Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie fonduri UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 3

Jump to content


monografie fonduri UE

45 replies to this topic

#41 alinaade79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 posts

Posted 08 November 2014 - 05:30 PM

am o mare rugaminte.imi puteti da o adresa de mail sa va pun niste intrebari referitoare la un proiect european.multumesc



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 November 2014 - 07:12 PM

extras regulament :

Menirea principala a forumului este aceea de a ne pune la dispozitie un spatiu virtual civilizat, in care sa ne impartasim in mod public informatiile profesionale pe care suntem dispusi sa le comunicam, spre stiinta tuturor celor ce (in timp) ar putea fi interesati de datele prezentate !
Altfel spus, NU este permisa folosirea acestui portal ca si cum ar fi consultantul privat al vreunui user !! De aceea, atat solicitarea cat si oferirea de opinii/ solutii/ materiale profesionale pe PM sau pe adrese private de e-mail mentionate in cadrul postarilor respective, este strict interzisa !!




#43 Viorica400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 posts

Posted 29 January 2015 - 03:28 PM

Am un PFA care a incasat in 2014 de la FEADR o suma de bani (70000 lei) pt construirea unei pensiuni. Aceasta a fost prima transa, va mai fi una in 2015. In 2014 a cheltuit pt pensiune 160000 lei. Receptia inca nu a avut loc, pt ca inca mai sunt lucrari de facut. In declaratia 200 ce sume trebuie sa trec? Multumesc!



#44 Viorica400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 posts

Posted 15 February 2015 - 08:37 PM

Vezi postareaViorica400, la 29 January 2015 - 03:28 PM, a spus:

Am un PFA care a incasat in 2014 de la FEADR o suma de bani (70000 lei) pt construirea unei pensiuni. Aceasta a fost prima transa, va mai fi una in 2015. In 2014 a cheltuit pt pensiune 160000 lei. Receptia inca nu a avut loc, pt ca inca mai sunt lucrari de facut. In declaratia 200 ce sume trebuie sa trec? Multumesc!

un raspuns, va rog !



#45 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 posts
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Posted 03 December 2016 - 01:01 PM

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie un SRL este partenet intr-un proiect finantat din fonduri nerambursabile pentru realizarea unui prototip.Liderul proiectului este o institutie de invatamant, iar partenerul este un SRL . Pentru derularea acestui proiect partenerul are prevazute cheltuieli cu salariile si cheltuieli de logistica , de manopera , de regie .Cofinantarea SRL-ului pentru acest proiect este de 20 %.S-a primit o parte din bani si am facut urmatoarea inregistrare 5121=462 cu analitic .Pana in prezent s-au inregistrat doar cheltuilei cu salariile pe analitice distrincte , luna aceasta trebuie sa facem achizitii de materiale. va rog daca cineva a mai avut astfel de cazuri sa ma ajute cu o monografie contabila pentru partener .Va multumesc anticipat

Va rog foarte mult un raspuns :
Am urmatoarele nelamuriri:
1.tva -ul pentra achizitia de materii prime si materiale aferente acestui proiect se poate deduce ?
2.cheltuielile cu derularea acestui proiect (salarii, consum materiale etc ) sunt deductibile la calcularea impozitului pe profit sau nu ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#46 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 posts
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Posted 18 September 2022 - 09:10 AM

Buna ziua

Este cineva dornic sa ajute un incepator pe partea de monografii contabile specifice fondurilor europene?

Cum se contabilizeaza facturile de mijloace fixe achizitionate in cadrul unui proiect cu multiple surse de finantare?


Pt ct din clasa 2 se fac tot atatea analitice cate surse de finantare sunt in contract + un analitic pt neeligibile sau nu sunt necesare, evidenta analitica putandu-se realiza doar in evidenta extracontabila a proiectului ? Aceleasi analitice se creaza si pt contul 404 + inca unul pt tva ? Nu prea am reusit sa inteleg cerinta de evidenta analitica pe proiect si surse de finantare.
Se fac tot atatea analitice pt ct 281 si 681?

Poate cineva a trecut deja cu brio prin faza cerererilor de rambursare si ma poate ajuta cu niste sfaturi


Multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL