Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprindere individuala & asigurari sociale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


Intreprindere individuala & asigurari sociale


29 replies to this topic

#21 kingbt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 14 February 2011 - 07:16 PM

Bună ziua,

Vreau să-mi fac Întreprindere Individuală și să mă angajez eu și mai o persoană la aceasta. Problema este că eu lucrez maxim 4 ore pe zi (normal vreo 2 ore) și nu știu cum îmi plătesc contribuțiile din perspectiva Angajatului și Angajatorului.

Conform HG 1193/2010 – Salariului de baza minim brut pe tara

Citeaza

Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.

Ca Angajat și Angajator plătesc contribuțiile în funcție de cei 160 lei pe lună (2 ore pe zi, adică 40 de ore pe lună)?

Sau există o sumă minimă pentru CAS, CASS, CFS din ambele perspective (angajat și angajator).

Vă mulțumesc.



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 14 February 2011 - 08:59 PM

faci cim 2ore/zi sal min 167,5=670/4
eu nu stiu sa existe o sumă minimă pentru CAS, CASS, Somaj; doar la pfa neasigurat se pune problema platii a 222lei/luna la cas.




#23 beladona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 January 2013 - 08:53 PM

buna seara!
am o I.I., In 2012 inregistrand pierdere fiscala 1210lei ( venit din incasari 4319lei, cheltuieli cu marfa 5529). Intreprinderea nu are angajati ,este neplatitoare de tva si nu realizez venituri din alte activitati. Va rog frumos sa-mi spuneti care vor fi contributiile sociale pe care trebuie sa le platesc?



#24 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 29 January 2013 - 02:58 PM

Impozit nu trebuie sa platesti, trebuie sa primesti inapoi ce daca ai platit anticipat.
Contributie la sanatate daca nu esti asigurata trebuie sa platesti 5.5% la salariul minim tot la finante.
Pentru pensii nu stiu sigur......dar cred ca si acolo trebuie sa platesti contributie calculata la 35% din salariul mediu.



#25 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 30 January 2013 - 08:13 AM

http://www.conta.ro/...rofesii-libere/



#26 mada1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 13 June 2013 - 10:22 AM

Buna ziua .
Am si eu o nelamurire daca ma poate cineva ajuta .
Sotia mea are concediul de maternitate pt ingrijirea copilului si de moment am infintat un ii , Prima data ni sa spus ca nu riscam sa pierdem idemnizatia dar mai nou ni sa spus ca risca sa piarda daca are activitate ca si administrator pe firma ,
Intrebarea mea este : daca angajam o persoana pe ii se mai ia in calcul riscul . Inteleg fatul ca e normal sa nu poti beneficia de idemnizatie in acelasi timp cand tu prestezi activitate in firma

Nu vreau sa renunt la maternitate si nici sa intrerup activitatea la firma .



#27 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Posted 13 June 2013 - 10:54 AM

Nu prea se intelege pe numele cui e intreprinderea: a ta sau a sotiei?
Daca e a ta, inseamna ca sotia si indemnizatia ei nu au nici o legatura cu II-ul
Inca ceva: titularul intreprinderii nu se poate angaja pe intreprindere.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#28 mada1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 14 June 2013 - 11:38 AM

Scuze pentru neintelegere . Concediu de maternitate il are sotia si este si administratorul firmei . Nelamurirea mea este ca daca se ocupa cu activitatea in magazin risca sa piarda idemnizatia ?
Ce trebuie facut pentru a avea activitate in firma si sa ramana si in concediu de maternitate fara nici un risc de a inapoia banii sau de al anula ?
Inteleg ca nu se poate angaja pe intreprindere dar poate sa efectueze activitate atata timp cat e II ??

Edited by mada1985, 14 June 2013 - 11:39 AM.




#29 carambina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 28 December 2014 - 01:14 PM

Buna ziua,

Am un salariat,la intreprindere individuala care din pacate s-a descoperit ca are cancer si a adus concediu medical initial pentru 10 zile in decembrie,

4 zile lucratoare sunt din fondul salarii,
6 zile lucratoare sunt din FNUASS

Intrebarea mea este, pot sa compensez prin Declaratia 112, sumele care le datoreaza intreprinderea:
-contributia salariatului la sanatate 5,5%,
-contributia angajatorului la fondul de sanatate 5,2%
-si contributia la fondul pentru concedii 0,85%

cu indemnizatia CM suportata din FNUASS?

Multumesc anticipat



#30 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 29 December 2014 - 11:25 AM

Suma de recuperat nu se compenseaza cu nimic, nici macar cu sumele viitore pt. CCI.
Faci cerere de rambursare la casa de sanatate, in fiecare luna.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL