Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua declaratie inventar sanatate / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


noua declaratie inventar sanatate / 2011


232 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 02:15 PM

a mai aparut o declaratie, cf. cod fiscal 2011 :

Prevederi speciale
Art. 296^20. – (1) Persoanele fizice si juridice prevazute la art. 296^3 lit. e) si g), precum si institutia publica prevazuta la art. 296^3 lit. f) pct. 1 sunt obligate sa depuna la casele de asigurari de sanatate, pana la 15 februarie 2011, Declaratia-inventar privind contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate aflata in sold la 31 decembrie 2010 si neachitata pana la 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente, pe ani fiscali.(2) Declaratia prevazuta la alin. (1) va cuprinde si soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, pentru care au fost depuse cereri de restituire in termen, si care nu au fost restituite pana la 31 ianuarie 2011.
(3) Modelul si continutul declaratiei prevazute la alin. (1) vor fi aprobate prin ordin comun al ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.
(4) Dispozitiile prezentului titlu referitoare la contribuabilii prevazuti la art. 296^3 lit. c) si obligatiile de plata a contributiilor individuale de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale, corespunzatoare veniturilor profesionale, altele decat cele de natura salariala, platite acestor persoane, se completeaza cu prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010, cu modificarile ulterioare.

Art. 296^3. – Contribuabilii sistemelor de asigurari sociale sunt, dupa caz:
a) persoanele fizice rezidente care realizeaza venituri din desfasurarea unor activitati in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevazut de lege, atat pe perioada in care desfasoara activitate, cat si pe perioada in care beneficiaza de concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, precum si cele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 55 alin. (2);
b) persoanele fizice nerezidente care realizeaza veniturile prevazute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte;
............
e) persoanele fizice si juridice care au calitatea de angajatori, precum si entitatile asimilate angajatorului care au calitatea de platitori de venituri din activitati dependente, atat pe perioada in care persoanele prevazute la lit. a) si b) desfasoara activitate, cat si pe perioada in care acestea beneficiaza de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
g) orice platitor de venituri de natura salariala sau asimilate salariilor.
f) institutiile publice care calculeaza, retin, platesc si, dupa caz, suporta, potrivit prevederilor legale, contributii sociale obligatorii, in numele asiguratului, respectiv:
1. Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca, pentru persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj sau, dupa caz, de alte drepturi de protectie sociala ori de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate care se acorda din bugetul asigurarilor pentru somaj, potrivit legii, si pentru care dispozitiile legale prevad plata de contributii sociale din bugetul asigurarilor pentru somaj;

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 January 2011 - 03:06 PM




#2 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 07 January 2011 - 04:14 PM

MULTUMIM OTILIA!!!!




#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 January 2011 - 04:31 PM

Da ! multumim .
Suntem asa de fericiti ! :thumbup: parca am mai spus-o candva aici pe forum ca :,,un nebun de ,,sus !!! ,, se ,,culca ,,seara ,se ,,scoala ,,dimineata cu mintea odihnita si ,,hop inca o lege . :smile:



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 08:01 PM

Aaaa, ... nu-mi place ! Otilia, ne dai vesti proaste ! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 07 January 2011 - 08:02 PM




#5 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 January 2011 - 03:29 AM

"N-a si o cocoase!!" :thumbup:

Declaratia asta unde ar trebui sa mai apara?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2011 - 10:34 AM

dragilor, imi pare sincer rau, e o veste proasta si pt mine...

eu cred ca decl. asta o sa apara pe site-ul CNAS fiindca la codul fiscal zice ca : (3) Modelul si continutul declaratiei prevazute la alin. (1) vor fi aprobate prin ordin comun al ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.



#7 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 January 2011 - 11:30 AM

Nu cred să fiu Off topic, dar dvs. știți că CNAS Casa Națională de Asigurare de Sănătate a fost înființată atunci când s-a considerat necesar, oportun și just ca toate CONTRIBUȚIILE pentru sănătate datorate și plătite de angajatori, respectiv reținute de la și plătite în numele salariaților, au fost date spre GESTIONARE acestei CNAS!
Care trebuia să asigure din veniturile colectate finanțarea la nivel național a SĂNĂTĂȚII. Competențele și atribuțiile Ministerului sănătății fiind reconsiderate atunci și restrânse ...considerabil.
Numai că ... constatând că ...acest buget an de an se-nchide cu-n excedent, ca și cea a pensiilor (finanțat tot din contribuțiile pentru asigurări sociale), pe atunci , onor guvernul a propus și hotărât cu încuviințarea parlamentului că România are nevoie de o centralizare a tuturor bugetelor , în faza de colectare a veniturilor întro oală, și de acolo urmează să se facă distribuirea sumelor finanțarea sănătății, învățământului, armatei și administrației, etc. etc. etc. după cum vor fi aprobate prevederile bugetelor ...de cheltuit ... prestabilite ca plafoane aprobate, inclusiv pe articole bugetare. RUPTE total de SURSELE SPECIFICE de venituri!
Și atunci ... de fapt ...de ce mai avem nevoie de CNAS ?!
Adică ...exemplu clasic ... întro primăvară , a apărut un ghiocel în grădina imperială. Împărăteasa Maria Terezia văzând și bucurându-se de apariția și existența ghiocelului, pe loc a înființat un post de santinelă, și garda imperială a început să asigure paza , zi și noapte, săptămâni, și luni,las rând, a trecut , primăvare, vara, toamna, a venit iarna , și iar primăvara .În jurul postului au apărut iar ghioceii pe care unii dintre santinelele plictisiți le-au rupt, alții le-au călcat în picioare .
...Și au trecut anii ... și ...după primul război mondial ...guvernul austriac ...s-a trezit cu un post de santinelă în mijlocul grădinii imperiale al cărui consemn de păzit nimeni nu -l mai știa! Dar santinelele au fost schimbate din 4 -n 4 ore!

Ei în cazul CNAS-ului situația este nițel altfel sau puțin diferit. Numai că ... în loc să ajungă banii la cei care se ocupă de sănătate, se irosesc pe cei care ... țin evidența ...hârtiile ... aferente, dar care încă ..nu au vindecat pe nimeni!
Și-n unele cazuri au sustras chiar cadrele medicale de la menirea lor ... de a vindeca! Punându-i să genereze ...BIROCRAȚIE, FUNCȚIONĂRIME, SUPRASTRUCTURI de finanțat din resurse ...colectate ...sub alt titlu, cu altă destinație ...declarată!

PS. opinia mea nu este POLITICĂ!
Este de natură managerială.
Bugetară.
După care despre cifre și numere trebuie să vorbim numai când vorbim de veniituri ...și de cheltuieli! ... exprimate în lei.
După necesitate, oportunitate și legalitate!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 08 January 2011 - 11:39 AM




#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 January 2011 - 12:13 PM

Citeaza

Otilia Alupei : dragilor, imi pare sincer rau, e o veste proasta si pt mine...
Otilia draga :laugh: , multumim, bine ca ai ajuns la art. 296 CF :sad: si bine ca am "auzit-o" din "gurita" ta si nu de la un inspector cu grade mari, imparatesti :thumbup: .

Dragilor, hai sa gandim pozitiv :tongue: :
- masura este luata pentru a ne face mai putin dureroasa :smile: , ruperea brusca a legaturii cu Casa de Sanatate pt. cei care mai stateam la cozile de la ghisee cu declaratiile.
- perioada aleasa este extrem de plictisitoare pt. mintile noastre "nefolosite" :focus: , nu ?
- au copiat-oooooooooooooo :aggressive: dupa ITM, parca in 2006 am depus la ITM o decl. asemanatoare, deci suntem "rulati".
- au mai mare incredere in noi decat in Finante :biggrin: !

OFF TOPIC :

Citeaza

Mares Stefan : Și atunci ... de fapt ...de ce mai avem nevoie de CNAS ?!
Corect, dupa mine nu era nevoie nici sa fie infiintata, dar toate au un scop in lumea asta :laugh:, oricum discutia nu mai are sens .

Asa ca, la munca fratilor !!!

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 January 2011 - 12:17 PM

Dana




#9 LACI_laci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2011 - 01:00 PM

Bună

La noi la CASHr a fost incarcat o declarație model


Fisier atasat  decl._cass.xls   17.5K   1151 downloads



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2011 - 03:32 PM

A fost publicat si Ordinul pe site-ul CNPAS in data de 30.12.2010
http://www.cnas.ro/legislatie/proiecte-leg...-model-formular

Proiect Ordin model formular pentru aprobarea modelului si continutului "Declaratie - inventar privind contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari de sanatate aflata in sold la 31 decembrie 2010 si neachitate pana la data de 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente, pe ani fiscali si soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate"



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2011 - 03:51 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 8 2011, 12:13 PM, a spus:

Citeaza

Otilia Alupei : dragilor, imi pare sincer rau, e o veste proasta si pt mine...
Otilia draga :laugh: , multumim, bine ca ai ajuns la art. 296 CF :sad:
cu sinceritate iti marturisec ca mi-a scapat faza cu declaratia, dar am citit ieri postul Marianei Vant, aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry234879
:smile: ... cu palpitatii ca era cat p-aci sa treaca neluata in seama, desi vreau sa cred ca pe forumul asta tot "se trezea" cineva la timp si dadea alarma :thumbup:



#12 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 08 January 2011 - 06:34 PM

La modul practic....
luam extras de cont de la ANAF si copiem sumele restante ?
ca doar se stie ca avem un cont unic BAS, stingerea o face masina(computerul) dupa algoritmul din codul de procedura fiscala..........

Deci am inteles bine:
- la ITM nu se mai depune NICIO hartie privind relatiile de munca, cu exceptia revisalului (nici state, nici comision, nici contracte, nici aditionale...);
- Casa de Sanatate ramane cu certificatele de concediu medical si cu administrarea persoanelor fizice, pe care ii va hartui pana la moarte in calitate de ANAF nr. 2, care solicita copii xerox eliberate de ANAF (nr.1);
- Casa de Pensii si Agentia de Somaj raman cu buza umflata ca nu mai au declaratii de tocat luna de luna;
- Fiscul incepe sa se umfle in pene ca ce rol social urias au ei (decl 112), fara sa-si dea seama ca evaziunea fiscala nu va fi combatuta nici de CSAT sau Ministerul de Interne.

E corect?



#13 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2011 - 11:33 PM

Vezi postareageorge_v, la Jan 8 2011, 06:34 PM, a spus:

E corect?

din pacate e corect :thumbup:



#14 Raluca Comsa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2011 - 02:04 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 8 2011, 04:32 PM, a spus:

A fost publicat si Ordinul pe site-ul CNPAS in data de 30.12.2010
http://www.cnas.ro/legislatie/proiecte-leg...-model-formular

Proiect Ordin model formular pentru aprobarea modelului si continutului "Declaratie - inventar privind contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari de sanatate aflata in sold la 31 decembrie 2010 si neachitate pana la data de 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente, pe ani fiscali si soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate"

Buna,

In ordinul asta scrie ca "formularul editat, semnat si stampilat, se depune la casele de asigurari de sanatate insotit de certificatul de atestare fiscala emis de organul fiscal competent." Daca inteleg eu bine, trebuie sa scoatem situatia de la ANAF si apoi sa facem declaratia. Si daca e asa, nici nu vreau sa ma gandesc la ce cozi interminabile vom avea onoarea sa sedem.... :thumbup:



#15 anisoaratunaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 January 2011 - 02:23 PM

Vezi postareaLACI_laci, la Jan 8 2011, 03:00 PM, a spus:

Bună

La noi la CASHr a fost incarcat o declarație model


Atasament decl._cass.xls

declaratia aceasta este cea pt concedii medicale nicidecum cea de inventar fnuass la 2010



#16 daniela sima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 January 2011 - 09:47 AM

buna, ma bag si eu in discutie ca ma intereseaza si pe mine foarte tare.
eu nu inteleg cum trebuie depusa declaratia. in ordin scrie:
"declaratia-inventar se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanta........."
"declaratia-inventar se depune si pe un formular editat de contribuabil, sau descarcat de pe site-ul CNAS .......... ."
nu inteleg cum fac declaratia electronic si cum o transmit?

multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 January 2011 - 05:04 PM




#17 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2011 - 12:10 PM

Vezi postareaRaluca Comsa, la Jan 25 2011, 01:04 PM, a spus:

In ordinul asta scrie ca "formularul editat, semnat si stampilat, se depune la casele de asigurari de sanatate insotit de certificatul de atestare fiscala emis de organul fiscal competent." Daca inteleg eu bine, trebuie sa scoatem situatia de la ANAF si apoi sa facem declaratia. Si daca e asa, nici nu vreau sa ma gandesc la ce cozi interminabile vom avea onoarea sa sedem....
Cel care a "gandit" ordinul cu asa ceva nici nu-si imagineaza ce insemna sa obtii un certificat de atestare fiscala de la Adm Fin. Chiar banuiesc ca habar n-are ce este acela :good:
Va dati seama ce ar insemna sa se prezinte sute de mii de firme la AF (si ma gandesc doar la Bucuresti) pentru a obtine cate un certificat fiscal :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de fboji: 26 January 2011 - 12:11 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 January 2011 - 01:35 PM

Din moment ce ne pun pe noi sa le formam baza de date e clar ca nu au incredere in cei de la ANAF, ca altefel, in mod logic transferul de date trebuia facut intre institutii. Noi, cel mult am fi putut da situatia cu cererile de rambursare nerezolvate, ca pe astea ANAF-ul nu avea de unde sa le dea. Pe de alta parte, la Casele de asig de sanatate s-au depus aceste cereri. Ei nu stiu ce au primit, ce au platit si ce mai au de plata? Si care este rolul certificatului fiscal? Daca eu declar altceva decat am in acest certificat, care este consecinta? Sau trebuie sa pic pe ce am in fisa? Si atunci ma invart in jurul cozii si revin: nu era mai simplu sa se transfere datele intre ei? Si daca nu o depun DELOC, ce se intampla? Mai ales ca am mai auzit o fantasmagorie, ca si daca sunt pe 0, tot trebuie depusa, evident cu certificat fiscal tot pe 0. Adica in 15 zile administratiile fiscale vor trebui sa elibereze certificate pentru absolut toate firmele din tara! Chiar nu am de gand sa fac asta. Toate firmele mele sunt pe 0, am cereri depuse si neachitate la una singura, pentru care o sa depun ca sa nu pierd banii, si sa vedem ce se va intampla. Oricum la ANAF e o varza in fisa platitorului.
iuliana



#19 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 26 January 2011 - 08:38 PM

Oare cu cine se consulta oamenii astia cand fac acte normative? Pai daca eu ma duc acum sa-mi scot certificat de atestare fiscala o sa-mi dea cu data la care fac cerere, nicidecum la data de 31 decembrie; la ce le-ar folosi daca certificatul are informatii care nu mai corespund cu situatia de la 31 decembrie? Ca sa nu mai vorbim de contul unic, ca nu stii cum fac distrbuirea. Asa ca hai toti calare pe cei de la finante; ori la certificate ori la fisa platitorului :biggrin:



#20 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 January 2011 - 09:11 PM

Astia sunt de-a dreptul timpiti.
O data, ca ne pun pe noi sa le caram certficatele de atestare fiscala de la finante la sanatate, desi ar fi mai simplu sa le dea acces la baza de date.
A doua oara, ca nu le foloseste la nimic certificatul fiscal. Nu tin minte sa contina datoriile la fondul de concedii medicale.
A treia oara, ca finantele nu au evidenta sumelor de recuperat de la fondul de concedii medicale.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL