Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 posts

Posted 23 January 2010 - 03:24 PM

salutare,

am o firma care a platit TVA in 2009 lunar, iar in 2010 o sa fie tot lunar, CA mai mare de 100.000 eur si are livrari intracomunitare.Cei de la sectorul 6 nu mi-au primit declaratia cu Cifra de afaceri, spunandu-mi ca trebuie sa depun 094.i-am explicat ca nu am nici o treaba cu declaratia 094,dar nici nu a vurut sa auda.
Sa inteleg ca nu trebuie sa mai depun nici o declaratie prin care sa-i anunt ca CA este x si ca TVA se plati lunar?

Multumesc anticipat



#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 posts
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Posted 23 January 2010 - 03:34 PM

Exact! Nu ai nimic de depus.

%%%




***



#3 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 posts

Posted 24 January 2010 - 10:58 AM

Vezi postareaniki, la Jan 23 2010, 03:24 PM, a spus:

salutare,

am o firma care a platit TVA in 2009 lunar, iar in 2010 o sa fie tot lunar, CA mai mare de 100.000 eur si are livrari intracomunitare.Cei de la sectorul 6 nu mi-au primit declaratia cu Cifra de afaceri, spunandu-mi ca trebuie sa depun 094.i-am explicat ca nu am nici o treaba cu declaratia 094,dar nici nu a vurut sa auda.
Sa inteleg ca nu trebuie sa mai depun nici o declaratie prin care sa-i anunt ca CA este x si ca TVA se plati lunar?

Multumesc anticipat
pentru firmele care au perioada de raportare lunar, nu se mai depune declaratia privind CA in speta declaratia 094



#4 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 24 January 2010 - 11:40 PM

Buna seara!
Am o problema!
Nu am depus d390 la timp ( in luna mai 2009).
Societatea este platitoare de tva si impozit pe profit, cu depunere trimestriala a deconturilor.
Care ar fi rezolvarea?
Achizitia a fost in suma de 900 euro.
Va rog, nu stiu care ar fi cea mai buna varianta.
Multumesc.



#5 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Posted 01 February 2010 - 11:45 AM

Pana acum noul format al declaratiei 390 (lunara) nu a aparut pe site-ul mfinante (sau n-am vazut eu bine?). In stilul caracteristic ma astept sa apara cu 1-2 zile inaintea termenului de depunere.

Edited by Otilia Alupei, 14 February 2010 - 01:34 PM.




#6 angelica laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 01 February 2010 - 02:41 PM

buna,
stie cineva care este locul prestraii in cazul activitatii " agenturare nave" caen alte activitati de transport pe ape, pavilionul navei sau armatorul ei....
nu stiu daca trebuie sa depun 390?m-ai lucreaza cineva in acest domeniu?pavilioanele in general sunt din afara comunitatii.....armatorii sunt comunitari platitori sau neplatitori de tva............


multumesc



#7 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 01 February 2010 - 04:18 PM

Referitor la depunerea lui 390, aceasta analiza daca faci sau nu 390, o faci doar daca facturile tale sunt facute catre o persoana impozabila din UE. Daca nu, nu ai treaba cu 390. Mai departe, ghideaza-te dupa asta:
Reguli generale referitoare la locul prestarii serviciilor:
incepand din 01.01.2010, din punct de vedere al TVA-ului, locul prestarii serviciilor va fi stabilit in functie de beneficiarul serviciului si NU de tipul serviciului, astfel:
- In relatia B2B (business to business sau persoana impozabila catre persoana impozabila) – locul unde beneficiarul este stabilit. IMPORTANT: pentru aceste servicii se vor depune lunar pana in data de 15 declaratii recapitulative daca prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Comunitate (VIES2), aceste servicii finnd denumite servicii intracomunitare – art 44 Directiva 2006/112/CE cu exceptia celor scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile
- In relatia B2C (business to consumer sau persoana impozabila catre persoana neimpozabila) – locul unde prestatorul este stabilit – art 45 Directiva 2006/112/CE;


Acum am si eu o intrebare pentru cei care vor avea prestari de servicii intracomunitare. De unde stim noi care sunt serviciile scutite de TVA in statul membru unde facturam ?
Mai avem 2 saptamani pana la prima 390 pentru servicii si nici nu a aparut ordinul.



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 01 February 2010 - 04:23 PM

Nu stim ce inseamna "agenturare" si nu am gasit termenul nici in DEX. Daca ne spuneti ce este, poate ne apropiem de raspunsul corect. Daca prin aceasta i se face ceva navei (curatenie, vopsire, pus nisip etc.) atunci se considera tara in ale carei ape teritoriale se executa lucrarea. Daca prin agenturare se intelege doar o administrare a ei, o evidenta a traseelor ei, atunci cred ca se considera locul unde este inregistrata (tara a carei pavilion il poarta, tara in care plateste impozitul pe nava).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 posts

Posted 01 February 2010 - 04:28 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Feb 1 2010, 04:18 PM, a spus:

Mai avem 2 saptamani pana la prima 390 pentru servicii si nici nu a aparut ordinul.
Ordinul a fost publicat in MO, Partea I, nr.67/29.01.2010



#10 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 posts
  • Gender:Male

Posted 01 February 2010 - 05:06 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la Feb 1 2010, 04:18 PM, a spus:

Acum am si eu o intrebare pentru cei care vor avea prestari de servicii intracomunitare. De unde stim noi care sunt serviciile scutite de TVA in statul membru unde facturam ?
Mai avem 2 saptamani pana la prima 390 pentru servicii si nici nu a aparut ordinul.
Cornelia,

Nu are importanta care servicii sunt scutite in statul de "destinatie"- ma refer la factura, trebuie sa analizezi din punctul tau de vedere totul : aplic regula, ma uit sa vad daca ma incadrez la exceptii, daca nu ma duc pe regula, daca da, vad ce tip de exceptie si aplic exceptia, dar totul "vazut de aici", nu are relevanta ce este la el, atunci cand emiti tu factura de servcii.Ordinul a aparut, cum ai primit deja raspuns, ce nu a aparut inca este aplicatia informatica, pentru ca, ar trebuie sa fie separate bunurile de servicii in aceasta declaratie. Urmareste site-ul ANAF ca va aparea si aceasta... De retinut, neaparat scos confirmarea validitatii codului lui de TVA si verificat periodic sa nu fii fost anulat acest cod, iar pentru firmele mai mici, sa luati date de pe internet, sau sa-i cereti un certificat de rezidenta fiscala, cand nu-l gasiti pe acolo sau avetii dubii asupra existentei lui. Chiar daca va plateste, daca nu are cod valid de TVA, la un control ulterior va puteti gasi in situatia sa colectati TVA la serviciul respectiv. Informatie din sursa directa- dna. Vizoli, de la directia de reglementare TVA din MF.

Vezi postareaangelica laura, la Feb 1 2010, 02:41 PM, a spus:

buna,stie cineva care este locul prestraii in cazul activitatii " agenturare nave" caen alte activitati de transport pe ape, pavilionul navei sau armatorul ei....
nu stiu daca trebuie sa depun 390?m-ai lucreaza cineva in acest domeniu?pavilioanele in general sunt din afara comunitatii.....armatorii sunt comunitari platitori sau neplatitori de tva............multumesc
Angelica,
Agenturare, intermediere sau orice alt serviciu, aplici regula B2B, adica te legi de originea clientului, unde are el sediu fix, daca nu intra in regula, mergi pe exceptii ( vezi ca regula este detaliata de Cornelia ). Vezi intai cui facturezi si apoi analizezi si serviciul respectiv. Nava poate circula sub diverse pavilioane, care difera de tara de origine a proprietarului sau a armatorului.

Edited by madalinab, 02 February 2010 - 03:16 PM.

Don't worry! Just panic!



#11 AmaliaAvram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 February 2010 - 08:52 PM

Dragi colegi,

Noul model al declaratiei 390 a aparut in Monitorul oficial de vineri 29 ian

Gasiti un articol despre ordin aici: reclama[/i].tva/ghid-instructiu...itare-2010.html

Edited by madalinab, 14 February 2010 - 12:24 PM.
Link editat - reclama




#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 01 February 2010 - 11:57 PM

Nu mai am spatiu pt. atasare, imi pare rau, dar voi posta continutul Ordinului 76/2010, sper sa nu se supere nimeni:
"ORDIN nr. 76 din 21 ianuarie 2010
pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului (390 VIES) "Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare"
EMITENT: MINISTERUL FINANÞELOR PUBLICE - AGENÞIA NAÞIONALÃ DE ADMINISTRARE FISCALÃ
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 67 din 29 ianuarie 2010


În temeiul art. 12 alin. (3) din Hotãrârea Guvernului nr. 109/2009 privind organizarea ºi funcþionarea Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare,
în temeiul art. 156^4 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºi al art. 228 alin. (2) din Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare,

preºedintele Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã emite urmãtorul ordin:

ART. 1
Se aprobã modelul ºi conþinutul formularului (390 VIES) "Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile/ prestãrile intracomunitare", cod MFP 14.13.01.02/r, prevãzut în anexa nr. 1.
ART. 2
Formularul prevãzut la art. 1 se completeazã ºi se depune conform instrucþiunilor de completare prevãzute în anexa nr. 2.
ART. 3
Caracteristicile de tipãrire, modul de difuzare, utilizare ºi pãstrare ale formularului prevãzut la art. 1 sunt stabilite în anexa nr. 3.
ART. 4
Procedura de gestionare a declaraþiei recapitulative privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare este stabilitã în anexa nr. 4.
ART. 5
(1) Referirile la Codul fiscal din cuprinsul prezentului ordin reprezintã trimiteri la titlul VI "Taxa pe valoarea adãugatã" din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, iar referirile la Normele metodologice reprezintã trimiteri la Normele metodologice de aplicare a titlului VI "Taxa pe valoarea adãugatã" din Codul fiscal, aprobate prin Hotãrârea Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare.
(2) Referirile la Codul de procedurã fiscalã din cuprinsul prezentului ordin reprezintã trimiteri la Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare.
ART. 6
Anexele nr. 1-4 fac parte integrantã din prezentul ordin.
ART. 7
Declaraþia recapitulativã se completeazã, în mod obligatoriu, cu ajutorul programului de asistenþã elaborat de Agenþia Naþionalã de Administrare Fiscalã.
ART. 8
Formularul prevãzut la art. 1 se completeazã ºi se depune începând cu operaþiunile desfãºurate în luna ianuarie 2010.
ART. 9
Prezentul ordin se publicã în Monitorul Oficial al României, Partea I.
ART. 10
La data intrãrii în vigoare a prezentului ordin se abrogã Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 552/2008 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului "Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile intracomunitare de bunuri", publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 294 din 15 aprilie 2008, cu modificãrile ulterioare.
ART. 11
Direcþia generalã proceduri pentru administrarea veniturilor, Direcþia generalã de tehnologia informaþiei, Direcþia generalã de administrare a marilor contribuabili, precum ºi direcþiile generale ale finanþelor publice judeþene ºi a municipiului Bucureºti vor lua mãsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.

Preºedintele Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã,
Sorin Blejnar

Bucureºti, 21 ianuarie 2010.
Nr. 76.


ANEXA 1

*T*
┌───────┐ DECLARAÞIE RECAPITULATIVÃ 390
│ SIGLA │ PRIVIND LIVRÃRILE/ACHIZIÞIILE/PRESTÃRILE VIES
│ ANAF │ INTRACOMUNITARE
└───────┘

[] Declaraþie iniþialã PERIOADA DE RAPORTARE

[] Declaraþie rectificativã ┌─┬─┬─┬─┐ ┌─┬─┐
Anul └─┴─┴─┴─┘ Perioada └─┴─┘

I. DATE DE IDENTIFICARE

┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Cod de ┌─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┐ │
│identificare fiscalã: RO └─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┘ │
│ ┌───────────────────────────────────────────────┐ │
│ Denumire/Nume,Prenume └───────────────────────────────────────────────┘ │
│ │
│ Domiciliul fiscal │
│ ┌───────┐ ┌────┐ ┌───┐ ┌─┐ ┌─┐ ┌─┐ │
│ Judeþ └───────┘ Localitate └────┘ Strada └───┘ Numãr └─┘ Bloc └─┘ Scara└─┘ │
│ ┌─┐ ┌──┐ ┌──┐ ┌───┐ ┌──┐ ┌────-─┐ │
│ Ap. └─┘ Cod poºtal └──┘ Sector └──┘Telefon └───┘ Fax └──┘ E-mail └──────┘ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘

II. REZUMAT DECLARAÞIE

┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────┬─┬─┬─┬─┐
│NUMÃR TOTAL PAGINI ANEXÃ LA DECLARAÞIE │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┼─┼─┼─┼─┤
│NUMÃRUL TOTAL AL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┤
│SUMA LIVRÃRILOR/ACHIZIÞIILOR/PRESTÃRILOR INTRACOMUNITARE │
├───────────────────────────────────────────────────┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┤
│LIVRÃRI INTRACOMUNITARE DE BUNURI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│LIVRÃRI ÎN CADRUL UNEI OPERAÞIUNI TRIUNGHIULARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│ACHIZIÞII INTRACOMUNITARE DE BUNURI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│PRESTÃRI INTRACOMUNITARE DE SERVICII │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│ACHIZIÞII INTRACOMUNITARE DE SERVICII │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
└───────────────────────────────────────────────────┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┘

───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Sub sancþiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar ca datele
din aceastã declaraþie sunt corecte ºi complete.



┌───────────────────────┐
Nume, Prenume: │ │ Semnatura ┌───────────────────┐
└───────────────────────┘ ºi ºtampila │ │
┌───────────────────────┐ └───────────────────┘
Funcþia: │ │
└───────────────────────┘
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
┌──────┐ ┌──────┐
Loc rezervat organului fiscal Nr. înregistrare: └──────┘ Data: └──────┘



Numãr de înregistrare ca operator de date cu caracter personal 759

Cod MEF: 14.13.01.02/r



Cod de identificare ┌─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┐ ┌┬┬┬┐ ┌┬┐ ┌┬┬┬┐
fiscalã: RO└─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┘ Anul└┴┴┴┘ Perioada└┴┘ Pag.└┴┴┴┘

┌───────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ LISTA OPERAÞIUNILOR INTRACOMUNITARE │
├───┬───────────────────┬─────────────────┬───────┬─────────────────────┤
│ÞA-│ COD │ DENUMIRE/NUME, │ TIPUL │ BAZA IMPOZABILÃ │
│RA │ OPERATOR │ PRENUME OPERATOR│ OPERA-│ │
│ │ INTRACOMUNITAR │ INTRACOMUNITAR │ ÞIUNII│ │
│ │ │ │ *) │ │
├─┬─┼─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┼─────────────────┼───────┼─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┬─┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─────────────────┼───────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─────────────────┼───────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│ TOTAL paginã │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────┼───────┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┼─┤
│ TOTAL GENERAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────┴───────┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┴─┘
-----------
*) TIP operaþiune se completeazã cu: A achiziþie ºi aciziþie în cadrul unei
operaþiuni triunghiulare, L livrare, T livrare în cadrul unei operaþiuni
triunghiulare.

*ST*


ANEXA 2

INSTRUCÞIUNI
pentru completarea formularului (390 VIES) "Declaraþie recapitulativã
privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare"

1.1. Declaraþia recapitulativã se depune lunar, în condiþiile prevãzute la art. 156^4 din Codul fiscal, pânã la data de 15 inclusiv a lunii urmãtoare unei luni calendaristice, de cãtre persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal.
1.2. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA depun declaraþia recapitulativã numai pentru lunile calendaristice în care ia naºtere exigibilitatea taxei pentru:
a) livrãrile intracomunitare scutite de taxã în condiþiile prevãzute la art. 143 alin. (2) lit. a) ºi d) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei a luat naºtere în luna calendaristicã respectivã;
b) livrãrile de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare prevãzute la art. 132^1 alin. (5) din Codul fiscal efectuate în statul membru de sosire a bunurilor ºi care se declarã drept livrãri intracomunitare cu cod T, pentru care exigibilitatea de taxã a luat naºtere în luna calendaristicã respectivã;
c) prestãrile de servicii prevãzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, pentru care exigibilitatea de taxã a luat naºtere în luna calendaristicã respectivã;
d) achiziþiile intracomunitare de bunuri taxabile, pentru care exigibilitatea de taxã a luat naºtere în luna calendaristicã respectivã;
e) achiziþiile de servicii prevãzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane impozabile din România care au obligaþia plãþii taxei conform art. 150 alin. (2), pentru care exigibilitatea de taxã a luat naºtere în luna calendaristicã respectivã, de la persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate.
2.1. Declaraþia recapitulativã se depune, în format electronic, prin una dintre urmãtoarele metode:
- la registratura organului fiscal competent;
- la poºtã, prin scrisoare recomandatã;
- prin SEN;
- prin completare, pe pagina de web a Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã.
2.2. Formatul electronic, depus pe suport electronic, va fi însoþit de formularul editat de persoana impozabilã cu ajutorul programului de asistenþã, semnat ºi ºtampilat, conform legii.
Formularul se editeazã în douã exemplare:
- un exemplar se depune la unitatea fiscalã, împreunã cu suportul electronic;
- un exemplar se pãstreazã de cãtre persoana impozabilã.
Formatul electronic al declaraþiei recapitulative se obþine prin folosirea programului de asistenþã elaborat de Agenþia Naþionalã de Administrare Fiscalã ºi se transmite organului competent pe suport electronic.
Programul de asistenþã este pus la dispoziþia persoanelor impozabile, gratuit, de unitãþile fiscale sau poate fi descãrcat de pe serverul de web al Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã, la adresa www.anaf.ro
Contribuabilii care deþin certificat digital pot depune formularul prin mijloace electronice de transmitere la distanþã, pe site-ul Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã.


Modul de completare a declaraþiei recapitulative

SECÞIUNEA 1
Cartuºul "Perioada de raportare" se completeazã cu:
- anul la care se referã declaraþia; se înscrie cu cifre arabe cu 4 caractere (de exemplu: 2010)
- perioada de raportare aferentã operaþiunilor realizate este formatã din douã caractere, respectiv cifrele aferente lunii respective (de exemplu: pentru luna ianuarie se va înscrie "01").
Declaraþia depusã iniþial se rectificã prin depunerea unei noi declaraþii, pe acelaºi format, bifând cãsuþa corespunzãtoare de pe formular.
În declaraþia rectificativã se rectificã tranzacþii declarate în orice perioadã de raportare anterioarã ºi se completeazã toate rubricile formularului cu datele valabile la momentul declarãrii, indiferent dacã acestea au mai fost declarate.
Se completeazã câte o declaraþie rectificativã pentru fiecare perioadã de raportare pentru care se opereazã rectificãri.
Ajustãrile se declarã pentru luna calendaristicã în care intervine exigibilitatea taxei, conform art. 134^2 alin. (3) din Codul fiscal, respectiv în luna calendaristicã în care regularizarea a fost comunicatã clientului.
Cartuºul "Date de identificare" conþine:
1. Cod de identificare fiscalã - se înscrie codul de identificare în scopuri de TVA al persoanei impozabile din România, atribuit potrivit art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal.
Înscrierea cifrelor în casetã se face cu aliniere la dreapta.
2. "Denumire/Nume, Prenume" - se înscriu, dupã caz, denumirea sau numele ºi prenumele persoanei impozabile.
3. "Domiciliul fiscal" - se completeazã cu datele privind adresa domiciliului fiscal (sediul social, sediul sau domiciliul fiscal, dupã caz) al persoanei impozabile înregistrate în scopuri de TVA.
În cazul persoanelor impozabile stabilite în strãinãtate, înregistrate direct în scopuri de TVA în România, se înscrie adresa din România la care pot fi examinate evidenþele ºi documentele ce trebuie pãstrate în conformitate cu prevederile pct. 66 alin. (7) lit. a) din Normele metodologice.
În cazul persoanelor impozabile stabilite în strãinãtate, care ºi-au desemnat reprezentant fiscal, se înscrie domiciliul fiscal al reprezentantului.
În cazul persoanelor impozabile care au sediul activitãþii economice în afara României ºi sunt stabilite în România prin unul sau mai multe sedii fixe fãrã personalitate juridicã, conform art. 125^1 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, se înscrie domiciliul fiscal al sediului fix desemnat sã depunã decontul de taxã ºi sã fie responsabil pentru toate obligaþiile în scopuri de TVA, conform pct. 66 alin. (5) din normele metodologice.
Cartuºul "Rezumat declaraþie" conþine:
- numãrul total al paginilor anexã la declaraþie;
- numãrul total al operatorilor intracomunitari, indiferent de numãrul operaþiunilor;
- valoarea operaþiunilor, defalcatã pe tipuri: livrãri intracomunitare de bunuri, livrãri ulterioare de bunuri efectuate în cadrul operaþiunilor triunghiulare, livrãri intracomunitare ce constau în transferuri scutite, achiziþii intracomunitare de bunuri, achiziþii intracomunitare asimilate, prestãri intracomunitare de servicii, achiziþii intracomunitare de servicii.

SECÞIUNEA a 2-a

1. Se completeazã, cu tranzacþiile intracomunitare efectuate, în urmãtoarea ordine:
a) livrãri intracomunitare de bunuri (L);
b) livrãri ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare (T);
c) achiziþii intracomunitare de bunuri, achiziþii care urmeazã transferurilor scutite, achiziþii efectuate de beneficiarul livrãrii ulterioare în cadrul unei operaþiuni triunghiulare (A);
d) prestãri intracomunitare de servicii (P);
e) achiziþii intracomunitare de servicii (S).
Fiecare paginã aferentã secþiunii a 2-a va conþine în antet informaþii privind codul de înregistrare în scopuri de TVA, perioada aferentã ºi numãrul paginii.
a) Livrãri intracomunitare de bunuri - se înscrie suma totalã a livrãrilor intracomunitare de bunuri scutite de la plata taxei în condiþiile art. 143 alin. (2) lit. a) ºi d) din Codul fiscal, pe fiecare cumpãrãtor, pentru care exigibilitatea taxei ia naºtere în luna calendaristicã respectivã, inclusiv sumele din facturile pentru încasãri de avansuri pentru livrãri intracomunitare de bunuri, scutite.
b) Livrãri ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare - se înscrie suma totalã a livrãrilor de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare, prevãzute la art. 132^1 alin. (5) lit. b) din Codul fiscal, efectuate în statul membru de sosire a bunurilor expediate sau transportate, pe fiecare beneficiar al livrãrii ulterioare ce are desemnat un cod T, ºi pentru care exigibilitatea taxei ia naºtere în luna calendaristicã respectivã, inclusiv sumele din facturile pentru încasãri de avansuri pentru livrãrile de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare.
Se va completa doar de cãtre cumpãrãtorul revânzãtor.
c) Achiziþii intracomunitare de bunuri - se înscrie suma totalã a achiziþiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabilã care depune declaraþia este obligatã la plata taxei conform art. 151 din Codul fiscal, ºi pentru care exigibilitatea taxei intervine în luna calendaristicã respectivã, inclusiv sumele din facturile primite pentru plãþi de avansuri pentru achiziþii intracomunitare de bunuri.
d) Prestãri intracomunitare de servicii - se înscrie suma totalã a prestãrilor de servicii pentru care se aplicã prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, pe fiecare client în parte, stabilit în Comunitate, pentru care exigibilitatea taxei ia naºtere în luna calendaristicã respectivã. Nu vor fi declarate prestãrile de servicii prevãzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal dacã beneficiarul serviciului este o persoanã impozabilã care nu este stabilitã pe teritoriul Comunitãþii.
e) Achiziþii intracomunitare de servicii - se înscrie suma totalã a achiziþiilor intracomunitare de servicii pentru care se aplicã prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decât cele scutite de TVA, pe fiecare prestator în parte, care este stabilit în Comunitate, pentru care exigibilitatea taxei intervine în luna calendaristicã respectivã. Nu vor fi declarate prestãrile de servicii prevãzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal dacã prestatorul serviciului este o persoanã impozabilã care nu este stabilitã pe teritoriul Comunitãþii.
Coloana "Þara" - codul þãrii care a emis codul de înregistrare în scopuri de TVA al clientului/furnizorului/prestatorului sau codul statului membru care ar fi trebuit sã emitã acest cod de înregistrare în scopuri de TVA, dar din diverse motive acesta ori nu a fost emis, ori nu a fost comunicat.
Coloana "Cod operator intracomunitar" - trebuie introdus fãrã spaþii, virgule sau puncte ºi se completeazã astfel:
- în cazul livrãrilor intracomunitare de bunuri (L) efectuate din România - codul de identificare în scopuri de TVA al persoanei care achiziþioneazã bunurile în alt stat membru decât România, pe baza cãruia furnizorul din România i-a efectuat o livrare intracomunitarã scutitã de TVA conform art. 143 alin. (2) lit. a) ºi d) din Codul fiscal;
- în cazul livrãrilor ulterioare de bunuri efectuate din România în cadrul unei operaþiuni triunghiulare (T) - codul de identificare în scopuri de TVA al persoanei beneficiare a livrãrii ulterioare, din al treilea stat membru, pe baza cãruia cumpãrãtorul revânzãtor din România i-a efectuat livrarea ulterioarã;
- în cazul achiziþiilor intracomunitare de bunuri, achiziþiilor care urmeazã transferurilor scutite, achiziþiilor efectuate de beneficiarul livrãrii ulterioare în cadrul unei operaþiuni triunghiulare (A) efectuate în România - codul de identificare în scopuri de TVA din alt stat membru atribuit furnizorului care efectueazã livrarea intracomunitarã;
- în cazul prestãrilor intracomunitare de servicii (P) - codul de identificare în scopuri de TVA al persoanei care primeºte serviciile în alt stat membru decât România, pe baza cãruia prestatorul din România i-a prestat servicii prevãzute de art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;
- în cazul achiziþiilor intracomunitare de servicii (S) - codul de identificare în scopuri de TVA din alt stat membru atribuit prestatorului sau, dupã caz, doar codul statului membru în care este stabilit prestatorul serviciilor, în cazul în care prestatorul nu este identificat în scopuri de TVA, dar existã indicii suficiente pentru a considera cã este o persoanã impozabilã.
Coloana "Tipul operaþiunii"
L - pentru livrãri intracomunitare de bunuri cãtre alte state membre;
T - pentru livrãri în cadrul unei operaþiuni triunghiulare;
A - pentru achiziþii intracomunitare de bunuri, achiziþii care urmeazã transferurilor scutite, achiziþii efectuate de beneficiarul livrãrii ulterioare în cadrul unei operaþiuni triunghiulare din alte state membre;
P - pentru prestãrile intracomunitare de servicii;
S - pentru achiziþii intracomunitare de servicii.
Coloana "Baza impozabilã" - valoarea tranzacþiei/tranzacþiilor efectuate în perioada de raportare cu respectivul client/furnizor (baza impozabilã pentru calculul TVA stabilitã potrivit prevederilor art. 137-138^1 ºi 139^1 din Codul fiscal)
2. În subsolul paginii se înscrie suma totalã a tranzacþiilor înscrise în pagina respectivã, iar pe ultima paginã a declaraþiei se înscrie ºi totalul general al operaþiunilor.
3. Toate sumele se înscriu în lei.
NOTÃ:
1. Pentru achiziþii intracomunitare de bunuri taxabile în România, în cazul în care furnizorul nu comunicã un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, achiziþia se declarã în declaraþia recapitulativã, astfel:
Coloana "Þara" - codul þãrii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitarã.
Coloana "Cod operator intracomunitar" - nu se va înscrie nimic.
Coloana "Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar" - se va înscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.
Coloana "Tipul operaþiunii" - se va înscrie "A".
Coloana "Baza impozabilã" - valoarea tranzacþiei/tranzacþiilor efectuate în perioada de raportare cu respectivul furnizor (baza impozabilã pentru calculul TVA stabilitã potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal).
2. Pentru livrãrile intracomunitare de bunuri efectuate cãtre clienþi nestabiliþi în Comunitate ºi care au desemnat un reprezentant fiscal în Uniunea Europeanã sau cãtre clienþi stabiliþi în Comunitate, înregistraþi prin reprezentant fiscal în statul membru în care efectueazã achiziþia intracomunitarã de bunuri, la rubrica "Denumire operator intracomunitar" va fi înscrisã denumirea clientului (nu a reprezentantului fiscal), iar la rubrica "Cod operator intracomunitar" va fi înscris codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit persoanei strãine prin reprezentant fiscal.
3. Pentru achiziþiile intracomunitare de bunuri care provin de la un furnizor nestabilit în Comunitate ºi care a desemnat un reprezentant fiscal în statul membru în care începe transportul bunurilor sau care provin de la un furnizor stabilit în Comunitate, înregistrat prin reprezentant fiscal în statul membru din care efectueazã livrarea intracomunitarã de bunuri, la rubrica "Denumire operator intracomunitar" va fi înscrisã denumirea furnizorului (nu a reprezentantului fiscal), iar la rubrica "Cod operator intracomunitar" va fi înscris codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit persoanei strãine prin reprezentant fiscal.
Similar se procedeazã ºi în situaþia în care furnizorul nestabilit în Comunitate nu ºi-a desemnat un reprezentant fiscal în statul membru în care începe transportul, dar prin aplicarea de cãtre unele state membre a mãsurilor de simplificare a declarãrii importurilor, respectiv o reprezentare globalã de cãtre o societate care poate fi, de exemplu, o societate de expediþie/transport, operatorul extracomunitar se considerã reprezentat fiscal de societatea respectivã.
Exemplu: o societate "A" dintr-un stat extracomunitar (X) vinde unei societãþi din România "B" bunuri. Bunurile sunt importate într-un stat membru al Uniunii Europene (Y) de cãtre societatea de expediþie "C" ºi apoi aceeaºi societate "C" declarã în numele furnizorului "A" din statul extracomunitar (X) (dar sub propriul cod de TVA) livrarea intracomunitarã a bunurilor din statul membru (Y) în România.
În astfel de situaþii se va considera drept reprezentant fiscal societatea de expediþie "C". În declaraþia recapitulativã privind achiziþiile intracomunitare, la rubrica "Denumire operator intracomunitar" va fi înscrisã denumirea furnizorului, respectiv societatea "A" din statul extracomunitar (X), iar la rubrica "Cod operator intracomunitar" codul din statul membru (Y) al societãþii de expediþie "C" care a declarat livrarea intracomunitarã.


ANEXA 3

Caracteristicile de tipãrire, modul de difuzare,
utilizare ºi pãstrare ale Declaraþiei recapitulative
privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare

Denumirea formularului: Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare (390 VIES)
Cod MFP: 14.13.01.02/r
Format: A4/t1
Caracteristici de tipãrire:
- pe o singurã faþã;
- se utilizeazã echipament informatic pentru completare ºi editare, cu ajutorul programului de asistenþã pus la dispoziþie gratuit de Agenþia Naþionalã de Administrare Fiscalã.
Se difuzeazã: gratuit.
Se utilizeazã la: declararea operaþiunilor intracomunitare.
Se întocmeºte de: persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, care realizeazã operaþiuni intracomunitare.
Circulã:
- în format electronic, la organul fiscal în a cãrui razã teritorialã persoana impozabilã înregistratã în scopuri de TVA îºi are domiciliul fiscal;
- în format hârtie, în douã exemplare listate, semnate ºi ºtampilate, potrivit legii, din care:
- un exemplar la contribuabil;
- un exemplar la organul fiscal.
Se pãstreazã:
- formatul electronic, în arhiva de documente electronice;
- formatul hârtie, la dosarul fiscal al contribuabilului.


ANEXA 4

PROCEDURA DE GESTIONARE
a Declaraþiei recapitulative privind
livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare

În vederea îndeplinirii cerinþelor Regulamentului (CE) nr. 1.798/2003 al Consiliului din 7 octombrie 2003 privind cooperarea administrativã în domeniul taxei pe valoarea adãugatã ºi de abrogare a Regulamentului (CEE) nr. 218/92, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, care realizeazã operaþiuni intracomunitare, au obligaþia sã depunã lunar Declaraþia recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare (390 VIES), potrivit dispoziþiilor art. 156^4 din Codul fiscal.
1. Depunerea declaraþiei recapitulative
1.1. Declaraþia recapitulativã se depune lunar, pânã la data de 15 inclusiv a lunii urmãtoare, la organul fiscal competent.
1.2. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA depun declaraþia recapitulativã numai pentru luna de raportare în care ia naºtere exigibilitatea taxei pentru livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare.
2. Prelucrarea declaraþiei recapitulative
2.1. Prelucrarea declaraþiilor recapitulative depuse de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA se realizeazã de cãtre organul fiscal competent, prin folosirea programului informatic de prelucrare pus la dispoziþie de Direcþia generalã de tehnologia informaþiei, în termen de cel mult douã zile lucrãtoare de la expirarea termenului de depunere a declaraþiei.
2.2. Dupã prelucrare, declaraþia recapitulativã se arhiveazã la dosarul fiscal al persoanei impozabile înregistrate în scopuri de TVA.
3. Verificarea formalã a declaraþiilor recapitulative Pentru fiecare declaraþie recapitulativã organul fiscal competent verificã:
a) corectitudinea codului de înregistrare în scopuri de TVA al persoanei impozabile care realizeazã operaþiuni intracomunitare, prin verificarea datelor de identificare din declaraþie cu cele existente în Registrul contribuabililor;
b) integralitatea codurilor de înregistrare în scopuri de TVA ale operatorilor strãini înscriºi în declaraþia recapitulativã: înscrierea corectã a codului de þarã, precum ºi a numãrului de caractere ale codului.
4. Notificarea persoanelor impozabile ca urmare a verificãrii formale
4.1. Dupã prelucrarea declaraþiilor recapitulative vor fi identificate persoanele impozabile care au depus declaraþii recapitulative ce prezintã erori, potrivit pct. 3 lit. a) ºi b), iar pentru aceste persoane se emit notificãri pentru corectarea declaraþiei.
4.2. Notificãrile prevãzute la pct. 4.1 se emit în termen de maximum douã zile lucrãtoare de la expirarea termenului de depunere a declaraþiilor recapitulative.
5. Notificarea persoanelor impozabile pentru nedepunerea declaraþiilor recapitulative
5.1. Dupã prelucrarea deconturilor de TVA, respectiv a deconturilor speciale de TVA, vor fi identificate persoanele impozabile care nu au depus declaraþii recapitulative, iar pentru aceste persoane se emit notificãri pentru depunerea declaraþiei.
5.2. Notificãrile prevãzute la pct. 5.1 se emit potrivit reglementãrilor legale în vigoare, dupã expirarea termenului de depunere a deconturilor de TVA/deconturilor speciale de TVA.
5.3. Nerespectarea obligaþiilor de depunere a declaraþiilor recapitulative privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare se sancþioneazã potrivit prevederilor Codului de procedurã fiscalã.
6. Organizarea bazei centrale de date "Declaraþii recapitulative"
6.1. Informaþiile din declaraþiile recapitulative depuse la termenele legale de depunere, precum ºi cele depuse ca urmare a notificãrilor transmise de organele fiscale competente se introduc într-o bazã de date denumitã "Declaraþii recapitulative".
6.2. Baza de date "Declaraþii recapitulative" cuprinde 3 secþiuni:
- livrãri - în care se înscriu toate livrãrile intracomunitare de bunuri (cod L), toate livrãrile ulterioare de bunuri efectuate în cadrul unei operaþiuni triunghiulare (cod T);
- achiziþii - în care se înscriu achiziþiile intracomunitare de bunuri (cod A);
- prestãri servicii - în care se înscriu prestãrile intracomunitare de servicii (cod P);
- achiziþii servicii - în care se înscriu achiziþiile intracomunitare de servicii (cod S).
7. Centralizarea informaþiilor din declaraþiile recapitulative
7.1. Pânã la data de 21 a fiecãrei luni, organul fiscal competent transmite direcþiei generale a finanþelor publice judeþene sau a municipiului Bucureºti baza de date cuprinzând declaraþiile recapitulative depuse în luna respectivã, ºi anume:
- declaraþiile recapitulative corecte;
- declaraþiile recapitulative rectificative depuse ca urmare a notificãrilor transmise persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA; ºi
- declaraþiile recapitulative cu erori, pentru care nu a fost efectuatã corecþia ca urmare a notificãrilor transmise persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA.
7.2. Organul fiscal competent este responsabil pentru completitudinea ºi corectitudinea informaþiilor transmise.
7.3. În termen de maximum douã zile lucrãtoare, direcþiile generale ale finanþelor publice judeþene ºi a municipiului Bucureºti, precum ºi Direcþia generalã de administrare a marilor contribuabili transmit informaþiile din declaraþiile recapitulative Direcþiei generale de tehnologia informaþiei ºi sunt responsabile pentru completitudinea informaþiilor transmise.
7.4. Cel mai târziu în ultima zi lucrãtoare a lunii urmãtoare celei de raportare, Direcþia generalã de tehnologia informaþiei pune la dispoziþia Serviciului Central de Legãturi datele primite de la organele fiscale teritoriale, prelucrate, în vederea transmiterii prin sistemul VIES.
8. Gestionarea datelor din declaraþiile recapitulative rectificative
8.1. Declaraþiile recapitulative rectificative se prelucreazã în momentul primirii lor de la persoanele impozabile.
8.2. Pânã pe data de 21 a fiecãrei luni, organul fiscal competent transmite direcþiei generale a finanþelor publice judeþene sau a municipiului Bucureºti baza de date cuprinzând diferenþele dintre declaraþiile recapitulative rectificative depuse în luna respectivã ºi declaraþiile recapitulative iniþiale.
8.3. Organul fiscal competent este responsabil pentru completitudinea ºi corectitudinea informaþiilor transmise.
8.4. În termen de maximum douã zile lucrãtoare, direcþiile generale ale finanþelor publice judeþene ºi a municipiului Bucureºti, precum ºi Direcþia generalã de administrare a marilor contribuabili transmit informaþiile din declaraþiile recapitulative rectificative Direcþiei generale de tehnologia informaþiei ºi sunt responsabile pentru completitudinea informaþiilor transmise."

Dana




#13 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 posts
  • Location:Pascani

Posted 02 February 2010 - 07:02 PM

Astazi m-a anuntat cineva care lucreaza la finante ca declaratia 394 tb depusa pana pe 15 ale lunii.



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 02 February 2010 - 08:57 PM

Uiliv, nu este vorba despre D.390 NU despre D.394 ?

Dana




#15 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Posted 02 February 2010 - 10:01 PM

uiliv, spune-i ca degeaba lucreaza la finante.
daca nu stie, sa puna mana sa intrebe pe conta ro si sa sustina forumul cu o parte din salariul ce il ia (cam degeaba dupa cate stie) :wink:

aia de care zice este 390 nu 394.



#16 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 posts
  • Location:Pascani

Posted 03 February 2010 - 12:23 PM

Am sunat din nou si mi-au confirmat acelasi lucru au fost informati sa depuna 394 pana pe 15.02.10.Poate numai la noi in oras nu mi-au spus baza legala.Imi pare rau nu vreau sa va mai stresez si eu.



#17 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 posts

Posted 03 February 2010 - 12:52 PM

Este vorba de 390 nu de 394.



#18 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 03 February 2010 - 01:27 PM

Florin,
are importanta care sunt serviciile care nu sunt scutite pentru ca numai acelea trebuie trecute in 390 si in noul decont de TVA la randul 3.1. Gresesc eu cumva ? Eu am operatiuni de transport si in aceasta situatie am o diversitate mare de cazuri si am si scutite si nu si nu vreau sa depind de faptul de a intreba pe cel pe care il facturez, neputand sa ma bazez pe exactitatea raspunsului. am sunat astazi la asistenta contribuabil la ANAF si nu stia nici doamna de acolo. Singurul lucru la care ma gandesc este ca legislatia ar trebui sa fie armonizata si sa ma ghidez dupa Codul Fiscal romanesc dar nu mi se pare corect.



#19 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 posts
  • Gender:Male

Posted 03 February 2010 - 04:16 PM

Cornelia,

Poate-mi scapa ceva, da-mi un exemplu mai clar pe mladin.florin@mladin.ro sau pe mladin.florin@yahoo.com, eu am lucrat mult in transport de marfa, dar rutier, ce-i drept, numai ca poate n-am inteles eu bine : dar cand fac eu factura tin cont de ce se intampla la mine, ce regula se aplica la mine si nu la client, adica daca la mine serviciul este scutit, fac factura fara TVA cu SCD, daca este neimpozabil asisderea, daca trebuie sa aplic TVA cf. Codului Fiscal aplic TVA sau poate n-am inteles eu corect intrebarea ta.

Edited by madalinab, 08 February 2010 - 12:33 PM.

Don't worry! Just panic!



#20 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 posts

Posted 04 February 2010 - 07:20 PM

Intrebarea mea poate parea stupida, insa e mai bine sa intreb decat sa ma trezesc ca am facut o greseala: Pentru o firma care are achizitii de bunuri exclusiv din Romania, nimic din Uniunea Europeana, se depune declaratia 390 sau doar declaratia 300, trimestrial, avand in vedere ca firma are trimestrul ca perioada de raportare?






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL