Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor de vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

spor de vechime


27 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2012 - 09:52 PM

din pacate, eu zic ca va fi varianta mai grea = adunatul vechimii de la fiecare angajator, DAAAR incerca la Casa de Pensii a sectorului de care apartii cu domiciliul din Romania - de acolo ar trebui sa poti obtine vechimea ce-ti reiese din declaratiile depuse de angajatorii la care ai lucrat - te vor cauta dupa CNP in baza lor de date.
de asemenea, am inteles ca si de la ITMB (Inspectoratul Teritorial de Munca Bucuresti) ai putea obtine aceasta adeverinta, insa eu cred ca e mai dificil de acolo - parerea mea.

bafta multa fiindca o sa ai mare nevoie ! inarmeaza-te cu multa rabdare si pregateste-te psihologic pt un " razboi" de mai lunga durata (chiar cateva saptamani), DAAAR pe care il poti castiga realmente. :biggrin:

iti separ postarile intr-un topic de sine statator fiindca iti va fi mai de folos astfel - poate il vede mai multa lume si mai primesti sfaturi utile.



#22 mihart_elenacecilia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 April 2013 - 12:09 PM

am C.I.M. cu timp partial de lucru(4 ore/zi) din 01.01.2012. si vechime de 9 ani si o luna pana la 01.01.2012. in ianuarie 2013 trebuia sa am vechime de 10 ani si o luna si spor de vechime de 15%. dar de la salarizare mi s-a spus ca pentru ca am cim cu jumatate de norma nu am vechime decat 9 ani si 7 luni si raman la spor de 10%. E corect asa cum mi s-a spus? Am intrebat la ITM si am primit urmatorul raspuns coroborat cu calculul vechimii la somaj(L 76/2002).Va rog sa ma ajutati cum e corect.




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 April 2013 - 02:58 PM

Mai exista spor de vechime in tara asta?
Interesant.

Ref. la problema ta, si eu consider ca vechime inseamna program intreg. Si la toate institutiile statului vei vedea calculata proportional cu timpul lucrat.
Este absurd sa pui in aceasi oala un om cu 10 ani cu 8ore/zi si unul 10 ani cu 1ora/zi. Sincer, chiar crezi ca este acelasi lucru?



#24 mihart_elenacecilia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 April 2013 - 07:23 AM

pai salariul il primesc in functie de timpul lucrat. sporul de vechime vine tot la acelasi salar nu vine la salar intreg. daca imi injumatatesti vechimea la jumatate , si sa spunem ca peste 1 an am inca 6 luni, sporul tot la salar de incadrare imi vine adica pt jumatate de norma., nu pentru norma intreaga, Alta e situatia daca merg in somaj si vreau sa beneficiez de somaj, atunci da imi calculezi vechimea in munca la jumatate pentru timpul lucrat la jumatate de norma.

nu am 10 ani cu jumatate de norma ci doar un an .



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2013 - 07:32 PM

Ideea era alta referitor la exemplul cu 8 ore si cu 1 ora.

Si anume, scopul (teoretic) acordarii unui spor de vechime este de a "rasplati" experienta in munca pe care o faci. Iar experienta celui cu 8 ore nu este aceeasi cu a celui cu 1 ora.

Iar vechimea este proportionala cu timpul efectiv lucrat (asa este de cand lumea si pamantul, nu-i inventie noua).
Altfel i-ar fi spus spor de "trecerea anilor". Atunci, da, nu mai conta daca ai timp partial sau nu.



#26 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 26 April 2013 - 08:48 PM

Vechimea se calculeaza la 8 ore. Lucrez in sistemul bugetar unde se mai acorda acest spor si vechimea e calculata in proportie cu timpul lucrat/pe zi.



#27 Mr G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 October 2014 - 10:56 AM

Buna ziua,
Sunt proaspat angajat intr-o institutie locala pe postul de auditor intern clasa 1, grad asistent. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca am fost incadrat corect pentru salarizare conform OUG 9/2008 anexa 4, in treapta 3 de salarizare la care se adauga un spor de vechime de 25 %? Pot sa beneficiez si de sporul de complexitate a muncii de pana la 25% conform OUG 35/2009 art XV?
Va multumesc anticipat.



#28 krystine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 January 2016 - 12:31 PM

Buna ziua,
Va rog foarte urgent sa ma ajutati intr-o problema: ieri am dat o adeverinta la o salariata care iese la pensie, cu sporul de vechime acordat pe perioada lucrata din 01.02.1983 pana la 25.01.2016 pe ani de vechime. La casa de pensii nu au primit adeverinta pentru ca nu am specificat actul normativ al acordarii sporului de vechime. Va rog foarte mult sa ma ajutati urgent , nu stiu ce sa trec in adeverinta , eu din 2011 am preluat de la contabila si asa am mers si eu pe stat cu acordarea spor vechime.

Multumesc din suflet!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL