Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legislatie registru de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legislatie registru de casa


50 replies to this topic

#1 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 10 March 2009 - 07:10 PM

Stiti care este actul normativ care guverneaza tinerea evidentei caseriei?



#2 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 10 March 2009 - 07:34 PM

Decretul nr. 209 /1976 pentru aprobarea Regulamentului operatiilor de casa ale entitatilor publice
Aria de aplicabilitate a decretului 209/1976 a fost restransa prin Legea bugetului de stat nr 72/1997 unde se specifica intr-o paranteza ca se refera doar la institutii publice. A ramas insa, de baza pentru informatii....




#3 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 03 April 2009 - 10:10 AM

Am o mica banuiala ca raspunsul este incorect, deoarece:
-LEGEA BUGETULUI nr.72/1997 cu referire la DS.209/1976 face pomenire la Pct.3 DIVERSE VENITURI, lit.h - incasari din alte surse - a ANEXEI 4"LISTA impozitelor, taxelor și a celorlalte venituri pe anul 1997", cu referire la -Actele normative care reglementează impozitele, taxele și alte venituri-.

-In lipsa unui act normativ care sa ABROGE chiar si implicit un alt act normativ, nu se poate invoca o mențiune intr-un act normativ special. Abrogarea implicita survine in situatia in care un act normativ ulterior aparut reglementeaza domeniul la care se refera actul initial, in cazul nostru DS.nr.209/1976, fara a mentiona explicit abrogarea acestuia.

Asa ca DS nr.209/1976 si REGULAMENTUL aprobat prin acest act normativ este IN VIGOARE cu actualizarile si modificarile ulterioare. (cautati Decizia CC nr.13/2000 aparuta in M.Of. P1 nr.232/2000.05.26)

OMEF nr.3512/2008 pulbicat in M.Of. P1 nr.870/2008.12.23 nu reglementeaza operatiunile de casa ci INTOCMIREA SI UTILIZAREA DOCUMENTELOR CONTABILE, in speta cele ale trezoreriei cu referire la JURNALELE CONTABILE PRIVIND OPERATIUNILE DE CASA SI BANCA in situatia tinerii contabilitatii prin METODA REGISTRU-JURNAL nu prin METODA CARTE-MARE.

Asa ca confrati NU UITATI CA PENTRU NECONDUCEREA REGISTRULUI DE CASA asa cum este acesta, deocamdata reglementa, orice organ de control competent, va poate dresa o AMENDA, care nu e mica.

Asta inseamna ca, un PROGRAM PT. OPERATIUNI DE CASA trebuie sa editeze in conformitate cu DS NR.209/1976 un REGISTRU DE CASA, in 2 exemplare 1-PERSOANA CARE TINE CASA si unul impreuna cu toate documentele evidentiate anexa la JURNALUL CASA (ceea ce de foarte multe ori ar fi o dublare a informatiilor de doua documente distincte REGISTRUL CASA si JURNALUL CASA, dar care au semnificatie distincta. Pentru primul semnificatia este de reflectare a derularii operatiunilor cu numerar, si pentru secundul semnificatiea este atestarea inregistrarii in contabilitatea enitatii a acestor operatiuni..

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 May 2009 - 10:58 AM




#4 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 08 May 2009 - 11:17 PM

Saptamana aceasta doi dintre clienti m-au rugat sa trec pe chitanta, alaturi de denumirea lor, si Numarul de inregistrare de la Registrul Comertului, adica J-ul. Mi-au spus ca a aparut acum doua saptamani in Monitorul Oficial cum ca ar fi obligatoriu de completat pe chitanta si J-ul. Stie cineva ceva de asta? Mie mi se pare o aberatie, dar venind din partea a doi clienti diferiti, m-a pus pe ganduri.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 May 2009 - 09:49 AM

Chitanta se completeaza cnf. Ordinului 3512/2008, postez mai jos extrasul din Norme.
"NORME SPECIFICE din 27 noiembrie 2008
de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile (Anexa nr. 2)*)
EMITENT: MINISTERUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 870 bis din 23 decembrie 2008
*) Aprobate de Ordinul nr. 3.512/2008, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 870 din 23 decembrie 2008.

CHITANȚĂ (cod 14-4-1)

1. Servește ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unității;
- document justificativ de înregistrare în registrul de casă și în contabilitate.
În condițiile în care sumele înscrise pe chitanță sunt aferente livrărilor de bunuri sau prestărilor de servicii scutite fără drept de deducere conform prevederilor legale (ex: art. 141 alin. (1) și (2) din Codul fiscal), formularul de chitanță este documentul justificativ care stă la baza înregistrării veniturilor în contabilitate.
2. Se întocmește în două exemplare, pentru fiecare sumă încasată, de către casierul unității și se semnează de acesta pentru primirea sumei.
3. Circulă la depunător (exemplarul 1, cu ștampila unității). Exemplarul 2 rămâne în carnet, fiind folosit ca document de verificare a operațiunilor efectuate în registrul de casă.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil, după utilizarea completă a carnetului (exemplarul 2).
5. Continutul minimal al formularului:
- denumirea unității; codul de identificare fiscală; numărul de înregistrare la oficiul registrului comerțului; sediul (localitatea, str., număr); județul;
- denumirea, numărul și data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numele și prenumele persoanei fizice care depune sume și ce reprezintă acestea sau, după caz, denumirea unității; codul de identificare fiscală; numărul de înregistrare la oficiul registrului comerțului; sediul (localitatea, str., număr); județul persoanei juridice;
- suma in cifre și litere;
- semnătura casierului."

Dana




#6 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 21 May 2009 - 11:53 AM

Si eu am aflat de la cineva de povestea cu J si CUI de pe chitanta, m-am uitat in OMFP 3512 si n-am vazut nimic, dar azi cand am citit postarea Danei42 am mai cascat inca o data ochii si intr-adevar scrie :sad:
Acuma, sunt curioasa despre continutul chitentei inainte de Ordinul 3512, pentru ca m-am uitat in OMFP 1850/2004 si nu am gasit acolo decat chitanta pt operatiuni in valuta. Unde o fi chitanta obisnuita? Oare nu avea aceleasi prevederi?
Si saca nu scriem, care e sanctiunea?



#7 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 22 May 2009 - 07:31 AM

Si inca o chestie: daca tot au bagat aceste prevederi de ce nu au modificat si formatul chitantei? Unde sa ma scrii atatea informatii? Sau ca de obicei la noi se fac lucrurile pe jumatate.
A propos, am verificat si in OMFP 989/2002 si inca intr-o hotarare de guvern din 1997 privitoare la formularele cu regim special, nicaieri nu era prevazut pana acum continutul informational al chitantei.



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2009 - 11:03 PM

Formularul Chitanta era prevazut in Nomenclatorul din 02/12/1997, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 368 din 19/12/1997 al formularelor tipizate, comune pe economie, cu regim special de tipărire, înseriere și numerotare, si intr-adevar, cerea doar denumirea si adresa platitorului...
┌───────────────────────────────────────────────────────────┐
│Unitatea .............................. │
│Codul fiscal .......................... │
│Nr. de înmatriculare în Registrul │
│comerțului/anul ....................... │
│Sediul (localitatea, str., nr.) ....... │
│Județul ............................... │
│ │
│ CHITANȚA Nr. │
│ Data ............. 199 .... │
│ │
│Am primit de la ...........................................│
│Adresa ....................................................│
│Suma de ................ adică ............................│
│...........................................................│
│Reprezentând ..............................................│
│ │
│ Casier, │
└───────────────────────────────────────────────────────────┘
14-4-1
Bea



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2009 - 11:22 PM

sanctiunea pentru "nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Economiei și Finanțelor cu privire la:
a) utilizarea și ținerea registrelor de contabilitate;
b) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse; "[Legea nr.82 din 24/12/1991
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I.nr.454 din 18/06/2008 legea contabilitatii]
"Art. 42. -
(1) Contravenția prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. h) se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 și 5, cu amendă de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevăzută la pct. 6, cu amendă de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) și b), cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei, [...]"
Bea



#10 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 May 2009 - 07:22 AM

Ganditi-va cate tipografii nu au bagat in seama aspectul asta. Cred ca sunt cele mai pasibile de amenda la un control.
Pana acum nu am vazut nici un format de chitanta tiparit care sa contina si noile elemente.
Cand merg la furnizori sa platesc unele facturi cu numerar si le spun (mai ales in cazul in care casierul e si contabilul) ca mai nou trebuie trecut si J-ul, si CUI-ul, si adresa cat de cat completa se uita la mine de parca as fi o ciudata. Daca le spun actul normativ, nici nu ma mai baga in seama.
Nu mai zic de agentii de vanzari care vin la noi la firma sa incaseze bani, unde in graba, trec doar primul cuvant din denumirea firmei, suma si la explicatie doar "f.f.". Nu tu adresa, nu tu suma in litere, nu tu explicatie corecta. Ma intreb, oare pe ei nu ii verirfica contabilul de la firma lor?

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 24 May 2009 - 07:24 AM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2009 - 11:33 AM

fratilor, in afara de tva, de IBAN si den. bancii, chit. are acum cam toate elementele unei facturi, nu-i asa ?



#12 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 May 2009 - 11:45 AM

Asa mi s-a parut si mie, mai putin ca nu apare serviciul sau bunurile cumparate. Mai lipseste ca in viitor sa se scrie si delegatul pe chitanta, ca sa semene mai bine cu factura :)
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#13 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 May 2009 - 11:55 AM

Oricum, pentru siguranta tuturor, sa inghesuim toate elementele pe chitanta, pentru a evita amenzile. Nu se stie niciodata cand se trezeste cineva de la Garda sa zica ceva in privinta asta.
Intrebare: cum ordinul 3512 e in vigoare de la 1 ianuarie 2009, ce facem cu chitantele emise din ianuarie pana acum, care nu au toate elementele necesare?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2009 - 12:00 PM

completezi ex. ramase la tine si-ti suni fz./clientii sa faca la fel.
daca ai multe chit. in aceasta situatie, ai pus-o ... :sad: , o sa-ti pierzi o multime de timp cu asta, dar n-ai ce face - decat o amenda de 2000 lei (adica 1/2 din 4000) ...



#15 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 May 2009 - 10:30 PM

Grozav. Munca suplimentara la dat telefoane si la informat toti partenerii.
Spor la toti cei care vor lua aceeasi masura.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#16 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 25 May 2009 - 08:32 AM

Vezi postareaBea, la May 24 2009, 12:22 AM, a spus:

sanctiunea pentru "nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Economiei și Finanțelor cu privire la:
a) utilizarea și ținerea registrelor de contabilitate;
b) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse; "[Legea nr.82 din 24/12/1991
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I.nr.454 din 18/06/2008 legea contabilitatii]
"Art. 42. -
(1) Contravenția prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. h) se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 și 5, cu amendă de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevăzută la pct. 6, cu amendă de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) și b), cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei, [...]"

Pai la litera a) nu intra chitantierul ca nu e registru de contabilitate, la litera b) iarasi nu ma incadrez ca doar am intocmit si utilizat doc justificative si ctb pt operatiunea efectauta, respectiv incasarea sau plata, daca ne referim la chitanta (ca despre ea discutam aici). Sa modifice legea si sa spuna "pt intocmirea incompleta a doc justificative ........" si sa dea amenda.



#17 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 May 2009 - 08:53 AM

cum nu te incadrezi la pct. b.: nerespectarea reglementarilor emise de MF privind intocmirea documentelor justificative(ex. chitanta)??!!
Bea



#18 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 25 May 2009 - 03:41 PM

Ba ma incadrez, dar na, cum majoritatea dintre noi nu a bagat de seama noile elemente minime ale chitantei, in perioada ian - aprilie 2009 s-au eliberat si s-au primit chitante, completate ca inainte. Ramane sa le completam, asa cum m-a sfatuit Otilia, dar cum am si facut de fapt saptamana trecuta, sa completez elementele lipsa pe exemplarul ce e la mine.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#19 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 May 2009 - 04:02 PM

Vezi postareafrancesca2009, la May 21 2009, 12:53 PM, a spus:

Si eu am aflat de la cineva de povestea cu J si CUI de pe chitanta...

Ne poti spune in cum ai aflat asta?

Adica acel cineva a luat amenda ca n-a trecut toate datele pe chitanta? Sau cum?

Mi se pare important de aflat acest aspect.



#20 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 27 May 2009 - 09:38 AM

Vezi postareaa.d.n., la May 26 2009, 05:02 PM, a spus:


Nu, inca n-am auzit de amenzi. A venit un agent sa incaseze si a cerut datele despre care vorbim aici. El primise o nota interna de la sefi si acolo unde lumea nu voia sa dea aceste date le arata acea nota. Nici pe mine nu ma convinsese pentru ca nu-mi prezentase baza legala (desi eu citisem OMFP 3512). Abia cand am vazut citatul in acest topic am mai citit inca o data O3512 precum copiii de clasa I, adica pe litere si nu-mi venea sa cred ca desi citisem si mai inainte nu vazusem.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 27 May 2009 - 09:41 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL