Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 3

Jump to content


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#41 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts

Posted 10 February 2010 - 04:32 PM

Am o nelamurire legata de 390. Sunt PFA, platitor de tva si prestez un serviciu informatic, pe cale electronica, unui beneficiar din Germania, inregistrat TVA si el. Factura o fac fara TVA , si cu mentiunea "Neimpozabila in Romania". Intrebarea mea este daca trebuie sa completez si eu declaratia 390, si daca da, ce scriu la baza impozabila ?



#42 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 posts

Posted 10 February 2010 - 05:01 PM

puteti sa descarcati noua versiune a programului? la mine nu merge




#43 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 10 February 2010 - 06:01 PM

Merge descarcarea decl.390 de la adresa http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Aplic...2_09feb2010.pdf
Fie deschizi documentul cu click-stanga pe link si apoi il salvezi, fie faci click-dreapta pe link apoi click-stanga pe "Save target as..."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#44 georgealex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 February 2010 - 06:31 PM

As avea si eu o intrebare: daca am o factura de servicii ( fara TVA) catre o societate din UE, servicii care se realizeaza pe teritotiul Romaniei, depun declaratia 390?



#45 Irena.G

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 10 February 2010 - 10:38 PM

buna ziua,
m-ati putea ajuta va rog cu o informatie pentru urmatoarea situatie? o societate neinregitrata ca platitoare de tva (presteaza exclusiv servicii scutite fara drept de deducere) primeste factura de servicii dintr-o tara din UE de la o societatea inregistrata acolo ca platitoare de tva.
ce trebuie sa faca societatea din Romania in acest caz? trebuie sa se inregistreze ca platitoare de tva?? desi presteaza servicii scutite fara drept de deducere trebuie depune doar 390 si nu 300, 394...., ca urmare a acestor achizitii?
daca trebuie sa se inregistreze, va ramane de-acum inainte inregistrata ca platitoare de tva si va trebui sa depuna toate declaratiile referitoare la tva, la termele lor?
va rog ajutati-ma cu o parere. multumesc!



#46 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2010 - 08:47 AM

Puteti descarca fisierul in format zip de la adresa http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/390.html ?
Mie imi spune ca e invald/corrupted.
Daca il aveti careva si merge va rog sa-l atasati.
Cu pdf-ul n-am ce sa fac ca doar n-oi introduce 400 de linii cu mana!
Multumesc.



#47 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 February 2010 - 09:07 AM

Si in zip e tot pdf-ul. Dar chiar jos la sfarsitul declaratiei e un buton - import fisier pe care il poti folosi.

Attached Files





#48 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 February 2010 - 09:24 AM

topala_gustav, ai aflat cumva raspunsul la intrebarea ta? si pe mine m-ar interesa. Mersi.



#49 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts

Posted 11 February 2010 - 10:30 AM

Nu, nu l-am aflat. Inca mai astept binevoitori.



#50 zaqqq

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 February 2010 - 12:57 PM

Am si eu un caz, in care primesc servicii de la un furnizor din Germania care nu este inregistrat ca platitor de TVA din Germania. Serviciile sunt de consultanta si design pentru o constructie pe care o realizez in Romania. Mentionez ca sunt platitor de TVA. Acelasi aspect referitor la un furnizor de servicii din Marea Britanie care este CEO la firma mea si-mi factureaza aceste servicii.

Trebuie sa fac taxare inversa? Trebuie sa fac declaratia 390?

Pentru ca daca trebuie, declaratia 390 nu o pot valida pentru ca, codul operator este invalid, evident, pentru ca nu este inregistrat ca platitor de TVA in tarile respective.

Multumesc



#51 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 February 2010 - 03:00 PM

Am gasit asta:
se declara - Prestari intracomunitare de servicii - se inscrie suma totala a prestarilor de servicii pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal:
133.(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. În absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.

Ca urmare se pare ca se declara si serviciile IT la prestari servicii in 390 desi nu se calculeaza TVA. Mi se pare cam aiurea, sumele fiind trecute la rubrica baza impozabila.

Nu sunt foarte sigur, asa ca va rog pe cei care sunteti sa ne informati si pe noi. Mersi!



#52 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 posts
  • Gender:Female
  • Location:braila

Posted 11 February 2010 - 03:10 PM

eu am gasit asta poate va ajuta

Attached Files


Contabilii nu fac audienþã. Ei trãiesc în anonimat, nu cautã lumina
reflectoarelor.



#53 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 February 2010 - 04:50 PM

Multumesc Violeta, dar nici aici nu spune clar daca se declara in 390 sau nu.



#54 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Posted 11 February 2010 - 06:57 PM

dar de ce sa bagi de mana 400 de linii, pdf-ul are un buton denumit import fisier

in atasament este declaratia 390 din 11.02.2010

Attached Files





#55 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Posted 11 February 2010 - 07:18 PM

scuze, dar tot am incercat sa editez mesajul de mai sus, dar n-a functionat

vroiam, de fapt, sa va raspund referitor la declararea in 390 a serviciilor scutite de TVA

Dana42 a postat instructiunile de completare a declaratiei unde se specifica foarte clar ca achizitiile si serviciile scutite de tva nu se declara



#56 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 February 2010 - 08:42 PM

Ati vazut ca este o versiune noua la D390 aparuta azi 11.02.2010?
Am reusit sa o descarc dar nu am stiut cum sa actualizez versiunea anterioara astfel incat sa preiau datele deja introduse, asa ca am refacut toate declaratiile cu care vreau sa ma duc maine la Fisc. Stie cineva cum faci actualizare de versiune si sa poti prelua si datele introduse deja?



#57 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 posts

Posted 11 February 2010 - 08:56 PM

in instructiunile declaratiei 390 am gasit ca se accepta introducerea de achiziitii intracomunitare de servicii si fara completarea codului de TVA al prestatorului - evident acesta trebuie sa fie persoana impozabila
vezi poate gasesti ceva util aici http://www.taxpedia.ro/tva/ghid-instructiu...itare-2010.html

Edited by madalinab, 14 February 2010 - 12:31 PM.




#58 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 11 February 2010 - 09:47 PM

Vezi postareazaqqq, la Feb 11 2010, 12:57 PM, a spus:

Am si eu un caz, in care primesc servicii de la un furnizor din Germania care nu este inregistrat ca platitor de TVA din Germania. Trebuie sa fac declaratia 390?
Daca persoana prestatoare este persoana impozabila si pentru serviciul respectiv nu se aplica nici o scutire, atunci serviciul respectiv se declara in declaratia 390. Daca persoana impozabila nu este inregistrata in scopuri de TVA, trebuie sa se inregistreze in statul respectiv pentru a efectua serviciul respectiv si sa-ti transmita cod valid de TVA.
Norme metodologice CF:
80^2
(2) In sensul art. 156^4 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal, beneficiarii persoane impozabile din Romania au obligatia de a declara in declaratia recapitulativa achizitiile de servicii prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, atunci cand au obligatia platii taxei pentru respectivele servicii
conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, respectiv atunci cand nu se aplica nicio scutire de taxa pentru serviciul respectiv..


Vezi postareaCornelia Cozos, la Feb 3 2010, 01:27 PM, a spus:

are importanta care sunt serviciile care nu sunt scutite pentru ca numai acelea trebuie trecute in 390 si in noul decont de TVA la randul 3.1. Gresesc eu cumva ? Eu am operatiuni de transport si in aceasta situatie am o diversitate mare de cazuri si am si scutite si nu si nu vreau sa depind de faptul de a intreba pe cel pe care il facturez, neputand sa ma bazez pe exactitatea raspunsului. am sunat astazi la asistenta contribuabil la ANAF si nu stia nici doamna de acolo. Singurul lucru la care ma gandesc este ca legislatia ar trebui sa fie armonizata si sa ma ghidez dupa Codul Fiscal romanesc dar nu mi se pare corect.
Nu gresesti, "legislatia ar trebui sa fie armonizata si sa ma ghidez dupa Codul Fiscal romanesc"
Norme metodologice CF:
80^2. (1) In sensul art. 156^4 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, in cazul prestarilor de servicii prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, prestatorul va raporta in declaratia recapitulativa numai serviciile care nu beneficiaza de scutire de taxa in statul membru in care acestea sunt impozabile. In acest scop, se va considera ca operatiunea este scutita de taxa in statul membru in care este impozabila daca respectiva operatiune ar fi scutita de taxa in Romania. In situatia in care in Romania nu este aplicabila o scutire de taxa, prestatorul este exonerat de obligatia de a declara in declaratia recapitulativa respectivul serviciu, daca primeste o confirmare oficiala din partea autoritatii fiscale din statul membru in care operatiunea este impozabila, din care sa rezulte ca in statul membru respectiv se aplica o scutire de taxa.



#59 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 February 2010 - 10:28 PM

faci salvare pt discheta si apoi dai import fisier din locul unde ai salvat :) Ai raspuns cumva "Da" la intrebarea de mai sus a lui topala_gustav?

Edited by madalinab, 14 February 2010 - 12:28 PM.




#60 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 February 2010 - 11:18 PM

Vezi postareatopala_gustav, la Feb 10 2010, 04:32 PM, a spus:

Am o nelamurire legata de 390. Sunt PFA, platitor de tva si prestez un serviciu informatic, pe cale electronica, unui beneficiar din Germania, inregistrat TVA si el. Factura o fac fara TVA , si cu mentiunea "Neimpozabila in Romania". Intrebarea mea este daca trebuie sa completez si eu declaratia 390, si daca da, ce scriu la baza impozabila ?
Nu prea stiu cum e cu PFA, dar cred ca da trebuie sa faci D390 si la baza pui valoarea in lei a facturii. Vezi sa treci codul de TVA al clientului din UE.
Cred ca desi esti PFA din punct de vedere al TVA esti persoana impozabila, clientul idem si deci trebuie sa va inchideti pe VIES.
Si bineinteles sa treci si in D300 si sa ai grija sa fie aceiasi suma ca sa nu te cheme cei de la fisc.
Dar de ce treci "Neimpozabil in Romania" deoarece serviciul pe care il prestezi este impozabil daca l-ai presta catre un client roman. Pt ca este prestare serviciu UE si TVA este platit de beneficiar? Nu cred ca trebuie sa treci asta, dar poate gresesc...

Edited by ETIC, 11 February 2010 - 11:19 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL