Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gestiune materiale firma IT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

gestiune materiale firma IT

4 replies to this topic

#1 JAMAICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 02 July 2009 - 07:00 PM

Buna seara tuturor! Sunt o contabila la inceput de drum si e prima oara cand scriu pe un forum, asa ca va rog sa aveti toata intelegerea. Am preluat contabilitatea la o firma de IT si sunt in dilema in privinta gestiunii. Fosta contabila inregistra in 301, apoi trecea pe 601, dar cand vindea folosea 704. Iar descarcarea de gestiune...? Problema este ca nici nu stiu cum trebuie facut. Este vorba despre productie sau servicii?
Va rog sa ma ajutati! Multumesc!

Edited by Otilia Alupei, 04 November 2009 - 01:54 PM.




#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 02 July 2009 - 08:34 PM

Pentru clarifiare trebuie sa ne lamurim ce se vinde: calculatoare sau accesorii IT, produse soft achizitionate, produse soft produse de ei sau licente de utilizare soft. Fiecare se conteaza altfel. Hardul si softul care se cumpara si se revinde fara transformari se conteaza ca marfuri (371, 607). Softul care se produce de ei si calculatoarele asamblate de ei sunt produse finite si se conteaza ca o productie (301, 302, 601,347,711,701 etc.). Daca se vinde doar dreptul de folosire al softului nu softul, vorbim de licente. Asistenta tehnica la instalari de soft, devirusari, reparari hard, asistenta retea sunt servicii (704).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 JAMAICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 03 July 2009 - 09:55 AM

Societatea cumpara diverse materiale (cabluri, prize, componente calculator, etc.), asambleaza calculatoare, realizeaza si retele de calculatoare, asigura si service.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 03 July 2009 - 11:04 AM

ti-a raspuns nopris
Pentru asamblare calulatoare este productie:
301, 3021, 3028, 4426=401 achizitie componente
6xx=3xx cionsum componente
345=711 produsul finit pe baza de raport de productie
348=711 dif pret aferenta produs finit
4111=701,4427 vanzare calc
711=345,348 descarcare gestiune produse finite
Poti avea la sfarsit luna productie neterminata 331=711, pe care o repui luna urmatoare 711=331

Pentru servicii 4111=704,4427 (service, reparatii etc), tebuie sa ai contracte.

Poti utiliza si alte metode pentru gestiunea stocurilor (inventar permanent, intermitent, cmp), depinde de ce vrei tu si cum e organizata firma.
Citeste mai multe despre productie, inclusiv aici pe forum , nu lua in considerare cum a procedat vechea contabila. De acum, tu raspunzi.

Edited by mihaela_cva, 03 July 2009 - 11:05 AM.




#5 JAMAICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 03 July 2009 - 11:48 AM

Va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL