Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
club sportiv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


club sportiv

fiscalitate
27 replies to this topic

#1 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 07 November 2006 - 02:17 PM

buna! va deranjez si eu cu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Stie cineva daca la asociatie sportiva cine raspunde de ea, poate sa tina si actele contabile, si cum este remunerat? multumesc mult



#2 CLAUDIU NICOLAE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 November 2008 - 11:52 PM

Buna,
Am o situatie ,daca ati avut o asemenea situatie va rog sa imi raspunde-ti
O asociatia sportiva achizitioneaza sportivi din tari intracomunitare si extracomunitare, plata se face prin virament bancar,document este invoice pe baza careia se face plata.
Dupa parerea mea inregistrarea contabila ar fi :
2051=404
ce parere aveti ?
amotizarea pe ce perioada este reglementata legal ?
In varianta in care sportivi sunt imprumutati amortizarea ar fi pe perioada contractului dupa mine
iar in varianta in care dupa o anumita perioade acestia se vand mai departe se face diferenta dintre pretul de vanzare minus valoare neamortizata,daca este una pozitiva ,se declara la finante ca platitor de activitati comerciale si diferenta se impoziteaza cu 16%-parere personala
In situatia in care achizitia intracomunitara este de peste 10.000 euro sunt obligat sa ma inregistrez ca platitor de tva ?
Daca vi se pare aberanta situatia mea va rog sa ma intelegeti pentru ca nu m-am mai intalnit cu o asemenea problema.




#3 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 04 February 2009 - 04:25 PM

buna ziua,

exista un club sportiv care a participat la organizarea unei competitii sportive. competitia a fost finantata de primaria locala, dar prin intermediul acestui club. facturile pentru medaliile si premiile acordate au fost emise pe numele clubului, iar platile au plecat din contul clubului. intrebarea mea este in ce cont ar trebui inregistrate respectivele medalii, cupe, etc?

Multumesc.
oana_toma



#4 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 04:54 PM

Eu le-as baga in 604 ... mi se pare corect cum s-a procedat.
As vrea sa va intreb si eu ce particularitati sunt la un club sportiv sau la o organizatie nonprofit, ma refer la declaratii. Singurul lucru pe care il stiu este ca in cazul in care obtine profit la sfarsitul anului, trebuie impozitat. In rest ce declaratii sunt? Se depune decl 100 (cu 0 la imp pe profit), respectiv 102 (daca are angajati)? Se face contabilitatea la fel ca la o societate? In cazul in care imi va raspunde cineva, va multumesc anticipat!
preda



#5 bebi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2009 - 10:18 PM

stie cineva cumva cum se inregistreaza achizitia si ulterior vanzarea de jucatori profesionisti la un club sportiv?


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 March 2009 - 02:05 PM




#6 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 09 February 2009 - 09:40 AM

Buna dimineata,

In situatia unui club sportiv, nonprofit, produsele achizitionate pentru a fi date ca premii, medalii si cupe, la o competitie sportiva la care a fost organizator, in ce cont trebuie inregistrate?

In situatia in care presedintele clubului sportiv crediteaza clubul cu o suma pe care intentioneaza sa si-o retraga ulterior, se foloseste tot 4551 ca la societati comerciale?

Multumesc
oana_toma



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 10:11 AM

Draga Oana, daca repeti acelasi mesaj in mai multe sectiuni din forum, incalcand astfel Regulamentul atat prin postarea repetata a mesajului cat si postarea in sectiune necorespunzatoare, nu cresti neaparat sansele de a primi un raspuns la problema ta. Parerea mea este ca vei primi raspuns atunci cand va citi cineva care cunoaste situatia descrisa de tine.
Mai multa atentie, te rog. Primesti totusi un avertisment public pentru incalcarea repetata a Regulamentului.
Multumesc pt intelegere.
Numai bine si sa speram ca va fi cineva care va sti sa-ti raspunda. :frusty:
Madalina



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2009 - 10:32 PM

Poate te ajuta Normele CF pct.7 alin.8:
"(8) Transferul cu plata al unui sportiv de la un club la un alt club este considerata o prestare de servicii cu plata in sensul art. 129 din Codul fiscal. Sumele platite drept compensatie pentru incetarea contractului sau drept penalitati pentru neindeplinirea unor obligatii prevazute de partile contractante, nu sunt considerate prestari de servicii efectuate cu plata."
Vezi ca postarea ta nu este incadrata bine, nu are nimic de-a face cu Monografia imob.necorp. si le dam batai de cap si pierdere de timp moderatorilor pt.a face ordine in forum. Si eu am gresit, iti spun din proprie experienta.

Dana




#9 Sanda78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 March 2009 - 03:20 PM

Buna, in situatia unui club sportiv care are venituri din sponsorizari=1500 ron si din activitati sportive(abonamente de taebo=1000 ron), cum se inregistreaza in contabilitate(50% activitati fsp si 50% activitati economice??)!?



#10 avio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 March 2009 - 08:21 PM

Si noi am primit finantari de la primarie (de vreo 6 ani incoace). Am facut mereu facturile pe numele clubului si le-am dat copii xerox. Am platit cu banii clubului si primaria mi i-a decontat dupa concurs.

Am creditat si eu de multe ori clubul si am folosit ct. 462. (tin conta pe planul de conturi din OMFP 1969/2007 si nu cel al societatilor comerciale).

Cupele si medaliile le-am trecut prin 602. E rau? Trebuia neaparat 604?

Problema mai mare a fost ca nu am gasit un cont pentru premiile in bani. Acu le am in "658 - Alte cheltuieli de exploatare" (dar inca n-am ajuns la un contabil). Cum se face corect?
Si tot la premiile astea: daca le-am dat sub 600 lei/ persoana (limita maxima sub care nu se impoziteaza – cf Codului fiscal), pe stat de plata, mai trebuie depuse alte documente pe undeva?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de avio: 22 March 2009 - 08:23 PM




#11 stefan2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 May 2009 - 07:54 AM

Avem o asociatie sportiva scolara, in baza legii 69/2000, fara profit, care, conform legii, nu are personalitate juridica.
Ce evidenta contabila trebuie tinuta? Ce trebuie declarat la sfarsit de an financiar?
Am fost trimisi catre ordinul 1969/2007 dar am observat ca este pentru asociatii cu personalitate juridica. Pentru a tine acest tip de contabilitate complicat trebuie contabil dar, prin statut, nu am voie sa angajez.
In lege scrie clar ca asociatiile sportive sunt fara personalitate juridica. Am "descoperit" denumirea de "entitate fara personalitate juridica" dar nu scrie (nu am gasit eu) cum se tine contabilitatea/evidenta financiara. Solicitam ajutorul dumneavoastra pentru a lamuri situatia.
Va rugam sa ne faceti si trimitere la legile specifice.
Va multumesc!



#12 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 27 August 2009 - 05:10 PM

Eu sunt curios pana la urma cum ai procedat mai exact !



#13 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 23 November 2009 - 05:05 PM

Buna ziua!Am cautat pe forum si nu am gasit nimik despre contabilitatea unui club sportiv...eu am preluat de curand o asemenea contabilitate si am mai multe intrebari:
1.trebuie contracte de munca pentru toti jucatorii??mentionez ca e un club de fotbal de fete.
2.cheltuielile cu deplasarea,cazarea,masa fetelor le suporta clubul?exista o limita deductibila?
3.la fiecare antrenament li se cumpara lichide si vitamine, medicdamente si sustinatoare de efort, este ok asa?
4.am 4 fete din alte judete si stau la un camin unde si mananca.se considera deductibile cheltuielile cu cazarea si masa daca da in c limita?pt ca nu sunt cheltuieli de protocol sau da?trebuie sa am un contract in cheiat cu caminul pentru cazare si masa?
5.norma de hrana pentru sportivi o acord zilnic sau saptamanal?c acte intocmesc?
momentan atat...daca mi-a scapat ceva revin cu intrebari.
multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde.
6.bani platiti/incasati din achizitia/vabzarea de jucatoare in c cont se inregistreaza?



#14 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 27 November 2009 - 11:40 AM

nu stie nimeni sa imi raspunda????????????va rog mult din suflet ca nu am inchis luna octombrie si nu stiu ce sa fac :pullhair: :frusty:



#15 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2010 - 06:01 PM

Vezi postareaavio, la Mar 22 2009, 09:21 PM, a spus:

Problema mai mare a fost ca nu am gasit un cont pentru premiile in bani. Acu le am in "658 - Alte cheltuieli de exploatare" (dar inca n-am ajuns la un contabil). Cum se face corect?
Si tot la premiile astea: daca le-am dat sub 600 lei/ persoana (limita maxima sub care nu se impoziteaza ? cf Codului fiscal), pe stat de plata, mai trebuie depuse alte documente pe undeva?
Multumesc

A gasit cineva o solutie pentru contarea premiilor in bani ?
Merci

Aceasta postare a fost editata de John2008: 03 January 2010 - 06:02 PM




#16 antonia08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 January 2010 - 02:27 PM

Imi poate spune si mie cineva, va rog, daca trebuie NIR pentru orice factura indiferent de activitatea desfasurata? Eu am un club sportiv si am achizitionat cateva articole sportive dar nu am stiut de acest NIR. Cine trebuie sa il faca? Si inca ceva: notele explicative cine trebuie sa le intocmeasca? Multumesc



#17 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 March 2010 - 04:45 PM

Am o situatie similara, e ceva nou pt mine, cum se inregistreaza in conta si ce declaratii se depun pentru cumpararea/vanzarea unui sportiv?
Multumesc pentru orice informatie in domeniu



#18 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 July 2010 - 11:06 AM

Buna ziua,

Pentru un club sportiv care are si activitati economice si un salariat cheltuielile cu salariul de unde se scad avand in vedere ca respectivul salariat efectueaza si activitati economice si non profit?



#19 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 21 April 2011 - 06:45 PM

buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: o asociatie sportiva la organizarea de meciuri la arbitru delegat de federatia de fotbal plateste pe baza de chitanta o anumita suma. Pe aceasta chitanta la explicatii i-mi scrie indemnizatie neta. Care sunt pentru mine implicatiile fiscale? Modific vector fiscal si ma trec cu impozit asimilate salariilor? Nu ma leg de vectorul fiscal ci doar atunci cand am aceste plati intocmesc declaratia 100 cu impozit de 16%. In declaratia 100 in ce linie incadrez acest impozit ve venit? In afara de 16% mai platesc si alte contributii? In art 78 din codul fiscal de care eu m-as lega nu scrie nimic de alte contributii sociale si sunt oarecum in ceata. Declaratia 205 e oportuna la aceste plati?
Va multumesc!



#20 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 25 April 2011 - 11:19 PM

CHIAR NU STIE NIMENI?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL