-ar preta mai mult la sistemul canadiano-american? Dar la cel european sau romanesc?
Eu as inclina sa aleg English, gandindu-ma ca poate ar fi mai compacta, cu o logica mai usor de urmarit si ca, eventual, sistemul nord-american ar avea multe in comun cu acesta.

Va multumesc foarte mult.

Sylv



#2 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2009 - 09:13 AM

Buna, Sylv.

Eu cred ca ar fi cel mai bine sa alegi varianta UK. Cu exceptia Quebecului, care are ca baza sistemul de drept roman, restul Canadei si America au la baza sistemul anglo-saxon. Company law din Canada copiaza Company law din UK, iar in cazul Americii o parte din cazurile studiate la scoala pt dreptul contractual sunt cazuri britanice.

In Europa, sistemul de baza este cel de drept roman; Franta, Germania, Spania, Romania sunt exemple pt acest sistem.

In afara de UK, nu stiu ce alte tari din Europa au ca sistem juridic sistemul anglo-saxon. Dar, din ce am observat, in ceea ce priveste legislatia UE, cel putin in privinta dreptului contractual si a dreptului societatilor comerciale, se tinde spre sistemul anglo-saxon.

Insa, varianta globala e mai usor de invatat decat varianta UK. Nu se intra in atat de multe detalii si nu ai de invatat cazuri. Dat fiind ca nu se invata dreptul unei tari anume, varianta globala e mai mult o privire de ansamblu generala.

Eu am ales varianta UK fiindca mi s-a parut mult mai util sa invat si sa stiu dreptul unei tari anume, decat sa invat chestiuni generale; daca tot a fost sa fac un efort si sa mai dau si examen, atunci macar sa ma aleg cu ceva folositor.

In concluzie: daca vrei examen mai usor, cu o logica mai simplu de urmarit, precum ai spus, alegi varianta globala. Daca vrei sa stii ceva care-ti este de folos in Canada, America, UK si la nivel de legislatie UE, alegi English.

Ca sa-ti fie mai usor sa te hotarasti, uita-te pe programa fiecarei variante:
http://www.accaglobal.com/students/study_e...als/cl/syllabus

si pe subiectele propuse ca exemplu si date in sesiunile anterioare:
http://www.accaglobal.com/students/study_e...cl/past_papers/

si rasfoieste putin si aici:
http://books.google.com/books?id=mhd97X4zU...&dq=acca+f4
http://books.google.com/books?id=uf4-TNMkP...&dq=acca+f4

Succes!




#3 accaroexpert

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 September 2009 - 11:07 AM

buna!

eu am ales initial varianta Engl dar dupa aceea am inteles ca ar fi mai bine Global.
le-am trimis un email, i-am rugat sa imi schimbe varianta si gata!



#4 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 12 September 2010 - 11:43 AM

Buna,
Sunt in fata unei dileme: vreau sa ma inscriu la F4 pt.sesiunea din dec.2010. La inceput am optat pentru varianta Global. Acum am vazut ca exista si var. RO? Credeti ca ar trebui sa modific optiunea de la inceput? CAre este diferenta dintre ele?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL