Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul minim - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 29

Salt la continut


impozitul minim


593 replies to this topic

#561 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 14 July 2010 - 10:03 AM

Nu datoreaza impozit minim in anul infiintari.
Art.18 Cod Fiscal -Norme
,, 11^6. Contribuabilii înființați în cursul anului nu intră sub incidența prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerțului, însă aceștia sunt obligați la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal"



#562 andreea0515

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 August 2010 - 01:14 PM

In anul 2009 societatile infiintate in cursul anului nu plateau impozit minim. Se mentine aceasta precizare si in anul 2010? Din cate am auzit s-a anulat aceasta hotarare, este adevarat?multumesc!




#563 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 01:42 PM

N-am auzit sa se fi abrogat punctul 11 indice 6 din Normele de aplicare a CF . Am citit chiar azi actualizarea Codului+Norme la luna august.
Vezi postarea lui bolba de mai sus., ca sa nu o citez si pe ea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 09:05 AM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#564 andreea0515

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 August 2010 - 02:13 PM

da, intr-adevar punctul 11 nu este abrogat. in cazul asta o sa mai fac totusi cateva sapaturi ca la noi nu se stie niciodata.. multumesc de raspuns!



#565 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 02:50 PM

In anul infiintarii nu se plateste imp .minim ,sigur!



#566 Gabriel Arama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 September 2010 - 10:22 PM

Buna!
Am deschis o societate pe data 22-07-2010 , societatea inca nu desfasoara activitate si nici nu va desfasura in decursul acestui an.
Mentionez ca e prima societate pe care o deschid si ca nu am inca experienta in domeniu. Eu din ce am citit pe forum am inteles ca societatile nou infiintate nu platesc impozitul forfetar in primul an de activitate, iar ca sa ma asigur ca am inteles bine astept un raspuns din partea unei persoane care are mai multa experienta decat mine.
In cazul in care intr-adevar nu se plateste acest impozit forfetar as dori sa stiu cum merg lucrurile mai departe, tot din forum am inteles ca trimestrial trebuie sa depun declaratia 100 si anual declaratia 101, am nevoie de un contabil avand in vedere ca nu am nimic profit sau pot sa completez de unul singur aceste declaratii? De altfel, aceste declaratii trebuie depuse din simtul moral sau primesc o instiintare prin posta sa vin sa declar profitul pana la o anumita data daca nu, apar penalizari?

In cazul in care trebuie sa platesc impozitul forfetar cel mai bine e sa suspend firma pe anul curent?

Va multumesc anticipat!



#567 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2010 - 12:19 AM

In primul an nu platiti forfetarul , dar de declaratiile trimestriale nu scapati.



#568 Gabriel Arama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 September 2010 - 11:30 AM

Multumesc Florin!
De contabil ce poti sa imi zici, am nevoie neaparat de unul chiar daca nu am nici un venit pe firma sau pot sa completez si sa depun singur declaratiile?



#569 diarnyina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 September 2010 - 12:39 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Sep 16 2010, 01:19 AM, a spus:

In primul an nu platiti forfetarul , dar de declaratiile trimestriale nu scapati.
Poti face si singur declaratiile daca te pricepi, dar la intocmirea bilantului iti trebuie musai un contabil sef angajat sau un contract prestari servicii cu un expert contabil sau firma de contabilitate.



#570 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2010 - 06:18 PM

Vezi postareacassilas_06, la Jul 13 2010, 01:37 PM, a spus:

Nu sunt lamurit...am o firma infiintata in 2010....iese de sub impozitul forfetar si calculez clasic impozit pe profit ? Va multumesc!


Pentru firmele infiintate in 2010 se datoreaza impozit minim 550lei/ trimestru , daca din calcul rezulta o suma mai mica decat cea de mai sus .
Doar in 2009 au "ratat" impozitul minim , pentru firmele infiintate in 2009

"SCUZE"- pentru postarea anterioara
Categoric nu se plateste imp minim in anul infiintarii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 09:07 AM




#571 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 September 2010 - 08:14 PM

Eliminarea impozitului minim de la 1 octombrie si introducerea impozitului forfetar din 2011.

http://www.guv.ro/executivul-a-adoptat-mai..._l1a110567.html



#572 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 01 October 2010 - 11:33 AM

Da , dar introduce prin Ord.de urg.nr.87/2010 aparut in MO.669/30.09.2010 pentru modificarea Legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal, plata anticipata :

"4. La articolul 34 , dupa alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (7") cu urmatorul cuprins:
Contribuabilii prevazuti la ali.(1) lit a), pentru efectuarea platilor anticipate in anul 2011, aplica urmatoarele reguli:
a) contibuabilii care in perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 datoreaza impozit profit/impozit minim si in perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010 datoreaza impozit pe profit efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul unei patrimi din suma rezultata prin adunarea impozitului datorat in cele doua perioade, actualizata cu indicele de inflatie prevazut la alin (1);
b)contibuabilii care in perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 datoreaza impozit profit/impozit minim si in perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010 inregistreaza pierdere fiscala , efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul unei patrimi din impozitul pe profit/impozitul minim afarent primei perioade, actualizata cu indicele de inflatie prevazut la alin (1);"

Deci de platit , tot o sa platim, chiar daca societatea va inregistra in anul 2011 pierdere fiscala!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 October 2010 - 03:54 PM




#573 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 01 October 2010 - 11:41 AM

Scuze , alin(1) lit a ) este pentru BANCI.
Pentru societati comerciale platile anticipate au fost amanate ptr. 2012.



#574 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 October 2010 - 11:02 AM

Vezi postareaoti71, la Oct 1 2010, 12:33 PM, a spus:

Da , dar introduce prin Ord.de urg.nr.87/2010 aparut in MO.669/30.09.2010 pentru modificarea Legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal, plata anticipata :

"4. La articolul 34 , dupa alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (7") cu urmatorul cuprins:
Contribuabilii prevazuti la ali.(1) lit a), pentru efectuarea platilor anticipate in anul 2011, aplica urmatoarele reguli:
a) contibuabilii care in perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 datoreaza impozit profit/impozit minim si in perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010 datoreaza impozit pe profit efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul unei patrimi din suma rezultata prin adunarea impozitului datorat in cele doua perioade, actualizata cu indicele de inflatie prevazut la alin (1);
b)contibuabilii care in perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2010 datoreaza impozit profit/impozit minim si in perioada 1 octombrie-31 decembrie 2010 inregistreaza pierdere fiscala , efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul unei patrimi din impozitul pe profit/impozitul minim afarent primei perioade, actualizata cu indicele de inflatie prevazut la alin (1);"

Deci de platit , tot o sa platim, chiar daca societatea va inregistra in anul 2011 pierdere fiscala!


Deci, cum platim acest trimestru, forfetarul sau impozit /profit?



#575 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2010 - 11:54 AM

Daca te referi la trim 3 ,ramane cum a fost( imp.minim), cat despre trim 4 , vom calcula imp. profit, dar vom vedea, cand vor da modul de calcul...



#576 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 October 2010 - 08:28 PM

Vezi postareaDoina P, la Oct 7 2010, 12:54 PM, a spus:

Daca te referi la trim 3 ,ramane cum a fost( imp.minim), cat despre trim 4 , vom calcula imp. profit, dar vom vedea, cand vor da modul de calcul...


Multumesc mult Doina P.



#577 vcatalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 October 2010 - 08:29 PM

Buna Ziua,

Legat de modul de calcul al impozitului pe profit am si eu urmatoarea nelamurire / intrebare:
- primele 2 trimestre - am avut pierdere => a rezultat impozit forfetar calculat
- trimestrul 3 - am profit
- trimestrul 4 - estimez ca o sa am profit

Nu sunt deloc lamurit cum ar trebui sa calculez impozitul in aceasta situatie.

Mai exact pentru trimestrul 3 - calculez impozitul pe profit aferent profitului brut al trimestrului ? Sau iau in calcul si pierderea primelor doua trimestre (precizez ca cele 3 trimestre impreuna sunt clar pe plus si depasesc ca si suma impozitul forfetar)?

Cum se regularizeaza la sfarsitul anului impozitul pe profit ?

Multumesc



#578 koeni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 11 October 2010 - 07:33 PM

Buna! am si eu aceasi intrebare dar in sens invers. In primele doua trimestre am avut profit. Am platit impozit in suma de 5900 lei. Acum in trim III mi-a iesit impozit pe an 1700 lei, deci am de recuperat 4200 lei. Pentru trim. III trebuie sa platesc impozitul minim? In trim IV voi avea sigur profit. Cum se va regulariza impozitul minim platit in trim III?



#579 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 12 October 2010 - 09:51 AM

Vezi postareakoeni, la Oct 11 2010, 08:33 PM, a spus:

.....Pentru trim. III trebuie sa platesc impozitul minim?
da

Vezi postareakoeni, la Oct 11 2010, 08:33 PM, a spus:

In trim IV voi avea sigur profit. Cum se va regulariza impozitul minim platit in trim III?
Regularizarea se face prin D101

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 12 October 2010 - 09:51 AM




#580 Clara Kardos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 October 2010 - 03:39 PM

Buna ziua!

Sunt un novice in ale postarii, asa ca imi cer scuze de la moderator daca ceva nu este ok.

As avea nevoie de ajutor in interpretarea OUG nr. 87/29.septembrie 2010 referitoare la plata si declararea impozitului pe profit pe trim.IV. Daca aveti cumva ceva studii de caz referitoare la actul de mai sus, v-as ruga sa mi le trimiteti.

Multumesc,
Clara Kardos






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL