Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#1 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2009 - 10:40 PM

buna seara...

in primul rand vreau sa le multumesc persoanelor care mi-au raspuns la intrebarile anterioare....insa, din pacate, am din nou nevoie de ajutor legat de "marele impozit forfetar".
Platesc impozit in situatia in care societatea se afla in procedura de dizolvare din data de 04.05.2009....? Am de Reg. Comertului hotararea plus certificatul de mentiuni.....am vazut ca in HG 44/2009 se face referire doar la societatile care isi suspenda temporar activitatea in baza art 237 din legea 31/1990.


Multumesc,

Delia

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 July 2009 - 08:39 AM




#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 10:45 PM

nu platesti.
societatea aflata in dizolvare nu mai este o societate in activitate, si legea se refera doar la societatile in activitate.
Problema interpretabila este data de 04.05. Nu stiu cum vor interpreta, vei calcula proportional pentru cele 3 zile sau vei plati toata luna sau nu vei plati deloc (varianta care mi se pare cea mai normala mie, dar nu cred ca si lui Pogea)




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 14 June 2009 - 11:42 AM

Daca o societate inregistreaza pierderi fiscale din anii precedenti si din calculul impozitului pe profit acesta este peste nivelul minim dar daca recuperam pierderea fiscala este sub acest nivel care consideram ca este suma de plata dupa recuperare sau nu?



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 June 2009 - 12:03 PM

suma de plata ramane tot impozitul minim
doar de-asta l-au introdus, nu? ce conteaza ca am pierdere, ei ia in considerare cifra de afaceri...ce conteaza ca am platit in 2008 impozit pe profitul obtinut de 50 ori mai mare decat vor ei, in conditiile in care nu emit o factura in 2009 voi plati minim aferent CA din 2008... imi vine sa ii impusc pentru dubla impozitare a acelorasi venituri



#5 andrei2006pav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 June 2009 - 09:05 PM

detin un srl si vrea sa deschid un birou de plata facturi.Comisionul pentru o factura este de cca0,3-0.4lei-indiferent de valoarea facturii.
Cum se va calcula impozitul forfetar?



#6 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2009 - 09:27 PM

impozitul forfetar se calculeaza avand la baza veniturile aferente anului 2008.
se declara si se plateste cel mai mare impozit rezultat (cel forfetar sau cel calculat in mod obisnuit)



#7 m1rcea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:51 AM

Salut!

Am o firma care a fost declarata fara activitate de ceva timp, iar de la 1 iulie i-am si suspendat temporar activitatea. In principiu, as fi interesat ca ONRC-ul sa o dizolve pur si simplu, la un moment dat. Am inteles ca asta s-ar intampla la un moment dat, daca nu mai depun nici o declaratie, de acum incolo. Totodata, am inteles ca daca tot am intentionez sa o las sa fie dizolvata, ar fi bine sa nu mai trec pe la administratie sa ii instiintez de suspendarea temporara activitatii, iar impozitul forfetar aferent lui iunie 2009 sa il las neplatit.

Este adevarata treaba asta? Pot sa fac asta, sau pot avea probleme cu ei?



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:54 PM

Clar ca o sa veti probleme, in sensul ca veti primi n somatii de plata, titluri executorii, amenzi nedepunere declaratii, blocare cont-daca mai aveti...

eu la fel as proceda, ca dvs. Ce o sa-mi faca pana la urma?



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 June 2009 - 09:46 PM

Vezi postaream1rcea, la Jun 17 2009, 11:51 AM, a spus:

Totodata, am inteles ca daca tot am intentionez sa o las sa fie dizolvata, ar fi bine sa nu mai trec pe la administratie sa ii instiintez de suspendarea temporara activitatii, iar impozitul forfetar aferent lui iunie 2009 sa il las neplatit.
Impozitul minim se va declara in Declaratia 100 aferenta trimestrului II pe un rand distinct conform instructiunilor de completare din proiectul Declaratiei 100 aflat pe site-ul mfinante.ro, asa ca impozitul va ramane si nedeclarat si neplatit...



#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:09 PM

S-a modificat si codul de procedura fiscala, in cazul in care nu depuneti declaratiile, veti fi declarat inactiv, iar inactivitatea firmei se va scrie si in cazierul societatii si in cazierul fiscal al reprezentantilor legali.



#11 andrei2006pav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:25 PM

Vezi postareamagda_23, la Jun 16 2009, 10:27 PM, a spus:

impozitul forfetar se calculeaza avand la baza veniturile aferente anului 2008.
se declara si se plateste cel mai mare impozit rezultat (cel forfetar sau cel calculat in mod obisnuit)
multumesc , inca nu sunt lamurit cu "venit". pentru anul 2010, la o factura de 10 sau 10000 lei eu tot 0,3 lei primesc. aici e nelamurirea mea. care este venitul?

Aceasta postare a fost editata de andrei2006pav: 17 June 2009 - 10:26 PM




#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 10:29 PM

luati-va un contabil. Este clar ca nu stiti ce inseamna venit, cu atat mai putin profit...
Sau deschideti un DEX.
Nu vreau sa fiu rea, dar sunteti prea de tot... Venitul este acel 0.3lei, comisionul dvs, sau faceti munca patriotica sau eu nu va inteleg



#13 m1rcea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 June 2009 - 09:52 AM

Vezi postareadoiny, la Jun 17 2009, 11:09 PM, a spus:

S-a modificat si codul de procedura fiscala, in cazul in care nu depuneti declaratiile, veti fi declarat inactiv, iar inactivitatea firmei se va scrie si in cazierul societatii si in cazierul fiscal al reprezentantilor legali.


Si asta ce inseamna, mai precis?



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 10:21 AM

aveti cazier fiscal si limitarea anumitor drepturi (da a fi actionar la srl, de a lua credit ...presupun)



#15 AXELANDRA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 June 2009 - 11:37 AM

Buna,eu sunt traducator autorizat si am auzit un zvon cum ca si eu trebuie sa platesc impozit forfetar,nu am firma,sunt doar persoana autorizata.
ma puteti lamurii si pe mine in aceasta privinta?va rog frumos!!!!!!!!!!!!! :sad:



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 June 2009 - 08:26 PM

nu platesti forfetar, nu se aplica la PFA (deocamdata :sad: )



#17 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2009 - 12:24 PM

Buna ziua,
In cazul in care societatea comerciala are “impozit pe profit de recuperat” de la stat (la sfarsitul anului 2008),si in cursul sem.I si II societatea este cu pierdere fiscala(datorita specificului activitatii prestate-sezoniera),este obligata la plata impozitului minim???, daca “da”, impozitul platit in plus la sfarsitul anului 2008 cum se recupereaza si cand??
Se creeaza in cursul acestui an...doua analitice pentru impozit, 441 cu sold debitor la sf.anului 2008 si 441 forfetar cu obligatiile imp.minim pentru 2009?....asta in situatia cand nu se compenseaza ce am platit cu ce am de platit.
Din norme acest aspect lipseste cu desavarsire, sau poate nu inteleg eu, aceeasi intrebare am pus-o si dep.de metodologie al adm.financiare, inca astept un raspuns.
Poate unii dintre dvs.se confrunta cu aceeasi situatie si a inteles mai bine prevederile acestei Ordonante,astept un raspuns.
Cu stima,
CU STIMA



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2009 - 12:46 PM

se compenseaza cu impozitul platit in plus
691=441. anal imp forfetar cu suma xxx
441. anal imp forfetar = 441 imp platit in plus cu suma xxx
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 29 June 2009 - 01:12 PM

Am inteleas eu bina ca societatile care au activitati de natura barurilor de noape nu intra sub incidenta impozitului minim ?

Art. 18. - (1) Contribuabilii care desfasoara activitati de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizeaza aceste venituri in baza unui contract de asociere, si in cazul carora impozitul pe profit datorat pentru activitatile prevazute in acest articol este mai mic decat 5% din veniturile respective sunt obligati la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri inregistrate.
(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e) si la art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume.



#20 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2009 - 02:11 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jun 29 2009, 01:46 PM, a spus:

se compenseaza cu impozitul platit in plus
691=441. anal imp forfetar cu suma xxx
441. anal imp forfetar = 441 imp platit in plus cu suma xxx
Multumesc foarte mult pentru raspuns, dar nu am gasit nicaieri scris acest lucru, si dupa unele comentarii pe forum, am inteles ca este proiect pentru declaratia 100, in care impozitul minim este trecut separat.
Cu stima si multumiri,
CU STIMA






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL