Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
certificat constatator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


certificat constatator

caen principal
7 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 29 October 2010 - 01:01 PM

buna ziua,
spuneti-mi si mie, va rog care sunt actele necesare eliberarii unui certificat constatator.
va multumesc!



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 29 October 2010 - 01:06 PM

Este vorba de cel emis de Camera de Comert ?
Daca da, este o cerere care se completeaza acolo, o au ei, stampila, si daca il vrei imediat se plateste o taxa de urgenta .




#3 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 19 February 2013 - 09:54 PM

Buna seara,
ieri am descoperit ca activitatea principala -CAEN 8559 (Alte forme de invatamant n.c.a.) nu apare pe Certificatul constatator, impreuna cu celelalte CAEN autorizate; apare doar pe CUI si pe Rezolutia de admitere si dispunere inregistrare firma (SRL deschis in 31.10.2012); este o problema, este sau nu autorizat? daca nu este, solutia ar fi doar obtinerea unui alt certificat constatator?

Multumesc!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2013 - 12:13 AM

Activitatea principala nu se mai trece in certificat, asa cum nici in statut nu se mai trece in lista de "alte activitati".
In certificat se trec doar secundarele.



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2013 - 08:56 AM

Ieri am scos un certificat constatator pentru societate si apare activitatea principala conform codificarii (Ordin 337/2007).
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 ad.med.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2013 - 06:55 PM

Buna seara,

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu certificatul constatator varianta lunga. Eu am primit la infiintare firma noua 2 certificate constatatoare fiecare de o pagina cu cateva randuri scrise fiecare.
La anaf imi cer certificatul constatator varianta lunga. Este acelasi sau trebuie sa imi emita ORC-ul o versiune de mai multe pagini?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2013 - 11:21 AM

si ce cauta acest topic la declaratii si alte raportari ?? certificatul constatator e asa ceva ? trebuie intocmit de catre contabil ??

nu cumva este, mai degraba, un act juridic si de aceea ar fi trebuit sa postezi la capitolul de aspecte juridice ??

:sad:

topic mutat !!

ai avertisment public pt. nerespectarea regulamentului priv. postarea (nici primul topic nu l-ai postat corect - ai deschis topic nou despre D010 desi era unul deschis deja si activ - ti l-am unit ) !!

inca ceva : alege-ti un alt display name - nu ai voie sa apari in forum cu numele unei firme !! te vei loga la fel, doar numele afisat va fi altul.
ai 3 zile la dispozitie pt asta, iar daca in acest interval nu imi comunici alt nume care sa intruneasca conditiile impuse de regulament, atunci voi fi nevoita sa-ti blochez contul.

te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, in caz contrar nu vei mai putea activa aici.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2013 - 12:13 PM

certificatul constatator in forma extinsa (informativ) este acela emis in baza L.26/1990 si din el rezulta informatii privind datele complete de identificare ale operatorului economic, precum şi cele referitoare la durata de funcţionare declarată, activitatea principală, activităţile secundare, capitalul social şi activităţile autorizate.

cel in forma scurta (de o pag.) este emis in baza L.359/2004 si cuprinde doar mentiuni referitoare la numele societatii, sedii si activitati autorizate.
el este, de fapt, un extras din certificatul constatator cf. L. 26/1990.

de la RC mi s-a spus ca NU exista 2 feluri de certificate, ci numai unul singur - cel cf. L. 26/1990, celalalt fiind doar un extras din primul.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL