Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila asociere in participatiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


- - - - -

Monografie contabila asociere in participatiune

asociere participatiune
29 replies to this topic

#21 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 August 2009 - 06:55 AM

Asociatul fatis(administrator) este cel care tine, separat, evidenta contabila a activitatii comune si in baza unui decont special emis catre asociatul participant se descarca el si se incarca asociatul participant cu acea cota a veniturilor si cheltuielilor care revine fiecaruia, dupa caz, pe tipuri de venituri si cheltuieli.

Edited by madalinab, 16 August 2009 - 12:14 PM.

letalica



#22 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 August 2009 - 09:13 AM

Asta am inteels-o. Eu ma refeream efectiv la inreg contabile.
In contabilitatea asociatului ce pune la dispozitie personal eu fac inreg obisnuite pentru contributii salariale. Dar acestea trebuie sa revina 50% unui asociat si 50% celuilalt. De aceea la sf lunii, in contabilitatea asociatului ce pune intreg personalul la dispozitie am inteles ca se face inregistrarea aceasta:
458=7588 cu sumele din 641, 645.
In asociere vom avea inreg
641=458 x lei
645=458 y lei
Dupa ce se aduna toate cheltuielile in asociere se distribuie in procentele stabilite prin contract.

Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.



#23 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 03 March 2010 - 07:08 PM

Am mare nevoie de ajutor la contractul de participatiune. Dupa parerea mea CA se diminueaza proportional cu procentul din asociere insa nu stiu daca e corect.

Multumesc mult.



#24 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 25 March 2010 - 10:35 AM

atat veniturile cat si cheltuielile din balanta firmei care tine contabilitatea asocierii in participatiune sunt influientate de sumele cedate ;
sunt venituri si cheltuieli proprii doar acelea care se inchid la sfrsitul fiecarei luni in contul 121
va trebui sa aveti o evidenta separat



#25 racolta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 29 March 2011 - 05:01 PM

Buna ziua
Sunt noua pe forum si am cautat ceva informatii dar nu am gasit in legatura cu calculul impozitului in cazul in care se face o asociere in participatiune intre o persoana fizica si un SRL.
Persoana fizica vine cu terenul si proiectul iar SRL-ul efectueaza constructia.
As dorii sa stiu cum se calculeaza impozitul la vanzarea constructiei?

As mai avea o intrebare , daca constructia o face o PF care se inregistreaza ca platitor de TVA , in cazul in care vinde ce impozite plateste inafara de TVA.

Va multumesc
Daca nu este postat unde trebuie rog moderatorii sa-l posteze unde considera dansii.



#26 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 29 March 2011 - 09:33 PM

vezi codul fiscal
impozitul e 16% cota unica, si pt srl si pt pf.



#27 racolta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 March 2011 - 09:42 AM

Va multumesc , dar ma interesa daca din valoarea de vanzare se scade valoarea terenului si din diferenta se plateste 16%?



#28 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 30 March 2011 - 09:10 PM

daca e asociere creata intre pf si pj, care are in patrimoniu teren +constructie, da, se scade val.terenului. Cititi contractul de asociere



#29 iulia22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts
  • Gender:Female

Posted 29 January 2019 - 12:21 PM

Buan ziua,
Am urmatoarea speta legata de Asocierea in participatiune:
"Doua societati A si B, ambele platitoare de impozit pe venit si neplatitoare de TVA, au incheiat un Contract de asociere in participatie unde societatea A vine cu aport in numerar de 24.131 lei si asociatul B vine cu aport in numerar de 15.472 lei. Mentionez ca societatea A este asociatul prim(cel care intocmeste evidenta contabila si emite decontul de cheltuiala). Conform Contractului de asociere in participatie societatea A are cota de participatie de 50 % la profitul, respectiv pierderea activitatii rezultata din asociere si societatea B are cota de participatie de 50 % la profitul, respectiv pierderea activitatii rezultata din asociere."
Ce inregistrari contabile face societatea A (ca societate prima) si cum intocmeste decontul pentru operatiunui in participatie tinand cont ca am urmatoarele cheltuieli si venituri rezultate din activitatea de asociere:
cont 707 = 10.000 lei
cont 607 = 4.050 lei
cont 612 = 2.500 lei
cont 641= 1.219 lei
cont 646 = 27 lei
Sociateatea A declara si plateste impozitul pe veniturile realizate din asociere in procentul de 50% ?
Multumesc anticipat!



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 29 January 2019 - 02:24 PM

In cazul unei asocieri fara personalitate juridica, veniturile si cheltuielile inregistrate se atribuie fiecarui asociat, corespunzator cotei de participare in asociere (in cazul tau 50% -50%). Pt transferul partii de venituri si cheltuieli vei folosi contul 458 (de forma 7xx = 4581.B, respectiv 4582.B = 6xxx).
Vei face si compensarea acestor sume la val. cea mai mica dintre ele. Soldul lui 4581 se va plati de catre asociat, soldul lui 4582 se incasa de la asociat (se vor face transferuri banesti intre asociati, cu NC 5121 = 4582 si 5121 = 4581).

Formularul pt decont este reglementat prin O.M.F.P. nr. 2634 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile, el este "DECONT PENTRU OPERATIUNI IN PARTICIPATIE (Cod 14-4-14)". Pe baza acestuia se deconteaza cheltuielile si veniturile realizate din operatiuni in participatie, precum si sumele virate intre asociati.

Fiecare firma suporta impozitele care rezulta din activitatea sa.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL