Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stagiu anul I - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

stagiu anul I


287 replies to this topic

#41 Barsan Ionela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 May 2009 - 06:41 PM

Vezi postareanicolaitza, la May 2 2009, 01:09 PM, a spus:

Eu sunt grupa II si sunt curioasa daca toata grupa II are aceleasi probleme.
Buna. Si eu sunt tot grupa II anul I. Stii cumva pana cand trebuie sa predam lucrarile si cand sunt cursurile?
Adresa mea de email este ali_ratzoi@yahoo.com



#42 Simona Sinorchian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2009 - 10:13 PM

Vezi postareameda 68, la May 12 2009, 03:22 PM, a spus:

Vezi postareaCarmenPMC, la May 12 2009, 08:39 PM, a spus:

Vezi postareanicolaitza, la May 2 2009, 01:09 PM, a spus:

Eu sunt grupa II si sunt curioasa daca toata grupa II are aceleasi probleme.
si eu sunt grupa 2 Problema 1 incepe cam asa: care sunt metodele si regulile coresp evaluarii ele...
Sunt anul I grupa IIsi am gasit raspunsuri la citeva intrebari. Grupa II categ II din audit cartea din 2008, 2-11, 3-16, 4-37, 5-55; grupa II categ IV evaluare 1-10 din 2007, 2-70 din 2007 si 3-26 din 2008; grupa III categ III deontologie din 2008 1-30, 3-33 si expertiza 2008 2-16.

In completarea eforturilor medei, grupa I categ I: 1-145;2-234;3-199;4-213;5-219;6-225;7-36 ; grupa I categ XI:6-21 . Suferim la categoriile V si VIII, le are cineva ?




#43 DMARY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 May 2009 - 01:26 PM

a rezolvat cineva aplicatiile de la fiscalitate??



#44 meda 68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 13 May 2009 - 01:36 PM

Vezi postareaSimona Sinorchian, la May 13 2009, 06:43 AM, a spus:

Vezi postareameda 68, la May 12 2009, 03:22 PM, a spus:

Vezi postareaCarmenPMC, la May 12 2009, 08:39 PM, a spus:

Vezi postareanicolaitza, la May 2 2009, 01:09 PM, a spus:

Eu sunt grupa II si sunt curioasa daca toata grupa II are aceleasi probleme.
si eu sunt grupa 2 Problema 1 incepe cam asa: care sunt metodele si regulile coresp evaluarii ele...
Sunt anul I grupa IIsi am gasit raspunsuri la citeva intrebari. Grupa II categ II din audit cartea din 2008, 2-11, 3-16, 4-37, 5-55; grupa II categ IV evaluare 1-10 din 2007, 2-70 din 2007 si 3-26 din 2008; grupa III categ III deontologie din 2008 1-30, 3-33 si expertiza 2008 2-16.

In completarea eforturilor medei, grupa I categ I: 1-145;2-234;3-199;4-213;5-219;6-225;7-36 ; grupa I categ XI:6-21 . Suferim la categoriile V si VIII, le are cineva ?

O mica corectie la grupa I categ XI 6-22 pag 72. 21 e asemanatoare dar 22 e cea exacta.



#45 katina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:20 PM

Vezi postareaanca.cantaragiu, la May 8 2009, 12:19 PM, a spus:

mersi, o sa ma uit, la pb 5. Situatia creantelor clienti la sf anului N este: client A 23.800 lei,inclusiv TVA 19%.................Rezultatul calc de mine e 13.447 lei
Ce ziceti? i-a mai dat cuiva rasp asta?


Buna ziua!
...si eu sunt anul I, gr 1 Constanta
----------------------------------------------


GRUPA II – Categoria II

1. Explicati principiul integritatii si obiectivitatii in audit.

Integritatea – presupune că profesionistul contabil trebuie să fie drept și cinstit atunci cand efectuează servicii profesionale.
Obiectivitatea – presupune că profesionistul contabil trebuie să fie imparțial, fără prejudicii, să nu se afle în situații de incompatibilitate, de conflict de interese, care să pună la îndoială obiectivitatea acestuia.

2. Rolul si importanta dosarului exercitiului.

Dosarul exercițiului cuprinde toate elementele unei misiuni, a căror utilitate nu depășește exercițiul controlat; el permite ansamblarea tuturor lucrărilor, de la organizarea misiunii la sinteză și formularea raportului.
Dosarul exercițiului este indispensabil pentru:
- mai buna organizare și control ale misiunii;
- documentarea lucrărilor efectuate, deciziilor luate și asigurarea că programul s-a derulat fără omisiuni;
- înlesnirea muncii în echipă și supervizarea lucrărilor date la colaboratori;
- justificarea opiniei emise și redactarea raportului.

3.Ce este si cum se determina pragul de semnificatie?

În general, prin prag de semnificație se înțelege nivelul, mărimea unei sume peste care auditorul consideră că o eroare, o inexactitate sau o omisiune poate afecta regularitatea și sinceritatea situațiilor financiare, cât și imaginea fidelă a rezultatului, a situației financiare și a patrimoniului intreprinderii.

Altfel spus, pragul de semnificație reprezintă ceea ce în contabilitatea anglo-saxonă poartă denumirea de materialitate, adică nivelul de eroare sub care înțelegerea și interpretarea situațiilor financiare nu vor fi afectate semnificativ. De exemplu, diferența dintre un profit net de 499mii lei și unul de 500 mii lei nu pare să influențeze evaluarea unei societăți comerciale, în timp ce două cifre alternative de 250 mii lei și 500 mii lei par să fie substanțial diferite și probabil vor duce la o evaluare destul de diferită a societății.
La începutul misiunii, stabilirea unui prag global de semnificație este necesar pentru a determina domeniile și sistemele semnificative.
În cursul misiunii, pragurile de semnificație determinate pentru controlul fiecărei secțiuni din situațiile financiare permite orientarea programelor de muncă spre riscurile existente, prin stabilirea mai corectă a eșantioanelor de control; aceasta evită angajarea în lucrări care nu vor servi la fundamentarea opiniei asupra situațiilor financiare. Aceste praguri sunt, în general, inferioare pragului global pentru a ține cont de cumulul posibil al erorilor constatate.
La sfârșitul misiunii, pragul global permite auditorului să aprecieze dacă erorile constatate trebuie să fie corijate sau să facă obiectul unei mențiuni în raport, dacă intreprinderea refuză să le corijeze.
Ca urmare, stabilirea unor praguri de semnificație permite:
- orientarea mai bună și planificarea misiunii;
- evitarea lucrărilor inutile;
- justificarea deciziilor referitoare la opinia emisă.
Pentru determinarea pragului de semnificație pot fi utilizate diferite elemente de referință: capitalurile proprii, rezultatul net, cifra de afaceri etc.
Definirea pragului de semnificație permite auditorului încă de la începutul activității (misiunii) sale să aprecieze mai bine sistemele și conturile susceptibile să conțină erori sau inexactități semnificative, iar la sfârșitul misiunii să aprecieze dacă anomaliile pe care le-a descoperit trebuie să fie corectate în cadrul exercițiului, în scopul de a putea emite o opinie fără rezerve.
Unele circumstanțe particulare trebuie avute în vedere la determinarea pragului de semnificație:
- existența unor prevederi legale, statutare sau contractuale;
- evoluția importantă de la un an la altul a unor posturi;
- capitaluri proprii sau rezultate anormale.

informatiile sunt semnificative daca omisiunea sau declararea lor eronata ar putea influenta deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situatiilor financiare.
Pragul de semnificatie: “ depinde de marimea elementului sau a erorii, judecate in imprejurarile specifice ale omisiunii sau declararii eronate. Pragul de semnificatie ofera mai degraba o limita, decat sa reprezinte o carecteristica calitativa primara pe care informatia trebuie sa o aiba pentru a fi utila”.
Auditorul impune un nivel acceptabil al pragului de semnificatie astfel incat sa poata detecta din punct de vedere cantitativ informatiile eronate semnificative.
Pragul de semnificatie trebuie luat in considerare de auditor atunci cand:
 se determina natura, durata si intinderea procedurilor de audit, si
 se evalueaza efectele informatiilor eronate.



#46 katina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 May 2009 - 02:25 PM

...continuare
-----------------------------------------------

4. Dati definitia auditului in general si elementele principale ale acestuia.


Noțiunea de audit în general semnifică revizia conturilor realizată de experți independenți în vederea exprimării unei opinii asupra regularității și sincerității acestora.
Prin audit, în general, se înțelege examinarea profesională a unei informații în vederea exprimării unei opinii responsabile și independente prin raportarea la un criteriu (standard, normă) de calitate.
Obiectivul oricărui tip de audit îl constituie îmbunătățirea utilizării informației.
Elementele principale care definesc auditul:
- examinarea unei informații trebuie să fie exclusiv o examinare profesională;
- scopul examinării unei informații este acela de a exprima o opinie asupra acesteia;
- opinia exprimată asupra unei informații trebuie să fie responsabilă și independentă, ceea ce presupune că persoana care face această examinare are anumite responsabilități pentru activitatea sa și trebuie să fie o persoană independentă;
- examinarea trebuie să se facă nu oricum ci după anumite reguli dinainte stabilite, cuprinse într-un standard sau normă legală sau profesională care constituie criteriu de calitate.



#47 dorina30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 May 2009 - 03:38 PM

eu sunt anul 2 grupa 1 si mi s-a dat o singura lucrare cu cinci grupe de probleme.a rezolvat cineva ceva din ele? de ce aveti si lucrarea pentru anul 1?



#48 georgetamanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 May 2009 - 05:45 PM

Vezi postareageorgetamanea, la May 11 2009, 01:09 PM, a spus:

Vezi postareaanca.cantaragiu, la May 8 2009, 02:33 PM, a spus:

multumesc mult de tot; lucrarea trebuie facuta la calculator? sau pe foi cu scris de mana?
Lucrarea se scrie la calculator.
Am ceva ptr. anul 1 - grupa 1 ( grupa v - categoria IX ) daca nu este bine astept replica dvs .

Fisiere atasate





#49 VEROSO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 May 2009 - 06:24 PM

Nu a rezolvat nimeni din lucrarea pentru anul II grupa I .Adresa mea e kevincimsor@yahoo.com

protocolul nu este deductibil 2% din profit?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 May 2009 - 07:56 PM




#50 Simona Sinorchian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 May 2009 - 10:35 AM

Vezi postareameda 68, la May 13 2009, 02:36 PM, a spus:

O mica corectie la grupa I categ XI 6-22 pag 72. 21 e asemanatoare dar 22 e cea exacta.
meda, ai facut problemele de la categoria IX, as vrea sa ne confruntam

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 May 2009 - 09:48 PM




#51 anca.cantaragiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 May 2009 - 01:11 PM

Vezi postareageorgetamanea, la May 13 2009, 06:45 PM, a spus:

Vezi postareageorgetamanea, la May 11 2009, 01:09 PM, a spus:

Vezi postareaanca.cantaragiu, la May 8 2009, 02:33 PM, a spus:

multumesc mult de tot; lucrarea trebuie facuta la calculator? sau pe foi cu scris de mana?
Lucrarea se scrie la calculator.
Am ceva ptr. anul 1 - grupa 1 ( grupa v - categoria IX ) daca nu este bine astept replica dvs .
am observat la pb 4 , la activitatea barului de noapte, la chelt deductibile trecuta suma 50.000 in loc de 28.000;calculele sunt corecte;asteptam si alte pareri

Vezi postareaBarsan Ionela, la May 12 2009, 07:41 PM, a spus:

Vezi postareanicolaitza, la May 2 2009, 01:09 PM, a spus:

Eu sunt grupa II si sunt curioasa daca toata grupa II are aceleasi probleme.
Buna. Si eu sunt tot grupa II anul I. Stii cumva pana cand trebuie sa predam lucrarile si cand sunt cursurile?Adresa mea de email este ali_ratzoi@yahoo.com
lucrarea pana pe 29 mai, iar cursurile s-au afisat de ieri pe site-ul ceccarcta.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:39 AM




#52 meda 68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 May 2009 - 02:27 PM

Vezi postareaSimona Sinorchian, la May 14 2009, 06:05 PM, a spus:

meda, ai facut problemele de la categoria IX, as vrea sa ne confruntam

nu le-am facut inca.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 May 2009 - 09:49 PM




#53 katina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 May 2009 - 03:45 PM

...ptr cele care sunt anul I gr 1...intrebarea 5 Audit



#54 georgetamanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 14 May 2009 - 05:22 PM

Vezi postareaDMARY, la Apr 30 2009, 10:58 AM, a spus:

Mai este cineva din Constanta care trebuie sa predea doua lucrari pana la 29.mai 2009, as vrea sa colaboram la rezolvarea lor. Pentru anul I, lucrarea practica de la Fiscalitate-Contabilitate, consta in completarea unui bilant contabil si inca 3 probleme;una cu determinarea valorii accizei;alta cu aflarea impozitului pe profit trim.I-2006; si ultima cu aflarea valorii mijlocului fix.Iar cealalta lucrare este din Doctrina-Deontologie Profesionala. Revin cu rugamintea daca mai are cineva aceasta lucrare si daca doreste sa colaboram, il rog sa ma contacteze.Lucrarea din anul II, nu pream am inteles, ca sunt probleme pe grupe, eu nestiind inca din ce grupa fac parte, trebuie sa rezolv toate problemele sau numai pentru o grupa?
anul 1 - grupa 1 ( grupa v - categoria ix )

Fisiere atasate





#55 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 May 2009 - 08:25 PM

Vezi postareaVEROSO, la May 13 2009, 07:24 PM, a spus:

Nu a rezolvat nimeni din lucrarea pentru anul II grupa I .Adresa mea e kevincimsor@yahoo.com

protocolul nu este deductibil 2% din profit?

Da. Este deductibil 2%, dar atentie la alcool si tutun...acestea sunt integral nedeductibile ( pb.2, aplicatia2, anul I ).
IOANA_V



#56 DMARY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 May 2009 - 08:17 AM

anexez cateva rezolvari gasite la lucrarea din anul II

Fisiere atasate





#57 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 15 May 2009 - 10:33 AM

La audit anI are idee cineva sa-mi spuna ce ar trebui sa scriu la intrebarile 22,23 si 24 - Organizarea contabilitatii de

gestiune.Studiu de caz:societate de prestari servicii, de productie si de prestari servicii ?


Cu mii de multumiri.

Scuze si de comert. :sad:



#58 VEROSO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 May 2009 - 12:15 PM

Mersi mult pentru raspuns. Poate colaboram impreuna la celelate rezolvari ale problemelor.Adresa mea e kevincimsor@yahoo.com



#59 VEROSO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 May 2009 - 08:34 PM

Citeaza

Da. Este deductibil 2%, dar atentie la alcool si tutun...acestea sunt integral nedeductibile ( pb.2, aplicatia2, anul I ).

Eu stiam ca la alcol si tutun nu se deduce TVA-ul dar in problema nu specifica nimic de TVA

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 May 2009 - 09:49 PM




#60 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 16 May 2009 - 09:16 AM

a fost cineva ieri la cursul de la 4?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL