Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diploma ACCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diploma ACCA

34 replies to this topic

#1 Alina Armasu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Fiscalitate si contabilitate

Postat 23 April 2005 - 03:40 PM

Este cineva dintre dvs care au absolvit sau care urmeaza in prezent colegiul ACCA?

As dori mai multe informatii privind conditiile de inscriere, modul de desfasurare a cursurilor si daca e obligatoriu cunoasterea limbii engleze nivel avansat. Am citit de pe site-ul lor informatiile de acolo, dar m-ar interesa experienta practica a celor ce urmeaza acest colegiu.

Multumesc



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 03 June 2005 - 08:37 PM

Din cate stiu trebuie sa te inscrii la ei pe site si ulterior iti trimit un formular prin posta pe care trebuie sa il completezi si sa il trimiti impreuna cu mai multe documente cerute de ei. Documentele trebuiesc sa fie traduse si legalizate in limba engleza (ma refer la diplome, certificate pt diverse atestari). Ideea e lor e cu cat ai mai multe diplome sau certificate iti acorda cateva exceptii pentru cateva examene (adica nu le mai dai le considera luate). Mai departe te cam indruma ei ce sa faci, cand sunt sesiunile, cat este taxa pt. fiecare examen, cat si taxa anuala. Cartile ti le cumperi de la BPP si cred ca ei te indruma si catre currsurile care se tin. Referitor la limba engleza, nu mai ca ei cer acest lucru dar sincer chiar ai nevoie pentru ca vei invata din carti de teorie si aplicatii de sute de pagini si termenii sunt destul de avansati.




#3 dina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 November 2005 - 04:29 PM

Printre voi e cineva care a facut acca,si care vrea sa-mi dea amanunte? [/b]



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 November 2005 - 09:04 PM

Singurul amanunt (garantat) pe care ti-l pot da, legat in mod direct si indisolubil cu felul in care ai formulat intrebarea, este ca dintre noi, toti am facut kk. Si nu l-am inregistrat nici ca mijloc fix, nici ca obiect de inventar...



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2005 - 09:17 PM

ce este acca?



#6 dina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 November 2005 - 09:32 PM

Diplomati acca sau studenti acca doresc informatii in leg. cu aceste cursuri:costuri,centre,dificultati.



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2005 - 09:58 PM

ai spirit de observatie, dar nu mi-ai raspuns la intrebare.



#8 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2005 - 10:22 PM

Floris: ACCA este o asociatie de contabili din Anglia... se dau 14 examene serioase, dupa care esti recunoscut international - daca le iei.
CAFR echivaleaza aceasta certificare, in urma unui interviu.

http://www.accaglobal.com/



#9 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 November 2005 - 10:26 PM

multumesc mult, chiar nu stiam.



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 November 2005 - 11:57 PM

daca cineva face acele cursuri.. nu sta nici 2 zile in romania si nici nu intra pe conta.ro...
parerea mea



#11 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 09 November 2005 - 06:18 AM

lorenzo a spus:

Singurul amanunt (garantat) pe care ti-l pot da, legat in mod direct si indisolubil cu felul in care ai formulat intrebarea, este ca dintre noi, toti am facut kk. Si nu l-am inregistrat nici ca mijloc fix, nici ca obiect de inventar...
=D>
Lorenzo, ai cam dat-o'n bara :smt003
Adevarul e ca nici eu nu stiam ce inseamna acca.



#12 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 09 November 2005 - 06:23 AM

Daca o sa aflati cat costa, o sa va treaca cheful. Am discutat cu niste baieti de la una din firmele de audit din cele 4 mari, si mi-au spus ca valoarea cursului se ridica la peste 8000 USD. Lor le plateste firma.



#13 dina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 November 2005 - 08:54 AM

Poti sa-mi spui pentru cei care ii cunosti si au facut acca o suma mai precisa?Daca poti.saru'mana



#14 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 09:37 AM

Cine poate sa invete singur, poate reduce costul de mai sus de ~ 8 ori, platind doar examenul, taxele anuale si cartile.



#15 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 09 November 2005 - 09:41 PM

http://www.accaglobal.com/



#16 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 09 November 2005 - 10:24 PM

Pentru Dina

Pe site-ul specificat mai sus o sa gasesti informatiile care te intereseaza. De asemenea, ii poti contacta prin mail sau letter si sunt destul de promti.

Dan are mare dreptate referitor la reducerea costurilor daca inveti singur din carti si in cazul acesta platesti cartile (carte de teorie+carte de aplicatii pt fiecare examen), taxa anuala si examenele. Bineinteles ca examenele care nu sunt promovate trebuiesc platite din nou.



#17 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 10:45 PM

Am facut eu un calcul aproximativ, si toate cursurile - cu profesori adica - (+suport, carti) + taxe examene + taxe anuale, pentru o durata de 4 ani te duce undeva pe la 6000 EUR, pentru 14 examene.

Oricum, depinde si cine ti le plateste, daca ti le plateste firma si sunteti mai multi se pot obtine discounturi :).



#18 dina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 November 2005 - 06:23 PM

Stiam prea bine de site-ul lor.tot ce e pe internet l-am puricat.Voiam sa aud ceva de la cineva care face acca sau care cunoaste care-i faza.Cer prea mult.....



#19 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 10 November 2005 - 07:17 PM

Eu nu aveam de unde sa stiu ca tu stii. Nu ai precizat acest lucru. Oricum cred ca ai primit raspuns la celalatlt subiect pe care l-ai postat. Daca inca nu esti lamurita nu e nevoie de replici de acest gen ci pur si simplu de o noua intrebare.

Parerea mea,



#20 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 11 November 2005 - 01:49 AM

dina a spus:

Stiam prea bine de site-ul lor.tot ce e pe internet l-am puricat.Voiam sa aud ceva de la cineva care face acca sau care cunoaste care-i faza.Cer prea mult.....

Atata timp cat chiar de pe site-ul lor (pe care se pare ca nu l-ai "puricat" cum se cuvine) poti afla mailurile catorva membri ACCA din Romania, inseamna ca intr-adevar ceri prea mult. Si ca nu stii sa cauti.

Uite, asta-i faza:

http://centraleurope.accaglobal.com/centra...ieties/romania/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL