Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum obtin ajutor MINIMIS?A mai incercat cineva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Cum obtin ajutor MINIMIS?A mai incercat cineva?


1 reply to this topic

#1 eoLithic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 July 2009 - 04:20 PM

Stiti cumva cum pot obtine un ajutor MINIMIS?..am citit ce era de citit pe site..dar sunt info generale..am fost la minister..dar am iesit asa: :lostit (13): ..te cam aburesc aia..in fine..am vazut ca se incepe cu o firma de consultanta...va rog..cine stie..sa-mi recomande si mie o firma..cu care au lucrat...si care sunt pasii reali ce trebuiesc urmati..
Va multumesc :smile:



#2 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Posted 17 July 2009 - 06:08 PM

Ajutoarele de minimis, acordate IMM-urilor pentru mai multe domenii

GUVERNUL ROMANIEI
Guvernul a extins sfera domeniilor în care se poate acorda ajutor de minimis pentru IMM-uri, în valoare de până la 200.000 de euro pentru fiecare întreprindere, pentru a veni în sprijinul mediului de afaceri, a anunțat premierul Emil Boc, la finalul ședinței Executivului.
„Am lărgit sfera domeniilor în care pot fi acordate aceste ajutoare și am păstrat ca limite doar acele domenii unde Uniunea Europeană nu ne permite să acordăm aceste ajutoare de minimis”, a declarat primul-ministru.
În cursul acestui an, suma de 20 de milioane de euro va putea fi accesată de IMM-urile care creează locuri de muncă și desfășoară activități productive sub forma ajutoarelor de minimis, care constau în ajutoare nerambursabile în valoare de până la 200.000 de euro pentru fiecare firmă.
Premierul a mai precizat că Executivul a extins sfera domeniilor pentru care se poate acorda ajutor de stat firmelor care realizează investiții de cel puțin 30 de milioane de euro și creează cel puțin 300 de locuri de muncă. „Am extins sfera domeniilor, am eliminat toate barierele existente, lăsându-le doar pe acelea care sunt reglementate în normele europene ca fiind domenii unde nu se poate acorda ajutorul de stat. În acest fel, pe o perioadă de criză am deschis posibilitatea acordării sprijinului financiar pentru IMM-uri la toate domeniile de activitate economică, cu excepția acelora interzise de UE”, a declarat șeful Executivului.

Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa
Data: 08.07.2009


Am gasit informatiile acestea ,sunt cam generale e adevarat insa sper sa te ajute.

Edited by a.d.n., 20 July 2009 - 04:01 PM.







Similar Topics Collapse

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL