Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum am reusit sa-mi imbunatatesc viata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum am reusit sa-mi imbunatatesc viata


8 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2010 - 01:21 PM

Acum 2-3 ani m-am apucat sa-mi schimb viata substantial – hotarasem asta mai demult, dar nu putusem s-o fac decat partial pana prin 2007-2008.
Motto-ul dupa care m-am ghidat si ma ghidez mereu de atunci este : Doamne, da-mi puterea sa schimb lucrurile pe care le pot schimba, sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba si intelepciunea de a face diferenta intre ele.

Mi-am dat seama ca cel mai important in viata este sa ai un echilibrul interior cat mai bun, de aceea am vrut sa regasesc acea senzatie de bine pe care o da existenta acestuia. Asa m-am apucat sa mai schimb cate ceva si, mai ales, sa pastrez aceste schimbari privind timpul meu liber, oamenii de langa mine, locuinta, aspectul personal, sanatatea, munca profesionala, banii, astfel :

1. ma uit la televizor mult mai putin si sunt mult mai exigenta cu canalele, le aleg doar pe cele care au cel mai redus nivel de violenta fizica si verbala. Animal Planet si National Geographic sunt la loc de cinste, filme vad mai ales pe Hallmark si pe Euforia si, f important, emisiunea educativa medicala – Dr. OZ;

2. mi-am analizat riguros prietenii si i-am eliminat pe cei care imi erau alaturi doar la bine, m-am distantat mult de persoanele care ma incarcau cu problemele lor in permanenta (profitand excesiv) si astfel i-am impiedicat s-o mai faca;

3. ocazional, mi-am readus in viata distractii vechi si ieftine, cum ar fi o plimbare in parc - la pranz si in timpul saptamanii cand e mai putin aglomerat - inlocuita vara de o plimbare cu vaporasul in Herastrau (ador asta cand e mai liber, deci mai linistit), romanele politiste pline de umor ale Rodicai Ojog Brasoveanu;

4. mi-am schimbat cam toata mobila in micul meu apartament - nu a costat f mult, am facut-o la comanda.

5. m-am inconjurat de lucruri cat mai frumoase, fara sa-mi rup bugetul, adica mi-am redecorat locuinta cu astfel de obiecte relativ putin costisitoare ; va asigur ca se poate face asa ceva, fara kitsch, daca ai rabdare sa cauti (cele mai scumpe au fost perdelele si covoarele noi), in acest mod am inlocuit tot ce era vechi si/sau degradat (adica aproape tot);

6. mi-am refacut garderoba cu minimum de costuri (eram deficitara la acest capitol), asta-iarna am prins niste promotii / solduri excelente la ...(nu fac reclama) si am profitat din plin, asta mi-a adus o notabila stare de bine interioara (pe langa cea exterioara);

7. imi ingrijesc sanatatea mai mult, astfel : de vreo 2 ani sunt f atenta la ce mananc (am eliminat aproape complet conservele, salamurile, grasimile saturate, nu mai beau sucuri din comert de f.f. mult timp, nu mai folosesc aditivi alimentari gen knorr, delikat... - doar condimente naturale, mananc zilnic fructe si legume), ma duc la doctor periodic, urmez tratamente cu predilectie naturiste;

8. am reusit (m-a ajutat D-zeu, adica am avut noroc) sa-mi elimin colaborarile profesionale care imi aduceau un stres mult prea mare in comparatie cu veniturile; am putut sa fac asta fara sa-mi afectez baza minima financiara necesara unui trai decent; mentionez ca sunt o pers. obisnuita - fara mari pretentii si fara obligatii, de aceea imi trebuie o baza de doar vreo 1.500 lei/luna (m-a prins criza fara rate sau alte datorii);

9. am inteles (in sfarsit, dupa multi ani) ca munca nu trebuie sa fie dominanta vietii mele si ca trebuie sa existe un echilibru cat mai bun intre ea si restul activitatilor, altfel acumulez mult stres si asta ma afecteaza semnificativ, asa ca nu m-am suparat cand criza mi-a mai redus volumul de munca – nu incerc sa inlocuiesc pierderile, ci profit de timpul liber ivit;

10. nu ma implic deloc in proiecte despre care cred ca nu au sanse reale de izbanda - indiferent de motivele pt care cred asta;

11. ma ingrijesc mai mult ca femeie, cosmetic vorbind, arata mai bine ce vad in oglinda cand ma uit la mine si asta imi place, chiar si cei din jur au observat si au apreciat acesta schimbare benefica – iata inca o dovada ca functioneaza ceea ce fac;

12. m-am retras in "cercul" meu destul de mult, astfel incat mizeria umana cotidiana sa ma atinga cat mai putin;

13. sunt mult mai chibzuita cu banii, mult mai atenta la ce cumpar si de unde, imi mai stopez placerea de a darui fara vreo ocazie speciala; cheltui numai dupa ce ma gandesc de 2 ori la necesitatea reala a lucrului pe care vreau / mi-ar place sa-l am, fac economie cat pot de mult - dar fara excese, asa ma incadrez bine in cei 1.500 lei „alocati” lunar (vara cheltui mai putin);

14. imi aduc aminte sa fiu generoasa cat mai mult posibil, munca de voluntariat e o parte din asta, dar nu singura;

15. si ultimul, dar nu cel din urma, in vara 2008 mi-am luat un motan in varsta de 1 an, rasa „tigrat de tomberon” - de fapt m-a luat el pe mine cu dragalasenia lui - si timp de 1 an juma’te cat am stat impreuna (n-am apucat sa-l castrez, iar pe la 2 ani juma’te a plecat dupa fete si dus a fost) animalutul asta minunat mi-a adus multa bucurie in viata;

Asa am reusit sa dau mai multa calitate vietii mele, sa am disponibilitatea sufleteasca de a trai anotimpurile, de a rade de lucrurile/faptele amuzante cotidiene, de a ma bucura cu prietenii, de a munci intr-un program mai rational si mai placut, pe scurt de a ma simti mai bine cu mine si cu ceilalti.



#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 13 September 2010 - 10:07 AM

Ma regasesc in procent de 99 la suta in cele scrise de tine,doar adaug momentele de joaca cu cei doi copii ai mei in parc si existenta sotului care ma spijina in tot ce fac




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2010 - 12:50 PM

... ceea ce este un plus remarcabil :lnr (1):



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 September 2010 - 02:52 PM

Foarte frumos! Progresul spiritual este mult mai important decat cel material, caci este un capital cu care ramai si dupa ce pierzi tot ce e material.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 September 2010 - 12:05 AM

Frumos scris dr. Otilia :laugh: , fara misto, asta a propos de dr. Oz pe care il urmaresc si eu, mai ales ca ma pasioneaza subiectele medicale.
Si eu imi tot propun de ceva vreme sa fac anumite schimbari, imi dau seama ca trece viata pe langa noi fara sa simtim ceea ce este realmente important si este pacat sa ajungem la regrete tardive. Am facut cativa pasi in directia buna, dar mai am de "lucrat".
Cred ca am mai mai scris pe-aici pe undeva, dar chiar ai talent literar :lnr (1):, parole d' honneur...fara periutza !!!

Dana




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2010 - 02:26 PM

sar'naaaa :biggrin:
cred ca mi se trage de la "lecturile obligatorii" si nu neaparat fiindca " mi-e naturelul simtitor" :laugh:
cititul "practicat" ani si ani formeaza automat un vocabular mai bogat, iar exprimarea in cuvinte devine mai literara de la sine ... eu asa cred...



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2012 - 12:13 PM

dragilor, la lista de mai sus adaug :biggrin:

16. (re)gasirea unui hobby ! asta cu siguranta aduce un important confort psihic...



#8 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2012 - 03:18 PM

Bravooooo !!!

Ce bine ca mai sunt si oameni Echilibrati pe lumea asta !

Cred ca Echilibrul are legatura mare de tot cu Constiinta .

Unii cred ca Echilibrul este Monoton si implicit ....nasol. Nicidecum, fiindca Echilibrul nu inseamna sa fii "fixist". Totul e sa nu atingi fazele/starile Extreme prea des sau prea mult. Asa ca, avem la dispozitie un "interval" destul de larg.

Notiune de Echilibru cred ca se intrepatrunde cu cea de Armonie.

Pe mine, demult nu ma mai intereseaza lucrurile, obiectele.
Fericirea este in suflet ! Sa faci ce-ti place (fara sa deranjezi pe altii), sa fii inconjurat de oameni cu care te intelegi bine.

In 2009, o patroana striga disperata : "daca vanzarile vor scade in acelasi ritm, vom ajunge SARACI !". Da, unora le este frica de saracie. Eu nu am fost nicodata sarac - parerea mea. Binenteles, ca nici bogat nu sunt din moment ce fac contabilitate. Dar nu cred ca voi fi vreodata sarac pentru sunt convins ca ma voi descurca mai bine decat altii.

Tot parerea mea : sarac esti cu adevarat cand vei sta la coada sa ti se umple gamela cu mancare prin grija statului.

Criza - o exagerare. Desigur, fiecare o percepe in felul lui.

Foarte multi nu stiu cum sa-si traiasca viata chiar daca au bani si "obiecte" valoroase. Aparent
sunt fericiti dar "fericirea" lor este falsa, efemera. Problema lor este ca vor constientiza asta poate pe la vreo 70-80 de ani.

Cea mai buna afacere : cand ai un necaz, intoarce lucrurile in favoarea ta.

Mult noroc si sa aveti grija de voi si de cei dragi !



#9 Paduraru Gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 24 September 2012 - 10:17 PM

Super, thanks for sharing :smile:

Raspund si eu "prezent!". N-am televizor (e in beci de mult, am vorbit cu o prietena sa i-l dau ei), vegan de 4 ani, senin, curajos si intelept :biggrin2: , cu un vis-proiect de a trece de pe venit activ pe venit pasiv ("passive income", nu dpdv contabil :p).

Si ca sa zic cum mi-am schimbat viata... am implementat o filozofie "proprie" (o mai fi si-a altora, eu o stiu pe-a mea): sanatatea e la baza, pe ea se poate construi orice, fiind o fundatie solida. Pe care se construieste o "masina de energie" care ma ajuta sa folosesc la maxim timpul alocat. Acum invat sa "focusez" energia pe diverse proiecte (momentan la proiectul "timp" - sa am mai mult timp liber)

G.

Aceasta postare a fost editata de Paduraru Gheorghe: 24 September 2012 - 10:21 PM






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL