Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iesire din CIC la firma in dizolvare judiciara ! cum sa inchei CIM ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

iesire din CIC la firma in dizolvare judiciara ! cum sa inchei CIM ?


11 replies to this topic

#1 iosnicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 December 2010 - 03:08 PM

Buna ziua,
Am si eu o mare problema.
In septembrie 2008 am intrat in concediu de crestere al copilului. In septembrie 2010 am terminat concediul. Firma la care am lucrat eu inainte nu mai exista (patronii nu raspund la telefon), nu mai stiu nimic de ea. Pe siteul onrc am gasit ca este in functiune dar este mentionata o hotarare de dizolvare judiciara cf art 237 pentr bilant anual nedepus. Ce pot face eu pentru a incheia socotelile cu aceasta firma si pentru a putea sa ma angajez (eu inca figurez angajata la societatea de unde am intrat in CIC). Sper ca m-am facut inteleasa si sper ca-mi puiteti da un sfat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 December 2010 - 02:24 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2010 - 02:26 PM

parerea mea e ca numai pe cale judecatoreasca se poate rezolva :thumbup: , uff ...




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 December 2010 - 03:16 PM

N-aș vrea să vă indrum greșit,dar ... cred că ... la ITM vi se desface CIM-ul pe loc... și sunteți liberă să vă angajați oriunde, respectiv dacă și unde v-ați găsit un loc de muncă.
La tribunal aveți ce căuta doar dacă aveți , dar de ce ați avea,chiar, niște pretenții ...neonorate de firma respectivă. Fiind în dizolvare, trebuie săfi fost numit și un lichidator ... care încă nu și-a terminat ... treaba!
Dar nici întrun caz pentru că uită firma are un CIM suspendat pe perioada CIC-ului!



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 December 2010 - 06:34 PM

Puteti sa va angajati si inainte de a termina problemele cu vechiul angajator. La intocmirea noului CIM dati declaratie pe proprie raspundere ca avewti carnetul de munca la SC X SRL, care se afla in dizolvare judiciara.
Faceti si cerere la ITM pentru rezolvarea situatiei, cautati lichidatorul judiciar sa va inchida CIM sau..ajungeti la tribunalul muncii. Ceea ce v-au spus colegii anterior.
Puteti sa va angajati si asta era esential pt.dvs. Bafta!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2010 - 11:38 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 8 2010, 03:16 PM, a spus:

La tribunal aveți ce căuta doar dacă aveți , dar de ce ați avea,chiar, niște pretenții ...neonorate de firma respectivă.
in cazul de fata te asigur ca la ITM nu-i desface nimeni CIM fara o hot. judecatoreasca ramasa definitiva, iarta-ma ca te contrazic :thumbup:

la tribunal se ajunge si pt simpla inchidere de CIM, cu sau fara pretentii neonorate de catre firma respectiva, crede-ma, "am trecut pe acolo" in 2005 (cand unul dintre patroni "mi-a" plecat din tara in oct. 2004 si n-a mai revenit), deci stiu bine ce vb ... :laugh: ITM-ul mi-a spus clar ca fara o hot. judecatoreasca definitiva nu-mi inchide CIM fiindca nu au nici un docum. legal in baza caruia sa o faca !!

numai bine :smile:



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 December 2010 - 08:56 AM

Dar ... hotărârea judecătorească definitivă ... ajunge doar la ORC, care a și inițiat dizolvarea pe motivul nedepunerii bilanțului. Doar că ...această hotărâre se poate naște ...hotărâ ... dacă lichidatorul desemnat își face datoria și , printre altele, desface și contractul de muncăa persoanei aflate în CIC, sau , își face datoria făcând un raport că nu a găsit nimic, nici documente, nici asociați în țară, decât cel mult ultimul bilanț depus ...cândva! Și în lipsa documentelor ori datelor propune ...dizolvarea definitivă și , lichidarea implicită, și-n final radierea societății în cauză.
Dar ... noi vorbim despre un CIM suspendat pe motiv de CIC ... aflat la ITM.
Păi eu știam , și m-am și convins că ITM-ul sesizat de un om al muncii că angajatorul său "își bate joc de el " pentru că uite nu găsește pe nimeni să semneze și să ștampileze Decizia de desfacere a CIM , pentru ca să-și poată lua și cartea de muncă și un nou job, ... în termen de 10 zile, cu ani în urmă, și în aceeași zi în 2010 , pe baza unei declarații luată persoanei în cauză, i-a desfăcut contractul, a consemnat acesta în carnetul de muncă și i-a înmânat titularului pentru a se angaja, încadra ... pe câmpul munciii! La un alt angajator.
Eu cred că ITM-ul de fapt, probabil, a și încercat să contacteze firma respectivă , patronul, sau pe unul dintre salariați ... și s-a convins că ..nu are pe cine controla: Nu-i nimeni de găsit! Și atunci ... a procedat în interesul petentului! Dar avea ...datele pe calculator și fie și carnetul de muncă ...în cutie ... fie acesta se afla la petent ...neînchis!
PS. Spre ex, Un alt petent știind că i.a venit sorocul la pensionare ... după vreo 12 ani de când a lăsat cartea de muncă la un angajator ... a revenit după ...document! Nu a găsit nimic și pe nimeni. Dar ...spre șansa lui ... a găsit carnetul de muncă la ITM ... care a și operat la zi toate perioadele lucrate ulterior ,conform adeverințelor! (Toți angajatorii ulteriori aveau declarația angajatului că "nu a predat cartea sa de muncă la data angajării!") Deci... se vrea ... se poate!
Doar instituțiile -autoritățile -oficiile -inspectoratele - sunt create ... pentru noi, cetățenii . Nu ?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 09 December 2010 - 09:04 AM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2010 - 12:27 PM

Stefan, crede-ma ca nu se poate inchide un CIM fara documentele legale necesare, oricat s-ar dori !
daca nu exista o decizie emisa de catre firma care inca nu e dizolvata, atunci pe ce baza sa inchida ITM-ul acel CIM ?? pai, pe baza hot. judecatoresti ramasa definitiva !

repet : am trecut prin asa ceva, din pacate ... nu vb din auzite ! ITM-ul m-a trimis la tribunal fara alte comentarii, atat timp cat nu aveam nici un docum. legal emis de firma prin care mi se inchide CIM.

eu mai zic ceva: in locul Nicoletei, as merge la ITM sa ma interez de stadiul CIM fiindca s-ar putea sa aiba o mare surpriza si sa ii fie deja inchis de catre patroni ... pt. motive care nu tin de salariat. sigur ca ar fi trebuit sa o anunte si pe ea, dar ... nu-i exclus !



#8 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 December 2010 - 03:00 PM

Păi eu nu am zis... fără documente!
Ci să meargă la ITM , că ITM ca autoritate ... are ac de cojocul ...oricărei societăți, respectiv chiar și inclusiv al lichidatorilor acestora numiți să lichideze societățile dizolvate.
Tot din experiență -de lichidator, de acestă dată ... vorbesc ... doar că experiența mea se bazează ... pe buna colaborare cu cei implicați.
Dacă am cu cine!.
Dar problemele oamenilor fie că voiau doar carnetul de muncă , fie pensionarea și/sau adeverințe pentru ...vechime în muncă ... la fel..
Deci ... cea mai proastă soluție întâlnită de mine a fost trimiterea cărții de muncă ...cu scrisoare cu valoare declarată ... acasă la salariat.
Și iarăși revin la ITM ... pentru că la ITM cel puțin de când există ... am găsit urme ...și au fost eliberate adeverințe că da ... a fost angajat în perioada ... la firma ... în funcția ... cu un salar de ... Deci ... dacă se vrea se poate! Rezolva.
Dar ... ceea ce am mai zis .... tot ce spunem , opinăm, scriem noi aici sunt VORBE.
Nici un funcționar de la ITM nu se va catadicsi nici să citească ,nici ....mai ales ... să și ia în considerare ... o iotă, din părerile noastre exprimate!
Decât dacă ... uită intră ... peste noi ... și ne spune exact ... cum se face la ... dumnealor ... în județul ... sau în sectorul ... . Deci...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 09 December 2010 - 03:04 PM




#9 iosnicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 December 2010 - 11:03 AM

Revin cu alte informatii.
Am fost sa iau certificat constatator de la registrul Comertului. Firma nu are numit un lichidator. este in functiune cu o hotarare de dizolvare judiciara. Am fost la ITM si mi-au spus ca nu au cum sa ma ajute. Trebuie sa caut angajatorul sa-mi desfaca contractul de munca sau sa-i dau in judecata. Eu nu am unde sa caut angajatorul, iar de dat in judecata nu-mi permit. ce sa fac eu acum>
daca imi ramane cartea de munca blocata la firma aceasta ce se intampla?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2010 - 11:29 AM

ti-am spus ca astea-s caile ...

procesele pt litigii de munca sunt gratuite = fara taxe.
banuiesc ca nici avocat nu-ti permiti, asa ca va trebui sa te descurci singura, deci du-te la tribunal si intereseaza-te ce ai de facut din pdv legal la zi. spun asta fiindca din 2005 (cand am avut eu proces) si pana astazi poate s-au mai schimbat lucrurile.

multa bafta ! :smile:


PS : ce intelegi prin cartea de munca ?? carnetul efectiv sau contractul ?? ca daca e carnetul de munca, atunci e mai nasol, DAAAR depinde cati ani ai fiindca daca esti tanara ai scapat... problema era cu dovedirea anilor de munca la pensie = cu scanarea carnetului, insa daca esti tanara cu siguranta se vede vechimea din declaratiile depuse la Casa de pensii de catre firmele unde ai lucrat.

in plus, de la 01.01.2011 carnete de munca se desfiinteaza, asa ca ... :thumbup:

iar de angajat, te poti angaja fara probleme !



#11 iosnicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 December 2010 - 11:37 AM

Am carnet de munca din 2005. In calculator sunt trecute toate angajarile dar nu se poate opera carnetul propriu - zis deoarece nu am decizie de suspendare de la firma respectiva. Daca ramane asa ce se poate intampla, avand in vedere ca se desfiinteaza carnetele?
O sa ma lovesc de aceasta problema la nesfarsit ? sau dispare odata cu disparitia carnetelor de munca. In calculator este operata angajarea la firma unde lucrez acum.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2010 - 04:48 PM

Nico, nu ai de ce sa-ti faci griji in acest caz, da-o-ncolo de carte de munca fiindca ce te doare este sa figurezi cu perioada contributiva la pensii si la sanatate (chiar la somaj), iar asta se vede in declaratiile pe care le-au depus firmele pt. tine (daca le-au depus - dar sunt sanse fff mari sa le fi depus :thumbup: ).

oricum, bine ar fi sa ai contractele de munca de pe unde ai lucrat fiindca asa poti dovedi ca ai avut forme legale de angajare. in mod normal ar trebui sa ai 1 ex pt ca CIM se face in 3 ex, draga mea, 1 pt. firma, 1 pt. ITM si 1 pt. angajat, iar firma este obligata sa inmaneze 1 ex. salariatului.
in cazul in care nu ti s-a dat, se poate rezolva relativ usor cu cerere la ITM, sa-ti elibereze cate o copie certificata de ei, de la fiecare loc de munca al tau.
ma rog, nu ca ti-ar fi indispensabile, dar e f bine sa le ai (eu am toate ctr de munca si de colaborare de dupa 1992 - cand am iesit de la stat)... cu fise fiscale, cu tot-tot ... ce sa-ti spun, un biblioraft intreg)

fiind atat de tanara, draga NIco, problema ta cu per. contributiva se rezolva simplu socilitand adeverinte de la Casa de Pensii si de Casa de Sanatate. la pensii se da contra cost, dar nu e o suma mare, iar la sanatate nu era pe bani din cate stiu - dar aici nu sunt sigura. astfel ai rezolvat problema asta si mai ramane doar sa nu-ti ceara carnetul de munca pt "vizionare" la locul de munca urmator, baza legala sa o faca nu ar avea - pot cere referinte si gata, asta daca nu angajezi la stat unde chiar iti trebuie dovada ca ai activat pe un anume post = ca ai vechime - in cazul in care ti se cere vechime ...

in concluzie, daca nu te-am zapacit deja, lucrurile stau bine pt tine ! gandeste-te ce-ti convine mai mult si ia decizia care te avantajeaza, in cazul tau procesul pt. inchiderea CIM-ul ramas in suspensie nu mai e o prioritate !! parerea mea ...

numai bine. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 December 2010 - 05:14 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL