Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 30.06.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Bilant 30.06.2010

66 replies to this topic

#1 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 27 May 2010 - 10:06 AM

Bilantul la 30.06.2010 se va depune la administratia financiara. Am aflat acum din sursa sigura ( fisc ). Trebuia sa ne asteptam la asta pt.ca Registrul Comertului e interesat doar de bilantul la 31.12.N.
Una aici, una colea.....o sa innebunim de tot. :frusty:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 27 May 2010 - 11:21 AM

Din cate stiu nu mai exista bilant la luna 6; doar anual.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 27 May 2010 - 11:26 AM

Sa-i zicem raportare semestriala, e bine asa ?
O sa apara in citeva zile programul de site-ul MF.

Edited by ISA, 27 May 2010 - 11:30 AM.

" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#4 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 posts
  • Gender:Female

Posted 27 May 2010 - 12:17 PM

Multumim Isa,
si eu ma intrebam daca se va mai depune ceva la 30 iunie. Macar sa fie programele compatibile: pdf-ul de la an cu ce va fi la semestru, asa ca asteptam cu interes orice le suiera domnilor prin capete.



#5 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 01 June 2010 - 08:27 PM

Poate acum ma credeti :

Attached Files


" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#6 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 posts
  • Location:Ploiesti

Posted 02 June 2010 - 07:25 AM

In concluzie, cu exceptia societatilor care nu au avut activitate de la infiintare si a celor aflate in lichidare, toata lumea intocmeste raportarea. Am o societate aflata in suspendare de activitate din auigust 2009, inteleg ca trebuie sa depun si pentru ea. Parca inainte nu era asa, sau ma insel?
iuliana



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 02 June 2010 - 10:01 PM

Era si inainte.



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 03 June 2010 - 08:23 PM

Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2010, elaborat de MFP



Ministerul Finantelor Publice (MFP) a elaborat proiectul de ordin pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2010 a operatorilor economici.



Potrivit proiectului de act normativ, operatorii economici, indiferent de forma de organizare si forma de proprietate, au obligatia sa intocmeasca si sa depuna raportari contabile la 30 iunie 2010 la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.

Operatorii economici pot depune raportarile contabile la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 627/1995 privind imbunatatirea disciplinei depunerii bilanturilor contabile si a altor documente cu caracter financiar-contabil si fiscal, de catre agentii economici si alti contribuabili, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 226 din 2 octombrie 1995. De asemenea, la depunere se vor avea in vedere si prevederile Hotararii Guvernului nr. 1085/2003 pentru aplicarea unor prevederi ale Legii nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, referitoare la implementarea Sistemului Electronic National, cu modificarile si completarile ulterioare

Operatorii economici vor intocmi si depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice raportari contabile care cuprind urmatoarele formulare:
a) Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii (cod 10);
b) Contul de profit si pierdere (cod 20);
c) Date informative (cod 30).

Operatorii economici vor completa datele de identificare (denumirea unitatii, adresa, telefonul si numarul de inmatriculare la registrul comertului), precum si datele referitoare la incadrarea corecta in forma de proprietate si codul unic de inregistrare, citet, fara a se folosi prescurtari sau initiale. În casute se vor trece codurile care delimiteaza incadrarea operatorului economic.

Necompletarea corecta pe prima pagina a formularului "Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii" a datelor prevazute mai sus conduce la imposibilitatea identificarii unitatii si, in consecinta, se considera ca lucrarea nu a fost depusa, unitatea fiind sanctionata potrivit prevederilor art. 42 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.

Operatorii economici completeaza codul privind activitatea, cod format din 4 cifre (clase de activitati), din Clasificarea activitatilor din economia nationala - CAEN , aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 656/1997, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 301 si 301 bis din 5 noiembrie 1997, cu modificarile ulterioare.

Formularul „Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii” prezinta, in forma sintetica, elementele de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, grupate dupa natura si lichiditate, respectiv dupa natura si exigibilitate.

Situatia activelor, datoriilor si capitalurilor proprii se intocmeste pe baza balantei de verificare a conturilor sintetice la data de 30 iunie 2010, puse de acord cu soldurile din balanta conturilor analitice, incheiata dupa inregistrarea tuturor documentelor in care au fost consemnate operatiunile financiar-contabile aferente perioadei de raportare.

Formularul „Contul de profit si pierdere” cuprinde cifra de afaceri neta, veniturile realizate si cheltuielile efectuate, precum si rezultatele financiare obtinute (profit sau pierdere), preluate din conturile de venituri si cheltuieli cuprinse in balanta de verificare la 30 iunie 2010.

Datele care se raporteaza in formularul "Contul de profit si pierdere" sunt cumulate de la inceputul anului pana la sfarsitul perioadei de raportare. Randul 65 se completeaza numai de catre microintreprinderi, incadrate ca atare potrivit Codului fiscal, cu suma reprezentand impozitul pe venitul acestora. Operatorii economici inscriu in formularul "Contul de profit si pierdere", la randul 18 "Salarii si indemnizatii", toate cheltuielile reprezentand drepturi salariale. La acelasi rand se va cuprinde si contravaloarea tichetelor de masa acordate salariatilor in baza prevederilor Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare.

In formularul „Date informative”, la randurile 01 si 02 coloana 1, persoanele juridice care au in subordine subunitati vor inscrie cifra 1, indifferent de numarul acestora.

La randurile privind platile restante se inscriu sumele de la sfarsitul perioadei de raportare, care au depasit termenele de plata prevazute in contracte sau acte normative.

Raportarile contabile la 30 iunie 2010 sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand si numele in clar al acestora.

Randul corespunzator calitatii persoanei care a intocmit raportarile contabile se completeaza astfel:
- directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa
indeplineasca aceasta functie, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania .

Prin alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie se intelege orice persoana angajata, potrivit legii, care indeplineste conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.

Persoanele juridice prevazute la art. 1 alin. (1) din Legea nr. 82/1991, republicata, care au in subordine sucursale sau alte subunitati fara personalitate juridica, vor verifica si centraliza balantele de verificare ale acestora, intocmind raportarile contabile la 30 iunie 2010.

Formatul electronic al raportarilor contabile la 30 iunie 2010, continand formularistica necesara si programul de verificare cu documentatia de utilizare aferenta se obtine prin folosirea programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice.
Programul de asistenta este pus la dispozitia operatorilor economici, gratuit, de unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau poate fi descarcat de pe serverul de web al Ministerului Finantelor Publice, la adresa www.mfinante.ro.

Operatorii economici vor depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice pe suport magnetic raportarile contabile la 30 iunie 2010, impreuna cu raportarile contabile listate cu ajutorul programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice, semnate si stampilate, potrivit legii.

Aceste raportari se depun impreuna cu o copie de pe codul unic de inregistrare, precum si o copie a balantei de verificare a conturilor sintetice. Formularele care compun raportarile contabile la 30 iunie 2010 se vor completa in lei (RON).

Operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2010 nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2010, urmand sa depuna o declaratie pe propria raspundere a persoanei care are obligatia gestionarii entitatii, la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, care sa cuprinda toate datele de identificare a entitatii:
- denumirea completa (conform certificatului de inmatriculare);
- adresa si numarul de telefon;
- numarul de inregistrare la registrul comertului;
- codul unic de inregistrare;
- capitalul social.
O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs
de lichidare, potrivit legii.

Termenul pentru depunerea raportarilor contabile la 30 iunie

Raportarile contabile la 30 iunie 2010, precum si declaratiile operatorilor economici care nu au desfasurat activitate sau se afla in curs de lichidare, potrivit legii, se vor depune pana cel mai tarziu la 13 august 2010.

Nedepunerea raportarilor contabile listate, semnate si stampilate sau a declaratiilor mentionate mai sus, dupa caz, pentru data de 30 iunie 2010, se sanctioneaza conform prevederilor art. 42 din Legea nr. 82/1991, republicata.

La data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2123/2009 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2009 a operatorilor economici, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 440 din 26 iunie 2009.



#9 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:bucuresti

Posted 04 June 2010 - 10:55 AM

facem bilant si la 30.06.2010, ca poate ne ieseam din mana :cool:
sau doamne fereste, plecam in concediu pe undeva :frusty:



#10 simona34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 24 June 2010 - 06:24 PM

Buna,
Multumesc tutur celor care ma vor putea ajuta.
Sunt angajata la o firma si printre astea tin contabilitatea la alte 4 firme ale aceluiasi patron.
Una dintre ele au activitatea suspendata, dar cladirea in care desfasura activitatea a inchiriato si acu are venituri din chirii.Intre timp a mai avut si alte cheltuieli pe care,,expertul contabil,, nu le-a inregistrat din 2009 de cand a suspendat activitatea.
Mirarea si intrebarea mea este CE FAC EU ACU?
Ma intorc sa inregistrez tot ce nu a facut ea pana acu? Le las asa? Depun bilantul la iunie 2010 din moment ce se inregistreaza cheltuieli si venituri chiar daca nu fac obiectul principal de activitate al firmei dar care intra totusi in componenta cifrei de afaceri a unitatii? :lnr (1):
Multumesc tuturor celor care vor avea bunovainta de a-mi raspunde.
O seara placuta sim astept raspunsuile voastre.
Maine voi reveni cu o nuoa intrebare.



#11 erikaimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 24 June 2010 - 07:34 PM

buna
am o intrebare : am o societate pentru care am suspendat activitatea din mai 2009 pe o perioada de 3 ani.am depus bilantul anul aferent perioadei in care a functionat societatea. trebuie de depun bilantul semestrial la 30.06.2010? depun cu datele din 31.12.2009 ? va rog ajutor.mersi



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 24 June 2010 - 08:23 PM

Simona, pe ce firma este incheiat ct. de inchiriere al cladirii ? Pt. ca nu am inteles : pe firma cu activitate suspendata ???
Ce fel de cheltuieli mai sunt din 2009 pentru firma suspendata, neinregistrate ?

Dana




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 24 June 2010 - 08:56 PM

In 2010 trebuie sa ai factura platita de la Reg. Comertului reprezentand taxa de depunere a bilantului-14 lei, pe care o inregistrezi + ch. legate de intocmirea bilantului. Eu aceste cheltuieli le consider deductibile chiar daca activitatea este suspendata; in aceasta privinta parerile sunt impartite, ramane la latitudinea ta.
Concluzia este ca mai ai totusi cateva inregistrari de facut pentru bilantul aferent sem. I 2010.

Dana




#14 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 26 June 2010 - 08:39 AM

Trebuie depus bilantul la 30.06.2010 dar cu datele din 31.12.2009. O data ce ai suspendat activitatea nu mai ai voie sa faci nici o inregistrare in contabilitate iar factura de la ORC cu depunerea bilantului pe 2009 o vei inregistra in momentul in care vei incepe din nou activitatea. Asta este parerea mea dar poate mai exista alte opinii



#15 adminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 26 June 2010 - 10:31 AM

Salut,


Eu nu vad nici o problema sa nu inregistrezi o factura in contabilitate, atata timp cat nu o decontezi. Deci daca nu inregistrezi factura bilantul va fi acelas doar ca va acea alta data.

Din cate stiu eu bilantul semestraial sau anual se va depune in orice conditii, chiar daca ai activitatea suspendata.

Citeste regulamentul de suspendare.



#16 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 26 June 2010 - 11:43 AM

Vezi postareasimona34, la Jun 24 2010, 07:24 PM, a spus:

Buna,
Multumesc tutur celor care ma vor putea ajuta.
Sunt angajata la o firma si printre astea tin contabilitatea la alte 4 firme ale aceluiasi patron.
Una dintre ele au activitatea suspendata, dar cladirea in care desfasura activitatea a inchiriato si acu are venituri din chirii.Intre timp a mai avut si alte cheltuieli pe care,,expertul contabil,, nu le-a inregistrat din 2009 de cand a suspendat activitatea.
Mirarea si intrebarea mea este CE FAC EU ACU?
Ma intorc sa inregistrez tot ce nu a facut ea pana acu? Le las asa? Depun bilantul la iunie 2010 din moment ce se inregistreaza cheltuieli si venituri chiar daca nu fac obiectul principal de activitate al firmei dar care intra totusi in componenta cifrei de afaceri a unitatii? :lnr (1):
Multumesc tuturor celor care vor avea bunovainta de a-mi raspunde.
O seara placuta sim astept raspunsuile voastre.
Maine voi reveni cu o nuoa intrebare.
Din momentul ce se suspenda activitatea unei societati nu se mai inregistreaza in contabilitate nici o cheltuiala, dar daca totusi societatea are cheltuieli se inregistreaza in momentul in care firma isi va relua activitatea.
Daca are venituri chiar daca nu fac obiectul principal de activiate( ex. chiriile) patronul este obligat sa-si reia activitatea.
Parerea mea, dar daca exista alte opinii..



#17 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 posts

Posted 26 June 2010 - 07:07 PM

avand in vedere ca bilantul se depune doar la Registrul Comertului anual, nu stiu daca va fi nevoie sa intocmim bilant la 30.06



#18 erikaimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 26 June 2010 - 07:11 PM

Multumesc ptr sfat .si eu asa stiam ca nu am voie sa inregistrez nimic atata timp cat am suspendat activitatea.doar ma gandeam ca nu trebuie sa depun bilantul ptr ca este la fel ca si la 30.12.2009-asta este schimba numai data :))
mersi



#19 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 27 June 2010 - 04:50 PM

Vezi postareasem, la Jun 26 2010, 07:07 PM, a spus:

avand in vedere ca bilantul se depune doar la Registrul Comertului anual, nu stiu daca va fi nevoie sa intocmim bilant la 30.06

Ba da , se depune si la 30-06 dar la Administratia Financiara.



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 27 June 2010 - 05:01 PM

:ohmy: se pare ca nu intelegeti ideea de suspendare a activitatii
suspendarea activitatii presupune incetarea obtinerii veniturilor din exploatare
in rest contabilitatea continua, nu se trec cheltuielile pe nedeductibile doar ca nu am venituri din exploatare, probabil nu aveti notiuni de investitii cand se fac cheltuieli 2-3 ani fara sa se obtina venituri, veniturile aparand dupa perioada de investitie :lnr (1):
pot exista salariati tesa care sa gandeasca mai departe inceperea activitatii, pot exista depozite la banca, pentru care se inregistreaza dobanda, pot exista abonamente de telecomunicatii, pot exista leasinguri pentru care se plateste rata... etc

ma apuca tristetea cand ma gandesc la ce contabilitate se face in Romania :laugh:

Edited by Septimiu, 27 June 2010 - 05:02 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL