Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - norma fixa sau sistem real ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - norma fixa sau sistem real ?

17 replies to this topic

#1 SilviuP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 September 2009 - 07:36 PM

Salutare,


Este primul meu post pe acest forum, asa ca va salut pe toti din nou! Subiectele sunt foarte interesante si extrem de utile. Felicitari pentru munca depusa!

Am citit cateva ore bune forum-ul, mi-am clarificat multe nelamuriri, insa nu am reusit sa rezolv o anumita problema - Incerc de cateva zile si credeam ca o sa si reusesc sa devin PFA - normat. Cel normal nu ma prea avantajeaza. Am dosarul pentru Registrul Comertului, insa nu l-am depus inca pentru ca tocmai am fost la Administratia Financiara si am aflat ca nu exista norma pentru specializarea mea (economist licentiat)...acum lucrez la o compania de software si job-ul meu este sa comercializez acest soft. Pentru cei de la implementare/dezvoltare a fost mai facil, pentru ca au gasit o norma potrivita, insa eu nu reusesc lucrul asta...chiar nu exista nici o posibilitate? Sau o norma la care sa ma pot incadra? (nu am reusit sa gasesc pe net lista normelor, iar la AF nu erau afisate)...

Poate o persoana mai informata decat mine ma poate ajuta in privinta asta...chiar nu stiu ce sa fac acum, pentru ca lipsa acestei norme mi-a inchis toate usile posibile...


Multumesc anticipat!



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2009 - 10:45 PM

Mergi la Directia Finantelor Publice din localitatea ta si intreaba care sunt activitatile independente cu norma de venit.

Cand cauti ceva pe forum ai o functie numita chiar asa:
"Cauta'
Foloseste cu incredere si google. Am dat si eu acum o cautare, de curiozitate, cu textul:
"directia finantelor norma de venit" :lostit (13):

Succes!

Dan



#3 SilviuP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 September 2009 - 10:54 PM

Come on, stiu sa dau un search, insa nu imi dau seama daca si unde m-as putea incadra...tocmai de asta am postat aici, poate se mai afla cineva in pozitia mea, sau poate o persoana mai priceputa decat mine imi poate da un sfat util ;)



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 18 September 2009 - 10:19 AM

MFP stabileste si publica anual nomenclatorul activitatilor impozitate pe baza normei de venit.( pentru consultare , atasez un fisier pe 2008, de regula acelasi si pt 2009)
Administratiile financiare, stabilesc valoarea acestor norme.
Daca activitatea dvs nu se regaseste in cele aprox 144 de pozitii din nomenclator, nu puteti decat sa fiti impozitat in sistemul real.
Solutii la problema dvs se pot gasi, mai ales daca ne spuneti mai mult despre ceea ce doriti, cum ar fi: Doriti sa va faceti PFA cu acel obiect de activitate si sa desfasurati afcerea pe cont propriu sau dupa constituire PFA sa colaborati cu firma la care lucrati acum. In cea de a 2 varianta sunt posibilitati

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 18 September 2009 - 10:21 AM




#5 SilviuP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 September 2009 - 11:38 AM

Multumesc mult pentru ajutor!

Este vorba chiar despre varianta 2. Am gasit si eu acest nomenclator, insa sincer, chiar nu stiu unde ma pot incadra...V-as fi recunoscator pentru orice sugestie!



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 19 September 2009 - 09:27 PM

Recitind mai atent subiectul dvs, trag concluzia ca ati dori sa va constituiti in PFA, sa colaborati cu firma la care sunteti angajat in prezent, dar ca ati vrea sa ramaneti la norma de venit si nu la impozitarea in sisitem real, care nu va prea avantajeaza.
1. tot mai multe firme adopta aceasta practica prin care proprii angajati se transforma in PFA si apoi continua colaborarea.
2. in aceasta situatie, veniturile pe care le obtine PFA_ul fac obiectul impozitarii cu 16% atat in cazul contract. de colaborare cat si in cazul contract de comision mai ales ca dvs vorbiti de comercializarea unui produs software, despre care eu presupun ca este al firmei si dvs doar il comercializati
3.asadar, posibilitatile de care vorbeam nu mai sunt atat de favorabile, decat daca doriti sa intrati in zona artificiilor, si pentru asta trebuie sa discutati personal cu un consultant fiscal, dar ca si sugestie as indica punctul de plecare, sa fie acordul si disponibilitatea firmei de a "trece" produsul prin PFA_ul dvs, iar aceasta sa fie inregistrat pe un cod CAEN din grupa 63 ( un 6399 sau 6311 ceva...).
Este doar o sugestie, atat cat se poate spune pe forum.
In orice caz 16 % nu trebuie sa va sperie f tare. Mai cititi si alte subiecte ce avantaje sunt in cazul PFA, ce contrib treb sa platiti etc...faceti-va un calcul asupra veniturilor nete... si Succes!

Aceasta postare a fost editata de corpus: 19 September 2009 - 09:28 PM




#7 SilviuP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 September 2009 - 11:25 AM

Va multumesc pentru raspunsuri. Daca imi puteti recomanda o persoana care ma poate ajuta cu mai multe sfaturi pe tema PFA, v-as fi recunoscator.



#8 ncristi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 30 September 2009 - 03:27 PM

Buna ziua,

Ajutati-ma va rog sa aleg intre Norma Fixa si Sistem Real .
Nu prea am inteles care e diferenta decat :

Pt Sistem Real
-trebu contabilitate
-platesc impozit la facturile pe care le tai

Pt Norma Fixa
- Nu trebuie contabilitate
-platesc impozit doar la acea norma


Logic ar fi varianta a doua dar trebuie sa fie o reglementare ceva , daca eu am un venit anual de 70.000 RON si norma fixa de venit e 17 900 ron atunci eu platesc impozit doar pentru cei 17.900 ? :)


Spre exemplu meu
Venitul anual este FIX de ~70.000 RON, ce ar trebui sa aleg ? Norma fixa sau Sistem real ?



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2009 - 03:39 PM

Vezi postareancristi, la Sep 30 2009, 04:27 PM, a spus:

Logic ar fi varianta a doua dar trebuie sa fie o reglementare ceva , daca eu am un venit anual de 70.000 RON si norma fixa de venit e 17 900 ron atunci eu platesc impozit doar pentru cei 17.900 ? :)
Da, platesti impozit la norma fixa la care te incadrezi.
La diferenta asta poti merge linistit pe norma fixa.
Dragos



#10 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 September 2009 - 05:20 PM

1. asigurati-va mai intai ca activitatea pentru care ati fost ( sau doriti sa fiti ) autorizat,( cuprinsa in CAEN) se incadreaza in acele activitati prevazute in nomenclator si pentru care impozitul se stabileste pe baza normei de venit.
2. asigurativa ca nu va incadrati in vreo exceptie, din care sa rezulte imposibilitatea dvs de a opta pentru una din cele 2 variante ( cum ar fi activiattea cu angajati, mai multe coduri CAEN autorizate...)
Daca venitul dvs de 70.ooo este unul brut ( nu ne-ati precizat ce fel de venit...)din care va treb sa scadeti cheltuieli, atunci faceti un calcul si ce ramane"cuart" ii aplicati 16%, daca rezulta mai mic de 17.900, treceti la real daca nu, in orice varianta, alegeti norma fixa.
Asa la o prima prezentare se pare ca acest sistem este in avantajul dvs si daca mai si aveti posibilitatea de a alege chiar sunteti un privilegiat!



#11 ncristi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 October 2009 - 08:31 AM

Deci
-------------
Activitatea - Editare programe (domeniul IT)
Salar - 6000 RON / luna * 12 = 72000 RON pe an
Norma de venit pe Iasi = 17.900 RON
------------

Nu cumva eu la sfarsitul anului trebuie sa platesc diferenta de la 17.900 la 72000 RON ?
Pot sa tai facturi (daca e norma de venit fixa)?



#12 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 01 October 2009 - 10:51 AM

Precizarile facute, complica si mai mult problema:
* nu ne-ati spus daca v-ati constituit deja in PFA sau urmeaza
* nimic despre codul CAEN, atentie foarte mare, multe subdiviziuni din cadrul unor grupe CAEN sunt excluse de la norma de venit
* la nivelul Admin Financiare, inca persista confuzia refeferitoare la activitatile din domeniul IT pentru care se poate stabili impoz la norma, sunt numeroase diferentede abordare, intre programe, consulatnta si management
exemplu(Aceasta clasa exclude:
- instalarea calculatoarelor de mare viteza si capacitate de stocare
(mainframe) si a echipamentelor similare, vezi 3320
- programe pentru calculator, vezi 6201
- consultanta privind calculatoarele, vezi 6202
- activitati de management al mijloacelor de calcul, vezi 6203
- prelucrarea datelor si administrarea paginilor web, vezi 6311.")

* odata vorbiti de venit, alta data de salariu, nu sunt totuna
* dupa inceperea activiatii doriti sa colaborati cu vreo societate sau alt PFA, de unde rezulta predictibilitatea pentru acest 6000RON *12 ?
* doriti cumva ca din pozitia de salariat al angajatorului "X" sa deveniti PFA si in continuare sa colaborati tot cu angajatorul "X", pe acelasi 6000 RON lunar ?
* v-ati asigurat la Admin Financiara ca activitatea dvs este inclusa in nomenclatorul activ impoz. pe baza normei devenit, din prezentarea dvs "activ de editare domeniul IT" nu prea se incadreaza
* ce o sa scrieti pe factura ( "servicii de...", "livrare produs ..."???
Este f important sa va asigurati oficial de la Admin Fin. daca activ dvs este impoz pe baza normei de venit si abia dupa aceea se recomanda intrebari sau detalii, altfel construim raspunsuri bazate pe tot mai multe presupuneri si variabile

Aceasta postare a fost editata de corpus: 01 October 2009 - 10:54 AM




#13 ncristi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 October 2009 - 10:56 AM

Sunt angajat la o companie ca si programator si mi s-a solicitat sa trec pe PFA pentru ca salariul e mare si sunt multe taxe.
Inca nu mi-am deschis PFA-ul . Zilele astea depun actele.



#14 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 01 October 2009 - 11:09 AM

...acum ca s-au mai lamurit unele aspecte:
- a devenit o practica aceasta transformare din salariat in PFA si continuarea colaborarii, insa va asteapta 16%( impozit) pentru tot ce incasati de la firma care va da banii, iar firma "scapa" de povara viramentelor afernte unui slariat( CAS, CASS, somaj, ITM, etc)
- se mai poate ajusta putin acel 16% daca aveti si cheltuiei deductibile pentru obtinerea acelui produs (serviciu) pe care il facturati
- o parte din aceste viramente aveti dvs obligatia de a le plati ( CAS 5,5 %...la pensie cel putin la nivelul unui salriu min...s-au mai discutat astea pe forum)

Aceasta postare a fost editata de corpus: 01 October 2009 - 11:10 AM




#15 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 01 October 2009 - 11:37 AM

o alata varianta ar fi ca dvs sa va inregistari pe un cod CAEN din grupa 63,( a carei denumire explicita este cuprinsa in nomenclator) eventual un 6399 sa fiti impozitat pe baza noremei de venit, iar firma care va plataeste sa accepte ca pe facturile emise de dvs sa fie trecut serviciu conform clasificarii CAEN si dvs in continuare sa faceti programare. In acesta situatie avntajul dvs ar fi unul fff bun.
Exista riscul ca pierzand coalborarea cu firma sa nu mai puteti face decat ceea ce este inclus in obiectul de cativitate pe codul ales
obligatiile catre cASS si CAS tot dvs treb.sa le paltiti

Aceasta postare a fost editata de corpus: 01 October 2009 - 11:40 AM




#16 aladdin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 October 2009 - 07:18 PM

Eu, in Galati, sunt PFA la norma de venit (servicii informatice) cu codul CAEN 6201 (editare programe client). Se pare totusi ca incadrarea la norma de venit in cazul acesta depinde de la o administratie financiara la alta, cel mai bine mergi la finante si intreaba cam ce coduri caen sunt considerate servicii informatice.



#17 corneld

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Tg Jiu RO

Postat 20 November 2009 - 06:53 PM

Salut,

Stie cineva sa-mi spuna daca se poate trece de la impozitarea in sistem real la norma in situatia in care venitul la real pe anul anterior este mai mare decit norma?

Multumesc.



#18 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 20 November 2009 - 11:54 PM

Venitul mai mare sau mai mic, nu are relevanta in problema ridicata de dvs.
Conditia de baza, este ca activitatea dvs. pentru care ati fost autorizat, sa fie cuprinsa in Nomenclatorul activitatilor pentru care impozitul se stabileste pe baza normei de venit. Acest nomenclator se elibereaza anual de catre Ministerul Fin. Publice.
Daca da, faceti cerere la Admin Fin Pub. pentru anul fiscal urmator.
Daca ati fost impozitat la norma, apoi ati trecut la sistem real si acum doriti sa reveniti la norma, trebuie sa aveti cel putin 2 ani in sistem real






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL