Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura utilitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura utilitati


9 replies to this topic

#1 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 09:01 PM

am si eu o nelamurire in legatura cu factura de gaz si elnergie electrica,firma are sediul social intr-un apartament de la inceputul lui 2009,nu am inregistrat niciodata facturile de utilitatii in contabilitate pt ca ele vin pe numele proprietarului (persoana fizica),intre cei doi existand doar un contract de comodat.in luna decembrie am primit de la enel si gaz instintare ca voi plati la tarif de firma.
stie cineva daca este normal si legal asa ceva in conditiile in care firma nu plateste acele facturi si nu sunt nici pe numele ei?
multumesc
Gina



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 11:11 PM

Au explicat si de ce ?
Ce zice contractul de comodat ?
cine suporta utilitatile ?
Legal nu cred ca e , fiindca ar insemna sa factureze unei persoane fizice la tarif de S.C. .
Daca nu aveti contract ca firma cu enel si gaze , proprietarul poate contesta decizia acestora, dar trb stiut ce precizeaza coontractul de comodat legat de plata utilitatilor.




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 10:11 AM

Eu cred ca este legal, absurd dar legal.
Despre Enel am mai auzit multe cazuri de genul asta, despre gaze este prima data cand aud.
Dragos



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 10:42 AM

Asa cum banuiam au prevazut chestia asta si in contract, articolul 3 si 9.
http://www.clubafaceri.ro/info_articole/21...ii+casnici.html
Dragos



#5 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 11:01 AM

In contractul de comodat este specificat faptul ca vor folosi spatiul din apartament,dar nu este specificat ca vor suporta si utilitatile,pt ca dc ar fi fost asa mai mult ca sigur patroni ar fi solicitat ca facturile sa vina pe numele firmei ca sa isi deduca cheltuiala si nu sa plateasca la negru,ca doar nu vor inreggistra factura cu numele unuia pe ea.
Gina



#6 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2010 - 05:14 PM

am sunat la cei de la distrigaz si trebuie sa depun o adeverinta la ei din care sa reiasa ca firma nu isi desfasoara activitatea la sediu social.
la cei de la enl inca nu am sunat ca nu am o factura ca sa vad de cine apartin ca sa pot suna.
Gina



#7 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 11 January 2010 - 03:30 PM

View Postnegocont, on Jan 6 2010, 10:11 AM, said:

Eu cred ca este legal, absurd dar legal.
ba nu mi se pare deloc legal!
daca am doar sediul social la adresa respectiva si nu desfasor o activitate productiva acolo? poate folosesc doar iluminatul interior, un calculator eventual, poate nu am nici televizor, nici frigider, nici masina de spalat... :frusty:
pe de alta parte, si tariful diferentiat mi se pare o absurditate pt. ca, ori consumator casnic ori industrial, tot aceleasi servicii sau produse le folosesti; pt. ei (furnizorii de utilitati) costul lor e acelasi. dar cate lucruri mai sunt normale in tara asta? aici fiecare autoritate, institutie, etc. "si-a tras" propriile reguli, acte normative, ...si taxe aferente, desigur! fiecare e cumva "stat in stat".
e ca si cum te-ai duce la alimentara din colt sa cumperi paine si vanzatoarea iti zice: "lu' nea Gica i-o vand cu 2 lei, ca e somer, saracu', dar tu poti sa-mi dai 3 lei ca esti contabil, castigi bine, nu? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 11 January 2010 - 03:33 PM




#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2010 - 08:43 PM

Quote

Maria Viorica : e ca si cum te-ai duce la alimentara din colt sa cumperi paine si vanzatoarea iti zice: "lu' nea Gica i-o vand cu 2 lei, ca e somer, saracu', dar tu poti sa-mi dai 3 lei ca esti contabil, castigi bine, nu?
Bine zis :pullhair: !

Dana




#9 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 11 October 2011 - 11:08 AM

buna ziua

dupa 3 zile de revisal, m-am apucat sa inregistrez facturile si nu stiu cum sa inregistrez factura de gaz pe minus?
605 pe minus? este corect?

multumesc foarte mult



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 October 2011 - 01:01 PM

Daca factura are valoare negativa atunci acea valoare negativa o inregistrezi (pe 605 in cazul gazului).
Daca storneaza o valoare mai mare din anul 2010 atunci poate ar trebui folosit contul 1174.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 11 October 2011 - 01:03 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL