Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noul cod al muncii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

noul cod al muncii

21 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 January 2011 - 10:54 PM

s-a aprobat/votat/publicat noul cod al muncii ?? e lege sau tot proiect ?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 04 January 2011 - 11:57 AM

Eu stiu ca este tot in faza de proiect. M-am uitat si pe site-ul Min. Muncii si la proiectul de modificare si completarea a CM scrie ca se pot face propuneri si sugestii pana in 15.01.2011.

Dana




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2011 - 12:33 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 4 2011, 12:57 PM, a spus:

Eu stiu ca este tot in faza de proiect. M-am uitat si pe site-ul Min. Muncii si la proiectul de modificare si completarea a CM scrie ca se pot face propuneri si sugestii pana in 15.01.2011.


Aveti dreptate.Acelasi lucru mi s-a spus si de catre ITM Iasi. Deci, deocamdata nu ducem modificari in ceea ce priveste salariul minim.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 January 2011 - 01:15 PM

eu am niste acte aditionale independente de sal. minim si nu stiam daca le mai pot face in baza L 53/2003, ca si inainte.

ms mult, dragele mele, ca m-ati ajutat ! :thumbup:



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 04 January 2011 - 09:14 PM

Cu placere, draga noastra Otilia :thumbup:

Edited by Dana42, 04 January 2011 - 09:15 PM.

Dana




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 01 April 2011 - 12:20 PM

Legea nr. 40/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii a fost publicata, joi, in Monitorul Oficial. Noile prevederi privind legislatia muncii vor intra in vigoare la 30 de zile de la publicare.



#7 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts

Posted 01 April 2011 - 02:13 PM

Putem vedea si textul legii undeva?



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 01 April 2011 - 06:42 PM

In topicul : Noutati legislative.

Dana




#9 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Gender:Female

Posted 05 April 2011 - 07:56 AM

Vezi postareaDana42, la Apr 1 2011, 07:42 PM, a spus:

In topicul : Noutati legislative.

Attached Files





#10 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 05 April 2011 - 09:27 AM

Ce parere aveti despre amenda prevazuta de art.276 litera e^1) :

" e^1) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei; "

Vi se pare normal ca si salariatul sa fie vinovat de neincheierea contractului de munca ?

Oare cele 2 parti -angajat si angajator- chiar au pozitie si forta egale ?

In capitalism, se manifesta piata libera, adica Cererea si Oferta.

In domeniul muncii, Cererea (de locuri de munca) intotdeauna depaseste Ofera (de locuri de munca).

Adica, printre altele, salariatul este foarte Dependent de firma/patron. Mai exact, este la cheremul acestuia din urma.

Un salariat care are de intretinut familie/copii va insista oare ca patronul sa-i faca contract de munca in conditiile in care cu greu poate gasi un loc de munca ?
Mai ales ca majoritatea cautatorilor de locuri de munca pun formalitatile de angajare pe ultimul loc (asta e mentalitatea romanului). Salariul fiind criteriul de baza cand nu ai bani nici pentru un bilet de autobuz.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 April 2011 - 11:41 AM

eu nu am inteles ca e sanctionat salaritul, ci angajatorul



#12 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 05 April 2011 - 12:02 PM

" ART. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
"



" ART. 276
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....................

e) primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;

Litera e) a alin. (1) al art. 276 a fost modificată de pct. 98 al art. I din LEGEA nr. 40 din 31 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 225 din 31 martie 2011.

e^1) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;

Litera e^1) a alin. (1) al art. 276 a fost introdusă de pct. 99 al art. I din LEGEA nr. 40 din 31 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 225 din 31 martie 2011. "



Litera e) este pentru Angajator. Eu asa inteleg. Litera e^1) este nou-introdusa. Desi art.16 stabileste ca angajatorul este obligat sa incheie contractul de munca.



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 06 April 2011 - 12:15 AM

asa este, dar mi se pare corect, ca la mita, se pedepseste si cel care primeste si cel care da.
Chiar daca nu ai bani de bilet autobuz, chiar te lasi calcat in picioare?! Ne-am pierdut demnitatea, asta mi se pare mie cand vad oameni care accepta orice, sa ia din gunoi, sa stea la coada la detergenti ieftini... sapun de casa de ce nu isi fac?



#14 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 06 April 2011 - 12:07 PM

Eheee, .... romanul .... !

Putina rabdarica !

Oameni buni ! Va fi mai bine peste .... 50 de ani ! :biggrin:

Edited by dannad001, 06 April 2011 - 12:09 PM.




#15 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 13 May 2011 - 01:58 PM

Are cineva versiunea actualizata a codului muncii in limba engleza?
Multumesc!



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 20 May 2011 - 06:32 PM

Attached File  Codul Muncii republicat.doc   465.5K   207 downloads

Dana




#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 26 May 2011 - 07:11 PM

Multumim f.f. mult :thumbup: Dana42,
intradevar este o noua numerotare a articolelor, Demisia este la art.81 - inainte era la art. 79

Edited by Lexiroxi, 26 May 2011 - 07:12 PM.




#18 Dana Dobrota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 June 2011 - 11:57 AM

As avea o nelamurire, din cateva vad s-a schimbat numerotarea in cod. Noi care numerotare o folosim, tinand cont ca in Revisal avem vechia numerotatie? ma gandesc ca trebuie sa corespunda cumva, dar cum???

voi cum faceti?

multumesc,

dana



#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,575 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Posted 16 June 2011 - 12:38 PM

Articolele din Revisal inregistrate dupa vechiul CM raman nemodificate (cu articolele din CM care erau la data respectiva). Pentru noile inregistrari (in Revisal, in CIM, in decizii) se va folosi codificarea actuala a articolelor din CM.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 ramoilis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 30 August 2011 - 01:15 PM

Salutare,
Stiti unde pot sa gasesc noul cod al muncii in limba engleza? M-ar ajuta foarte mult daca m-ati putea ajuta cu acesta.

Multumesc!!!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL