Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont bancar in UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

cont bancar in UE

4 replies to this topic

#1 contaeva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 October 2010 - 12:47 PM

Buna,
Am si eu o problema.O firma inregistrata in Romania unde asociatul unic este o persoana juridica straina (SRL) , administratorul este cetatean strain poate deschide un cont bancar intr-un stat UE? Raspunsul probabil este DA.Ce implica acest lucru? Se fac niste raportari la BNR sau pe altundeva? :thumbup:
Astept un raspuns de la voi!
Multumesc,
Conta



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 21 October 2010 - 02:53 PM

da, am avut si eu cazul asta, eu anuntam BNR-ul dar pentru alte operatiuni, credite peste 1 an..
se poate deschide cont bancar in UE al SRL romanesc. De raportari nu stiu ce sa zic, finantele vor sigur sa stie contul bancar, altii !?




#3 contaeva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 October 2010 - 09:34 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 21 2010, 03:53 PM, a spus:

da, am avut si eu cazul asta, eu anuntam BNR-ul dar pentru alte operatiuni, credite peste 1 an..
se poate deschide cont bancar in UE al SRL romanesc. De raportari nu stiu ce sa zic, finantele vor sigur sa stie contul bancar, altii !?





Vezi postareamihaela_cva, la Oct 21 2010, 03:53 PM, a spus:

da, am avut si eu cazul asta, eu anuntam BNR-ul dar pentru alte operatiuni, credite peste 1 an..
se poate deschide cont bancar in UE al SRL romanesc. De raportari nu stiu ce sa zic, finantele vor sigur sa stie contul bancar, altii !?



Iti multumesc pentru raspuns!



#4 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Posted 07 January 2011 - 02:22 PM

se declara la bnr lunar fiecare operatiune din acel cont din ue intr-un formular. cel mai indicat ar fi sa contactezi pe cineva de la bnr statistica.
am si eu acelasi lucru
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#5 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 26 January 2011 - 09:02 PM

Se inregistreaza la BNR doar daca se contracteaza credite pe termen mediu sau lung, in Registrul Datoriei Private Externe.
In cazul in care il foloseste doar pentru transferuri dintr-un cont deschis la o banca romaneasca atunci pe baza formularelor DIE/DPE banca raporteaza catre BNR operatiunile respective. Clientul este obligat cf Normei 26 sa mentioneze felul transferului si codul statistic aferent.
Nu cred ca se va cara nimeni cu geanta de bani sa-i depuna la banca din UE!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL