Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie cf. Legii 12/1990 republicata in 2009


66 replies to this topic

#1 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 May 2009 - 06:45 PM

In MO nr 291/05.05.2009 este republicata legea 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite. Republicarea acestei legi este cel putin ciudata cu atat mai mult cu cat, in mediile de afaceri circula un zvon ca acest act normativ va sta la baza unor controale ale Garzii financiare. Problema este ca apare o obligatie de declarare, de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision (art 1, litera f). Probabil imi scapa ceva pentru ca nu reusesc sa stabilesc care din noianul de declaratii, obligatoriu de depus in anul 2009, respecta aceasta obligatie dintr-o lege de acum 19 ani. Multumesc cu anticipatie colegilor care m-ar putea ajuta sa ma lamuresc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 June 2009 - 03:59 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2009 - 10:36 AM

esti sigura ca ala e MO ? m-am uitat in sumar si nu am vazut nici o republicare :lnr (51): , trebuie sa ma duc la oftalmolog ?? :sad:




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 May 2009 - 10:46 AM

e bun numarul



#4 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2009 - 10:51 AM

Am vazut monitorul la urmatoarea adresa: http://www.dreptonline.ro/monitorul_oficia...id_monitor=6290
Sper din tot sufletul sa nu fie o informatie eronata.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2009 - 11:48 AM

la adresa de unde iau actualizarile nu se vad si republicarile, dar bine ca am sesizat aspectul ca sa verific si prin alte mijloace, multumesc mult.

fiind o republicare oficiala, o sa atasez fisierul la noutati legislative :sad:



#6 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 27 May 2009 - 12:37 PM

Lit f din art 1 al legii va fi eliminat. Noi am discutat cu un reprezentant de la finante care a spus ca s-a facut adresa in acest scop. Deci adaosurile comerciale si comisioanele nu trebuiesc declarate.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 May 2009 - 04:40 PM

Liberalizarea preturilor s-a facut inca din anul 1993, dar anumite preturi si tarife se raporteaza serviciilor Ministerului finantelor, poate la aceste preturi si tarife se refera Lg. 12/1990. Preturile, tarifele, adaosul comercial si cotele de comision practicate se aduc la cunostinta beneficiarilor si a populatiei.

Hotararea. 206 din 7 mai 1993 privind unele masuri pentru continuarea liberalizarii preturilor si tarifelor, publicata in MO 136/28.06.1993
Art. 1 Preturile si tarifele se stabilesc si se adapteaza de catre agentii economici, indiferent de forma de organizare si titularul dreptului de proprietate, prin negociere cu beneficiarii.
La produsele si serviciile prevazute in anexa la prezenta hotarire, negocierea preturilor si tarifelor se face sub supravegherea Ministerului Finantelor Departamentul de evolutie a preturilor si protectia concurentei. Pentru preturile cu amanuntul, supravegherea se exercita si de Ministerul Comertului.
Pentru produsele si serviciile de interes local, prevazute in anexa, supravegherea se exercita de Ministerul Finantelor - Departamentul de evolutie a preturilor si protectia concurentei prin serviciile sale teritoriale de preturi si protectie a concurentei impreuna cu autoritatile administratiei publice judetene si a municipiului Bucuresti, conform Lg. administratiei publice locale nr.69/1991
Art. 5 Agentii economici, indiferent de forma de organizare si titularul dreptului de proprietate, sunt obligati sa aduca la cunostinta beneficiarilor si populatiei:
- preturile, tarifele, adaosul comercial si cotele de comision practicate;
- principalele caracteristici calitative ale produselor si serviciilor respective, in concordanta cu nivelul preturilor si tarifelor practicate.

Informarea beneficiarilor si a populatiei se face prin cataloage sau liste cuprinzind preturile, tarifele, adaosurile sau cotele de comision practicate, care vor fi afisate in magazine sau locuri de desfacere sau prestare a serviciilor, precum si prin marcare, etichetare ori inscriptionate a preturilor pe produse sau loturi de marfa.
Anexa 1:
1.Energie electrica si termica (inclusiv distributia)
2. Carbuni
3. Titei
4. Gaze naturale
5. Minereu de fier
6. Minereuri si concentrate de metale neferoase, rare si pretioase
7. Metale neferoase si pretioase
8. Tehnica militara, conform prevederilor Hotaririi Guvernului nr. 826/1990
9. Produse petroliere
10. Medicamente de uz uman. Medicamente de uz uman din import, indiferent de forma de organizare si titularul dreptului de proprietate al agentului economic, conform listei celor compensate, potrivit hotaririlor Guvernului nr. 840/1992 si nr. 387/1993, de la bugetul fondului special pentru sanatate
11. Masa lemnoasa pe picior
12. Lemn de foc
13. Proteze si produse ortopedice
14. Piine
15. Lapte si produse lactate
16. Transport de marfuri si calatori pe calea ferata
17. Transport fluvial in Delta si pe relatia Orsova - Moldova Noua, Braila Hirsova si Galati - Grindu, pentru localnici
18. Transport urban de calatori, in comun, inclusiv metroul
19. Servicii de posta si telecomunicatii
20. Intretinerea copiilor in crese si gradinite
21. Produse si servicii de gospodarire a apelor
22. Apa, canal, salubritate
23. Servicii medicale, inclusiv prestatiile prevazute in anexa la Hotarirea Guvernului nr. 390/1991
24. Prestari de servicii efectuate in conditiile legii de Ministerul de Interne.

ORDIN 766 din 9 iulie 1993 privind aprobarea Indrumarului pentru aplicarea prevederilor Hotararii Guvernului nr.206/1993 privind unele masuri pentru continuarea liberalizarii preturilor si tarifelor, publicat in MO 166/19.07.1993
1.Agentii economici negociaza preturile si tarifele cu beneficiarii in functie de conditiile concrete de pe piata, pe baza cererii si ofertei. La produsele si serviciile prevazute in anexa la hotarirea sus-mentionata, negocierea, de catre regiile autonome si societatile comerciale cu capital majoritar de stat, se face sub supravegherea Ministerului Finantelor Departamentul de evolutie a preturilor si protectie a concurentei. Pentru preturile cu amanuntul supravegherea se exercita si de Ministerul Comertului.



#8 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2009 - 05:38 PM

Informatiile sunt pretioase numai ca legiuitorul ar trebui sa revizuiasca anexa 1. Sa speram ca, asa cum ne-a informat tyna, se va renunta la aceasta buclucasa litera f din art 1. Multumesc!



#9 AltDan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2009 - 07:00 PM

Nu stiam pana azi de aceasta lege. Am citit-o intamplator si m-a izbit un articol:

Citeaza

Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
[...]
n) depasirea de catre orice operator economic a adaosurilor maxime stabilite prin hotarari ale Guvernului, la formarea preturilor de vanzare cu amanuntul, indiferent de numarul verigilor prin care circula marfurile, cat si depasirea adaosurilor comerciale si celor de comision stabilite si declarate de catre operatorii economici la organele fiscale;

Nu vreau sa ma gandesc cu ce parghie incearca sa se inarmeze Guvernul. E ceea ce cred eu ca e?

Pentru ca urmeaza asta:

Citeaza

Art. 3
(1) Faptele prevazute la art. 1 lit. l) - p) constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani, daca prin legea penala nu se prevede o pedeapsa mai mare.

Am citit aici.



#10 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 29 May 2009 - 09:54 AM

LEGEA Nr. 12/1990 republicata in M.Of. 291/5.5.2009
privind protejarea populației împotriva unor activități comerciale ilicite*)

Art. 1. - Constituie activități comerciale ilicite și atrag răspunderea contravențională sau penală, după caz, față de cei care le-au săvârșit, următoarele fapte:
...
f) nedeclararea de către operatorii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a adaosurilor comerciale și a celor de comision;
...
Art. 2. - (1) Constituie contravenții faptele prevăzute la art. 1 lit. a) - k) și se sancționează după cum urmează:
...
b) faptele prevăzute la lit. c) și f), cu prestarea unei activități în folosul comunității sau cu amendă de la 700 lei la 1.250 lei;
...
(3) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de către funcționarii din aparatul de specialitate al primarului, organele Gărzii Financiare, organele controlului financiar și de personalul Poliției Române, Jandarmeriei Române și Poliției de Frontieră Române.
...
(5) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute la alin. (1), agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
...
Art. 8. - (1) Pentru urmărirea desfășurării activității comerciale în condițiile prevăzute de lege, la primării se va constitui un corp de control comercial.
(2) Primăriile la care se va constitui un corp de control comercial, atribuțiile și structura organizatorică ale corpurilor de control, precum și modul de salarizare a controlorilor comerciali se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.


Aviz amatorilor



#11 LuciHas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2009 - 02:01 PM

Aceasta inseamna cumva ca intr-adevar trebuie declarat ceva la finante? Acum am auzit ca azi ar fi ultima zi pana cand se poate declara... Cine stie mai multe il rog sa posteze un exemplu de declaratie.
Multumesc si spor la munca....
:sad: uff!!! niciodata nu se termina cu declaratiile!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 May 2009 - 02:27 PM




#12 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 02:35 PM

O intreaga nebunie si cu republicarea legii 12/1990. :sad:
Unii (pe alt forum) ar fi de parere ca tocmai faptul ca s-a republicat e un motiv sa credem ca am fost 'atentionati' de obligativitatea depunerii acestei declaratii. Eu una, nu cred!
Insa ceva-ceva tot trebuie sa fie!

Am auzit si eu ca ar fi termen de depunere 31.05, dar nu gasesc unde scrie asta.

Daca puteti da cat mai multe detalii, va rog sa o faceti!

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 May 2009 - 02:35 PM




#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 03:17 PM

Hai ca m-am mai luminat! :biggrin: Sper din tot sufletul sa nu fie altfel decat cum urmeaza sa expun.

1.Legea 12 apare in 1990. Articolul 1 lit.f) arata asa:
Art. 1. - Constituie activități comerciale ilicite și au ca efect aplicarea, față de cei care le-au săvîrșit, a măsurilor prevăzute în prezenta lege, următoarele:
a) efectuarea de acte de comerț fără îndeplinirea condițiilor prevăzute de lege pentru desfășurarea unei activități comerciale sau cu încălcarea de către comercianți a obiectului activității lor comerciale, stabilit în condițiile legii;
b) revînzarea la un preț mai mare a mărfurilor cumpărate din unitățile de desfacere cu amănuntul ale comerțului de stat sau cooperatist; revînzarea mărfurilor cumpărate de la un comerciant cu amănuntul, altul decît cei menționați anterior, cu un preț mai mare cu 10% decît cel de cumpărare.
În cazul în care mărfurile suferă operațiuni de prelucrare din care nu rezultă un produs nou, de reambalare, depozitare și alte asemenea, prețul nu poate fi mai mare decît cu cel mult 20%;
c) cumpărarea de produse, în scop de revînzare, de la restaurant, cofetărie, bar, cantină, unitate de turism sau altă unitate similară;
d) cumpărarea, în scop de revînzare, de produse care fac obiectul unei sarcini de livrare stabilită prin balanță, cu excepția cazurilor prevăzute de lege;
e) stocarea de mărfuri în scopul creării unui deficit pe piață și revînzării lor ulterioare;
f) vînzarea produselor cumpărate în condițiile de la lit. c) și d) sau a celor stocate în condițiile de la lit. e);

2.In anul 1991, Legea nr. 42/1991'pentru modificarea și completarea Legii nr. 12/1990 privind protejarea populației împotriva unor activități comerciale ilicite' introduce litera f) in forma actuala.

3.Urmeaza in 1992 Hotărârea nr. 801/1992 'cu privire la încheierea procesului de negociere a prețurilor și tarifelor în baza prevederilor Hotărîrii Guvernului nr. 412/1992' care pomeneste de obligatia declararii adaosului comercial (reproduc textul mai jos), INSA, actul a fost abrogat de Hotărâre nr. 206/1993 la data de 28 iunie 1993.

Art. 1. - Regiile autonome și societățile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat au obligația să încheie pînă la 24 decembrie 1992, inclusiv, negocierea prețurilor cu ridicata și a tarifelor cu beneficiarii în baza prevederilor Hotărîrii Guvernului nr. 412/1992 pentru mărfurile pe care le produc și serviciile pe care le prestează.
Art. 2. - Prețurile cu ridicata și tarifele negociate potrivit prevederilor Hotărîrii Guvernului nr. 412/1992 de către agenții economici - persoane juridice, indiferent de forma de organizare și tipul de proprietate - vor fi declarate în vederea înregistrării lor la organele teritoriale ale Ministerului Finanțelor pînă la data de 31 decembrie 1992. Pînă la aceeași dată se vor înregistra și cotele de adaos comercial și de comision. Declararea și înregistrarea prețurilor cu ridicata și a tarifelor, precum și a cotelor de adaos comercial și comision se fac cu respectarea Normelor tehnice emise de Ministerul Finanțelor în aplicarea Hotărîrii Guvernului nr. 776/1991 și Hotărîrii Guvernului nr. 412/1992.
Agenții economici - persoane juridice, indiferent de forma de organizare și tipul de proprietate - vor înregistra pînă la 31 decembrie 1992 marja importatorului care urmează să o practice după 1 ianuarie 1993 pentru operațiunile de import efectuate în nume propriu. Nivelul marjei importatorului se declară în vederea înregistrării acesteia sub formă de cotă ce se aplică la valoarea în vamă determinată pe baza prețurilor externe plătite furnizorilor, inclusiv cheltuielile efectuate pe parcurs extern, transformate în lei la cursul de schimb al leului utilizat la calcularea taxei vamale.
Art. 3. - Prevederile art. 10 din Hotărîrea Guvernului nr. 412/1992 referitoare la intenția de majorare a prețurilor și tarifelor, precum și a cotelor de adaos comercial și de comision se aplică și asupra marjei importatorului.
Art. 4. - Abaterile de la prevederile prezentei hotărîri se sancționează, după caz:
- potrivit Legii nr. 12/1990, modificată prin Legea nr. 42/1991, și Ordonanței Guvernului nr. 23/1992 privind modificarea unor sancțiuni contravenționale;

- conform Hotărîrii Guvernului nr. 211/1991, art. 7 lit. d) și alin. final al aceluiași articol, precum și art. 8 și 9, pentru celelalte abateri de la prezenta hotărîre, dacă fapta nu constituie, potrivit legii penale, infracțiune.
Art. 5. - Ministerul Finanțelor, Ministerul Industriilor, Ministerul Agriculturii și Alimentației, Ministerul Comerțului, Ministerul Turismului și celelalte ministere de resort vor asigura punerea în executare a prezentei hotărîri.

4.Legea nr. 363/2007 'privind combaterea practicilor incorecte ale comercianților în relația cu consumatorii și armonizarea reglementărilor cu legislația europeană privind protecția consumatorilor' si legea 210/2007 'pentru modificarea și completarea unor acte normative prin care se stabilesc și se sancționează contravenții' modifica si completeaza legea 12/1990,

motiv pentru care iata ca avem si faimoasa republicare in M.Of.


Conluzia: actul normativ care introducea obligatia declararii s-a abrogat, insa contraventia nu!


Si cum zicea cineva pe un alt forum, legea e halucinanta, dar nu e singura! :wink:

Acum va astept cu mult interes cu alte opinii.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 May 2009 - 07:35 PM




#14 LuciHas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2009 - 03:28 PM

Pana una alta lumea se inghesuie pe la Finante la registratura sa depuna declaratiile cam in genul: "Subsemnatul ____________________________________ in calitate de _______________________ la S.C. ________________________________________________, in conformitate cu Legea 12 din 1990, republicata in Monitorul Oficial 291 din 05.05.2009 declar ca societatea practica un adaos comercial cuprins intre 0% si ___%.
Fie ca trebuie, fie ca nu, Garda clar ca ne va arde daca nu le avem. Nici macar nu-mi pot da seama daca e necesar si la servicii... Din ce spunea colega putin mai devreme, nu ar cam fi nevoie, dar poti sa risti amenzi de citez: " b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei;", sau "e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei;"? :sad:
Vezi
http://82.77.2.138:8080/retil/legis/legisl...ug1990_r_a3.pdf

Aceasta postare a fost editata de LuciHas: 29 May 2009 - 03:30 PM




#15 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 29 May 2009 - 05:21 PM

2)Veniturile obținute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activitățile prevăzute la art. 1, precum și încasările în întregime din vânzarea mărfurilor a căror proveniență nu este dovedită se confiscă și se fac venit la bugetul administrației publice centrale.

Este si acesta un articol , cred, extrem de periculos , datorita sanctiunii confiscarii veniturilor obtinute in lipsa de cod CAEN corespunzator.

La bursa zvonurilor , aud ca azi e ultima zi de declarare a adaosului pentru pfa !!??!! iar pentru pj , cica n-ar fi asa ... e atit de absurd ca mi-e si jena sa postez , dar ... de multe ori zvonurile s-au dovedit a avea un miez de adevar. :sad:



#16 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2009 - 08:01 PM

legiuitorul a dispus republicarea legii inca din decembrie 2007(legea 363/2007), odata cu alte 20 si ceva de acte normative.totusi legea a fost in vigoare si pana la data republicarii!,nu?



#17 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2009 - 09:10 AM

Bine punctat PasareaPhoenix !

:sad:



#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2009 - 01:17 PM

Nu mai adaug decat ca la sugestia unor surse neoficiale din interior, am depus aceasta declaratie! :sad:



#19 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 01 June 2009 - 01:56 PM

mare fierbere si cu declaratia asta, dar...

am sunat acum 10 minute la adm. fin. a orasului unde locuiesc si mi-au zis ca ei nici nu au auzit de o asemenea declaratie, dar vor intreba la DGFP judeteana si daca mai revin cu un telefon ma vor lamuri.
chiar daca este vorba de un mic orasel de provincie (medias) ... mi-e greu sa cred ca o adm. fin. oraseneasca nu stie nimic, mai ales ca azi ar fi ultima zi pentru depunerea acestei decl.
sa vedem ce vor spune cei de la directia judeteana.

va tin la curent.



#20 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2009 - 02:04 PM

Vezi postareamaria viorica, la Jun 1 2009, 02:56 PM, a spus:

chiar daca este vorba de un mic orasel de provincie (medias) ... mi-e greu sa cred ca o adm. fin. oraseneasca nu stie nimic, mai ales ca azi ar fi ultima zi pentru depunerea acestei decl.

Eu nu m-as baza pe chestia asta...
Dragos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL