Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
srl fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


srl fara activitate


4 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Posted 03 November 2010 - 09:17 AM

buna ziua,

tin contabilitatea la o firma care nu mai are miscari din luna septembrie.
sunt 2 angajati
platitoare de tva
depun declaratiile lunar 100, 102 state de plata, cas, somaj, etc si trimestrial 300
srl-ul este pe pierdere de la inceputul anului si mai are de recuperat bani de la clienti.
am fost intrebata cum ar fi mai bine sa inchidem firma sau sa mearga in continuare asa pe pierdere pana la recuperarea creantelor?
si care sunt implicatiile?
va rog frumos, daca are cineva o parere sau un cadru legislativ referitor si ma poate ajuta.............

mii de multumiri.
:thumbup:



#2 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 posts

Posted 03 November 2010 - 10:59 AM

Cel mai indicat ar fi o suspendare a societatii pe o perioada de 3 ani. Se poate obtine o derogare pt depunere declaratii, de la fisc, daca societatea nu are datorii la buget. Recomand sa se solicite intai o "fise sintetica de platitor" de la Administratia Financiara de care apartine firma in vederea efectuarii unui punctaj. Pot apare surprize neplacute.In aceasta perioada, administratorului poate continua demersurile pt recuperarea creantelor.




#3 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Posted 03 November 2010 - 11:30 AM

View Postjandor61, on Nov 3 2010, 11:59 AM, said:

Cel mai indicat ar fi o suspendare a societatii pe o perioada de 3 ani. Se poate obtine o derogare pt depunere declaratii, de la fisc, daca societatea nu are datorii la buget. Recomand sa se solicite intai o "fise sintetica de platitor" de la Administratia Financiara de care apartine firma in vederea efectuarii unui punctaj. Pot apare surprize neplacute.In aceasta perioada, administratorului poate continua demersurile pt recuperarea creantelor.


multumesc mult de tot.
totusi daca firma este mentinuta si se depun in continuare declaratii, va fi in continuare pe pierdere este vreo problema?
adica firma este obligata prin vreo lege sa cu ceva?

multumesc



#4 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 posts
  • Location:Suceava

Posted 03 November 2010 - 05:49 PM

Ar fi si culmea sa fii obligat prin lege sa ai profit.



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 03 November 2010 - 09:24 PM

View Postgabriela berciu, on Nov 3 2010, 10:17 AM, said:

buna ziua,

tin contabilitatea la o firma care nu mai are miscari din luna septembrie.
sunt 2 angajati
platitoare de tva
depun declaratiile lunar 100, 102 state de plata, cas, somaj, etc si trimestrial 300
srl-ul este pe pierdere de la inceputul anului si mai are de recuperat bani de la clienti.
am fost intrebata cum ar fi mai bine sa inchidem firma sau sa mearga in continuare asa pe pierdere pana la recuperarea creantelor?
si care sunt implicatiile?
va rog frumos, daca are cineva o parere sau un cadru legislativ referitor si ma poate ajuta.............

mii de multumiri.
:thumbup:
Pana la recuperarea creantelor, daca nu mai are desfasurare de activitate conform act costitutiv, poate renunta la salariati ramanand sa se depuna declaratia 100 pentru impozitul pe profit si declaratia 300 pentru TVA, ambele la trimestru.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL