Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
documente transport marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

documente transport marfa

3 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Posted 29 June 2010 - 09:42 AM

buna ziua,

imi poate spune cineva ce acte sunt nevoie pentru transportul de marfa_achizitie intracomunitara_cu masina proprie, soferul propriu.

multumesc frumos.
:lnr (1):



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Posted 29 June 2010 - 10:49 AM

Functie de capacitatea de transport, poate fi necesara licenta de transport in interes propriu.
In plus, marfa trebuie insotita de aviz livrare/factura si CMR.

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 SimonaTM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Posted 01 March 2011 - 03:50 PM

Buna ziua,
am si eu o intrebare: mai este obligatoriu sa avem Avize de insotire pentru transport intern, daca avem factura cu specificatia marfii? Conteaza cantitatea? Putem inregistra in contabilitate doar in baza facturii?
Daca sunt obligatorii avizele de insotire, care este baza legala? :thumbup:

MULTUMESC!



#4 bobo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 03 March 2011 - 11:23 AM

Si pe mine ma intereseaza acest lucru,deoarece saptamana trecuta unul din colegii mei,sofer, a fost oprit in trafic la Brasov ,de catre ARR Bv.
a avut totul in ordine :factura,foaie parcurs ,diagrama.analize medicale.trusa+triunghiuri+stingatoare,mai putin AVIZUL DE INSOTIRE.
Degeaba a explicat omul ca face transportul in interesul societatii noastra si ca are factura pentru marfa,cei de la ARR au insistat pe lipsa avizului.
Spuneti-mi va rog, cand se intocmeste avizul.Am citit OMFP 3512/2008 ,oare interpretez prost?Oare exista un ordin al MT care spune altceva sau ARR cauta sa mai aduca niste bani la buget?
Multumesc pentru ajutor!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL