Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport de gestiune zilnic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

raport de gestiune zilnic

6 replies to this topic

#1 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 09 June 2009 - 10:08 AM

In ce act normativ este prevazuta utilizarea raportului de gestiune zilnic? Confruntand un astfel de raport cu evidenta contabila am descoperit ca acum jumatate de luna gestionarul a uitat sa-si treaca in raport doua intrari si nu stiu cum sa procedez cu corectia.



#2 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 June 2009 - 10:26 AM

citeste ordinul 1850 privind registrele si formularele financiar contabile




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 June 2009 - 11:51 AM

Ordinul 1850 din 2004 este abrogat. In locul lui aflam informatii despre formulare in
OMEF 3512 din 2008 privind documentele financiar-contabile.
Din pacate despre raportul de gestiune se spune prea putin. Nu se spune ca se completeaza zilnic ci mai degraba reiese ca se preia lunar la contabilitate. Se completeaza de magazinele cu amanuntul cu intrarile si iesirile firmei, doar marfurile.
Tot din pacate nu am vazut in nici un act normativ cum arata un astfel de raport si nici cum se completeaza.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 09 June 2009 - 11:51 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 June 2009 - 12:33 PM

ai dreptate si cer scuze pentru dezinformarea cu nr. actului normativ.
Cred ca e suficient sa se mearga la un magazin unde se vand formulare tipizate si se poate cumpara raportul de gestiune zilnic si cel periodic, pe urma va faceti foaie in excel



#5 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 09 June 2009 - 01:00 PM

N-am gasit nimic in 3512, de asta am intrebat, voiam sa vad ce se spune despre el, ca asa stiu ca se completaeaza la gestiunile cu amanuntul de catre gestionari, se verifica periodic etc. Stiu lucrurile astea, dar voiam actul normativ.



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 June 2009 - 01:24 PM

Asa cum spuneam, nu exista nimic despre forma, continutul si modul de completare a raportului de gestiune. Eu am cautat mai demult si prin acte normative mai vechi si nu am gasit decat acea vaga referire la el. De aceea nici nu l-am folosit pana anul trecut, dar m-am decis sa-l folosesc doar pentru ca se vorbea prea mult despre el pe acest forum si mi-am zis ca mai bine sa-l fac (lunar, prin programul de conta) decat sa am probleme la control. Dar pentru mine, daca nu e descris e ca si cum nu exista.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 June 2009 - 07:08 PM

Raportul de gestiune este un document obligator pentru societatile comerciale care folosesc metoda global-valorica in cazul vanzarii cu amanuntul, fara de care nu se poate face inventarierea si confruntarea valorii stocului cu contabilitatea. Raportul de gestiune, care se intocmeste zilnic, precum si continutul acestuia sunt reglementate de Ordinul 1753/2004 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de activ si de pasiv:
„La unitatile de desfacere cu amanuntul, care folosesc metoda global-valorica, gestionarul trebuie sa intocmeasca si sa depuna la contabilitate, inainte de inceperea inventarierii, raportul de gestiune in care sa se inscrie toate documentele de intrare si de iesire a marfurilor, precum si cele privind numerarul depus la casierie, intocmit pana in momentul inceperii inventarierii;
Lista de inventariere circula la compartimentul financiar-contabil unde se efectueaza confruntarea dintre raportul de gestiune predat la contabilitate si valoarea totala a inventarului faptic. Totodata se iau măsuri pentru corecta determinare a valorii deprecierilor constatate si inregistrarea in contabilitate a provizioanelor pentru depreciere; „

Ordin 3512/2008 privind documentele financiar-contabile
35. Metoda global-valorica se aplica pentru evidenta marfurilor si ambalajelor aflate in unitatile de desfacere cu amănuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun "Fisa de cont pentru operatiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de gestiune, dupa caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor se tine global-valoric, atat la gestiune, cat si in contabilitate, iar verificarea concordantei inregistrarilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectueaza numai valoric, la perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completeaza pe baza documentelor de intrare si de iesire a marfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vanzare, iar in fisele valorice (tinute pe gestiuni in cadrul conturilor de marfuri si ambalaje din contabilitate) inregistrarile se fac pe baza acelorasi documente.
Soldurile valorice ale marfurilor si ambalajelor aflate in gestiune se verifica pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, dupa caz.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL