Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Hartie de la ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


Hartie de la ANAF


47 replies to this topic

#21 robert mihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 09 September 2010 - 01:03 PM

dar ca sunt cu toate platile la zi si primesc LUNAR scrisorele de amor de la anaf ca ma executa daca nu platesc datoriile ce ziceti? LUNAR FRATILOR... m-am saturat de ei si de incopemtenta lor...... :lnr (1): :laugh: :ohmy: :ohmy: :ohmy:



#22 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 posts
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Posted 09 September 2010 - 02:39 PM

Au o firma a nustiucui senator in Craiova sau Rm. Valcea care este logata la sistemul ANAF si editeaza automat aceste instiintari/somatii. Cine stie ce comisioane se iau ptr comunicarea unei sume de plata de 1 leu - editare, tiparire, implicuire, plic, taxe postale - ca asa este la noi....




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 September 2010 - 04:44 PM

pe bune ?? :laugh: :lnr (1):



#24 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,239 posts
  • Location:

Posted 09 September 2010 - 11:52 PM

...si eu!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#25 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 10 September 2010 - 07:49 AM

....dar pe astia cine-i controleaza? cine le trimite somatii de plata? ahhhh, ei nu au restante, au profit, au si de lucru si mai si incaseaza :laugh:
in vremuri de criza se fac averi mari, doar prostii ca mine au datorii :lnr (1):



#26 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Posted 10 September 2010 - 11:51 AM

Pe plicurile cu somatii pe care le primesc eu, scrie citet deasupra ferestrei transparente MFP, ANAF, unitatea de imprimare rapida dgfp Valcea, str Stolniceni 49, Rm Valcea. Daca asta e firma particulara a nustiucarui senator, ma rog, poate, eu stiam ca e a lui base si a lui boc (deocamdata)

Edited by eugen ursache, 10 September 2010 - 11:54 AM.

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 September 2010 - 11:27 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Sep 10 2010, 12:51 PM, a spus:

Daca asta e firma particulara a nustiucarui senator, ma rog, poate, eu stiam ca e a lui base si a lui boc (deocamdata)
:lnr (1): Eugen, te stiam om serios :laugh:

acum am inteles si, sincer, eu cred ca doar plicurile si colile sunt imprimate cu insemnele ANAF la Rm. Valcea, adica papetaria personalizata ANAF nu si datele cuprinse in somatii ... o fi vreo tipografie agreata de ANAF, ce mare lucru :ohmy: hai, c-ati fost tari !!



#28 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Posted 13 September 2010 - 11:18 AM

Daca nu stiam, nu postam...
UIR Valcea a fost deschisa anul trecut, a costat cam 4 milioane euro (cladire + echipamente) si apartine ANAF si Imprimeriei Nationale.

http://www.finantevalcea.ro/unitatea-de-im...re27072010.html
http://www.slideboom.com/presentations/847...primerie-rapida

In alta ordine de idei, serios n-am fost niciodata si sper macar sa zambesc si pe ultimul drum...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 September 2010 - 12:46 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Sep 13 2010, 12:18 PM, a spus:

In alta ordine de idei, serios n-am fost niciodata si sper macar sa zambesc si pe ultimul drum...
:laugh:
vezi, si de asta imi esti drag, cu tot respectul :lnr (1):


... si iata cum firma respectiva (imprimeria) e a lui base si a lui boc :ohmy:



#30 carla2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Gender:Male

Posted 26 January 2011 - 01:15 PM

am o intrebare: eu am tva-ul platit la firma la zi, am chitanta, tot ce trebuie. am primit notificare ca imi pun sechestru pe bunuri, ca nu am platit anul trecut tva-ul. e o aberatie, din moment ce am dovada ca ma platit. ce sa fac?



#31 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,114 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 January 2011 - 01:22 PM

Sa verifici care este situatia in fisa de platitor de la finante.
Ca sa reglez fisa asta a durat doua luni, desi in evidentele mele era totul OK. La mine, belelele veneau din urma :cool:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#32 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 22 February 2011 - 10:47 PM

ANAF a trimis adrese firmelor ( nu stiu daca la toata lumea dar am primit pt firma cu sediul in sect.2) care nu au declarat impozit profit pt. trimestrul IV ;
desi " Contribuabilii care definitifeaza exercitiul financiara pana la 25.02. nu depuneau declaratia 100 la 25.01. ( decat in cazul in care aveau alte obligatii datorate pe decembrie 2010 cu scadenta in 25.01.2011) "
Oare ei n-au aflat acest lucru ? era inscris chiar pe formularul de declatie intr-un cartus de culoare roz
Bafta dragilor !
Atata prostie , incompetenta ... necunoastere a legislatiei pe care chiar ei au facut-o ....
Aceeasi regula a fost valabila si in 2010 pentru inchiderea anului 2009 dar ANAF-ul nu stie acest lucru :thumbup:
Cat isi mai bat joc de noi ? Pana cand ?



#33 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 25 February 2011 - 02:27 PM

Vezi postareatatumaria, la Feb 22 2011, 10:47 PM, a spus:

ANAF a trimis adrese firmelor ( nu stiu daca la toata lumea dar am primit pt firma cu sediul in sect.2) care nu au declarat impozit profit pt. trimestrul IV ;
?


Adevarat, eu am primit pentru doua societati (tot din sectorul 2 Bucuresti), dintre care una este suspendata si avem aprobat regim derogatoriu. Am fost la ei sa intreb, dar nici nu au vrut sa auda. M-au invitat dupa data de 25 pt ca "toata lumea primeste declaratii". Ba ....persoana de contact de pe notificare si-a notat nr meu de telefon, asigurandu-ma ca ma va suna luni, 28 febr.(dupa ce initial imi spusese sa bag in seama aceste notificari!!! :thumbup:
Tie ce ti-au spus despre aceasta notificare, tatumaria?

Edited by Elena Pana, 25 February 2011 - 02:28 PM.

elenacca



#34 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 25 February 2011 - 02:34 PM

"sa nu le iau in considerare' ! acesta a fost raspunsul lor
Eu am sa procedez exact pe dos si le voi trimite adresa cu raspunsul " nu aveam obligatia declararii ... etc " prin posta cu confirmare de primire
Maine nimeni dintre ei nu vor mai sti ca nu trebuia sa le iau in seama si cine mai stie ce belele imi vor face
prefer sa le raspund acum decat sa patesc ca .. :thumbup: mai tarziu



#35 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Posted 07 March 2011 - 09:52 AM

Da, tot in sectorul 2 am primit si eu notificari ca nu am declarat impozitul pe profit in decl.100 in ianuarie...
Bine, primesc aproape lunar si notificari ca nu am depus declaratiile, iar a doua zi alte notificari cu stingerea creantelor fiscale.

Ref. la unitatea de elita care emite le foc automat notificari: este la Valcea, serverul preia date (corecte sau de cele mai multe ori gresite) din sistemul lor de pseudo-evidenta, le printeaza si roboteii la baga la plic, le trimit prin posta.
Nimeni nu citeste vreodata acele notificari - de fapt veti vedea ca nu sunt semnate niciodata. Un oficial al lor mi-a spus ca nu ii intereseaza, ei trimit la toti fraierii, daca e vreun pinguin care plateste bine, daca nu...asta e.
Ei chiar se bucura cand primesc contestatii si raspunsuri - astfel justifica "munca" si necesitatea a 4-5 semnaturi la fiecare raspuns, 2 incarca, 2 descarca, timpul trece leafa merge.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#36 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts

Posted 28 March 2011 - 03:44 PM

Am primit si eu o asemenea notificare de la ANAF. Am facut copie dupa ordinele de plata am fost la banca le-a vizat si m-am prezentat cu ele in dinti.Problema era ca ordinele de plata sunt facute prin internet banking si la codul de identificare fiscala BENEFICIAR apare codul fiscal al altei firme din grup.( beneficiarul a fost creeat de alta firma -nu conteaza asta)
dar codul fiscal al platitorului este corect, IBAN-UL beneficiarului corect. Am depus cerere de la firma in contul careia au ajuns banii sa se faca transferul contul firmei care era datoare cu darile respective.Azi pentru ca tot eram acolo am cerut o fisa de platitor si firma apare tot datornica + dobanzi. :smile:
In cat timp ar trebui sa se rezolve problema stie cineva? Am intrebat acolo dar nu mi-a raspuns nimeni..Cat sa mai stau asa ? Daca inchid conturile :thumbup:

Edited by Lucia2, 28 March 2011 - 03:46 PM.




#37 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts

Posted 14 April 2011 - 09:17 AM

Pt notificarea respectiva am primit instiintare de stingere a creantelor la care din nefericire s-au adaugat penalitati :tongue: Partea si mai nasoala este ca am mai primit una pt. darile salariale aferente lunii februarie.Alta :laugh: De data aceasta ordinele mele de plata sunt ok. Am mers la administratie si mi s-a spus ca totul este ok. Nici macar nu s-a uitat la ordinele de plata, nici pe fisa mea de platitor ci mi-a trimis-o pe mail.Bineanteles ca in fisa nu este operat ordinul meu de plata arata ca si cum nu as fi platit nimic.Pe notificare nu este nici un nume sa merg la un anumit inspector (cica sunt somatii de la Valcea) ce inseamna asta :thumbup:? . Pur si simplu nu a vrut sa se uite. Ce sa fac sa merg iar la administratia financiara? Ieri am fost pur si simplu degeaba?Pierdere de timp...Cu cine sa vorbesc in cazul asta?Daca inspectorul nici macar nu se uita?Degeaba mergi cu ordinul de plata sa le dovedesti ca ai platit.Si nici nu ma pot culca pe o ureche sa o las asa asta e clar.Cineva ma povatuit sa imi scrie pe notificare si sa-mi puna o stampila ca totul este ok. Dar nici macar nu s-a uitat :laugh: Eu intreb deci este totul ok? Si inspectorul imi raspunde :"da ar trebui sa fie, va uitati pe fisa si vedeti" Bun am vazut ca nu este ordinul operat dar sunt in acelas stadiu ca si ieri... :smile:
Help :smile: cine are experienta in asa ceva?? Ce sa fac? Eu notificari nu am mai primit.



#38 Ionescu Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • Location:Medgidia

Posted 14 April 2011 - 09:38 AM

op-urile tale se vad pe conturile unice.si apoi repartizarea lor pe surse.cu ce te pot ajuta este sa imi trimiti fisa pe conta_s@yahoo.com, ma uit pe ea si iti trimit un raspuns.am lins zeci de fise, deci am experienta
Ionescu



#39 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts

Posted 14 April 2011 - 11:11 AM

Multumesc frumos am trimis pe mail :thumbup:



#40 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Posted 03 May 2011 - 07:02 PM

Buna seara, va rog cine poate sa ma lamureasca despre instiintarile privind stingerea creantelor fiscale. Am primit-o azi si se refera la plata obligatiilor in contul unic . Eu depun declaratia 112 pentru un singur angajat si platesc la aceeasi data si sumele respective inscrise in declaratie .
Pe instiintare suma achitata este egala cu suma stinsa , nu este nici o diferenta si totusi finantele daca au emis-o inseamna ca ceva este gresit . Numai ca nu-mi dau seama ce :thumbup: Va rog , are cineva vreo idee ?? Multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL