Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CECCAR/CAFR sau/si ACCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


CECCAR/CAFR sau/si ACCA

3 replies to this topic

#1 cristian1212

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 18 July 2010 - 03:00 PM

Buna,

As dori sa va cer sfatul in urmatoarea problema: Sunt absolvent de ASE si as dori sa ma inscriu in una sau mai multe organisme profesionale aferente meseriei de auditor/contabil. De fapt, dilema cea mai mare este ca nu stiu in care din aceste organisme profesionale ar trebui sa ma inscriu: CECCAR/CAFR si/sau ACCA. :ohmy: Mentionez ca deja am experienta profesionala in domeniul audit/contabil de approx. 6 ani.
In principiu nu as dori sa le urmez pe toate trei pentru ca asta cred ca ar insemna sa platesc trei cotizatii din buzunarul propriu la organisme profesionale diferite dar care in principiu se refera la acelasi domeniu: audit/contabilitate :lnr (1): . Din cate inteleg de pe acest forum, membrii ACCA pot deveni in urma unui interviu si membrii CECCAR si CAFR. As dori sa intreb: In acest caz, membrii ACCA platesc in plus si cotizatiile de la CECCAR si CAFR pe langa membership fee la ACCA? Daca nu platesc atunci m-as inscrie la ACCA avand in vedere ca are recunoastere internationala.
Daca vreau sa activez ca si auditor intern in Romania imi trebuie neaparat certificarea CAFR conform reglementarilor romane (deci certificarea asta e aproape obligatorie pentru mine).
Pe de alta parte, inteleg ca daca ma inscriu la CAFR si aleg optiunea de a fi stagiar si la CECCAR se pot echivala examene (eg contabilitate) astfel incat dupa trei ani de stagiatura se pot obtine ambele certificari de expert contabil si auditor financiar in Romania.
Avand in vedere ca as dori sa activez ca si auditor intern/financiar dar nu exclud si posibilitatea de a tine contabilitatea ce ma sfatuiti astfel incat sa nu platesc prea multe cotizatii :laugh:

Multumesc



#2 alice_ioanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 27 July 2010 - 08:03 AM

diferenta dintre CECCAR si ACCA e de vreo 5.000 ron :), m-am uitat si eu ieri pe site-ul ACCA, e mult mai tentant decat expert contabil. ACCA e recunoscuta international, imi imaginez ca examenele sunt mult mai grele si nu vreau sa ma gandesc cat costa manualele... depinde ce vrei tu, mie ACCA mi se pare foarte interesanta si pb ca ma bag si eu :). succes !




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 posts

Posted 27 July 2010 - 10:37 AM

asa cum ati spus mai sus, membri ACCA pot deveni membri CECCAR si CAFR pe baza unui interviu. Avantajul de a deveni membru al acestor 2 organisme(CECCAR si CAFR) este ca scapati de examenul de acces , de stagiu si examenul de aptitudini ( final). Insa, nu scapati de cotizatii. Odata capatata calitatea de membru al oricarui organism, aveti obligatia de a plati cotizatia si de a efectua cursurile de perfectionare continua in vederea obtinerii vizei anuale.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 27 July 2010 - 11:57 AM

Pentru ACCA trebuie sa stii engleza fluent, manualele, cursurile si examenele fiind in engleza. Exista 3 nivele, cu subnivele si 14 examene (cu unele scutiri pt. absolventii de la Fac.de contabilitate ASE). Pentru fiecare materie poti urma 5 zile de curs cu un "tutor", sfarsit cu un examen pregatitor. Manualele sunt groase dar bine structurate. Primele examene sunt test-grila, ultimele sunt studii de caz. Se cer si IAS-uri, IFRS-uri. La modulul de fiscalitate se se poate opta pt. fiscalitatea engleza (mult mai clara) sau cea romaneasca. Costurile sunt mari.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL