Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
viza decl. 101 / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


viza decl. 101 / topic 2011


19 replies to this topic

#1 torok mihaiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sighisoara

Postat 18 January 2011 - 08:02 PM

mai trebuesc vizate de un consultant fiscal , declaratiile 101 ? ...sau se primesc si fara viza .... multumesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2011 - 10:04 PM

Vezi postareatorok mihaiela, la Jan 18 2011, 08:02 PM, a spus:

mai trebuesc vizate de un consultant fiscal , declaratiile 101 ? ...sau se primesc si fara viza .... multumesc
Daca depui Declaratia 101 on-line sigur nu o vizezi!




#3 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 18 January 2011 - 10:14 PM

Vezi postareatorok mihaiela, la Jan 18 2011, 08:02 PM, a spus:

mai trebuesc vizate de un consultant fiscal , declaratiile 101 ? ...sau se primesc si fara viza .... multumesc

la Braila, nu se primesc (la ghiseu) fara viza consultant.
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 10:21 PM

iar incepe balciul :thumbup:



#5 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2011 - 08:55 PM

Buna seara,

Imi puteti spune daca D101 aferenta anului 2010 trebuie semnata de consultantul fiscal? In programul de la anaf nu exista rubrica...

Multumesc,
Cristina



#6 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2011 - 12:16 PM

trimiteti prin posta... pentru cele necertificate se vor face notificari... nu este sanctiune
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 12:19 PM

Vezi postareachristina, la Jan 22 2011, 08:55 PM, a spus:

In programul de la anaf nu exista rubrica...
din cate imi amintesc, nici anul trecut nu exista ... de fapt, a existat vreodata ??



#8 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2011 - 10:24 PM

Nu am vazut nicaieri sanctiune!Au obligatia sa preia declaratia si sa ne atraga atentia ca trebuia vizata.Atat !
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2011 - 02:34 PM

Codul de procedura fiscala
Art. 83
Depunerea declaratiilor fiscale
(5) Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea. (se suspenda pana la 1 ianuarie 2010).
Organele fiscale preiau Declaratia 101 necertificata – daca asa decide societatea comerciala sa o depuna, dar exista obligativitatea de a fi cerificata de catre un consultant fiscal, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea.



#10 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 19 February 2011 - 03:15 PM

Vezi postareachristina, la Jan 22 2011, 08:55 PM, a spus:

Buna seara,

Imi puteti spune daca D101 aferenta anului 2010 trebuie semnata de consultantul fiscal? In programul de la anaf nu exista rubrica...

Multumesc,
Cristina
- pentru 101-2009, am avut stampila consultant fiscal pe declaratie
- pentru 101-2010, am primit o nota de certificare, pe care cine doreste o poate consulta



#11 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 20 February 2011 - 10:13 AM

buna

eu am depus vineri la Arad pt 2 firme si nu mi-a cerut nimeni nici o viza.
o zi buna.



#12 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 24 February 2011 - 04:04 PM

Eu am depus la Prahova pentru 3, la sectorul 1 pentru 5, la 5 pentru 1, la contribuabili mijlocii pentru 1 (la contribuabili mijlocii, desi am certificat digital, am uitat complet de el cu toata nebunia cu atatea D101 pentru toate firmele, fiecare cu cate 2 ani fiscali... si am depus pe suport hartie; mi-am dat seama abia dupa ce am depus D300 pe ianuarie cu certificat... Am fost la ei, am intrebat daca e vreo problema sa-mi anuleze numarul de inregistrare de pe suportul hartie si sa depun online cu certificat. Mi-au spus ca nu este cazul si ca va ramane asa; sper sa nu am probleme, totusi).

Revenind la D101, au primit peste tot fara sa intrebe ceva de viza consultantului si de raportul atasat.

In 2010, pentru 2009, la contribuabili mijlocii au primit cu raportul consultantului atasat, la Prahova au trimis instiintare, iar la sectoarele 1 si 5 nu au comentat nimic, verbal sau scris.
mdtru



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 05:25 PM

si eu am depus (Bucuresti) fara nici o viza, nimeni nu mi-a zis/cerut absolut nimic :thumbup:

ne-or fi auzit ... :biggrin: ca noi am zis, adica am cerut cu frumosul ... :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 February 2011 - 05:26 PM




#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:08 PM

Am depus la toate sectoarele din Bucuresti, in Ilfov ( la Bragadiru ) si in Ploiesti si nimeni nu a zis nimic de viza.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2011 - 02:14 PM

Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal incepand cu 1 ianuarie 2013.
OUG 35/30.03.2011 pentru stabilirea unor masuri in domeniul realizarii programelor de interes. public sau social, al indeplinirii obligatiilor fiscale si al functionarii optime a institutiilor statului, precum si pentru aplicarea unitara a dispozitiilor legale, publicata in MO 253/1104.2011
Art. II. -
Aplicarea prevederilor art. 83 alin. (5) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se suspenda pana la 1 ianuarie 2013.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 May 2011 - 09:48 PM

Modificare de la Finante: Se va elimina declaratia anuala de impozit pe profit
Ministerul Finantelor Publice (MFP) intentioneaza sa elimine declaratia anuala de impozit pe profit, a declarat joi, la o conferinta pe teme economice, Doru Dudas, director in cadrul MFP.
Aceasta masura va fi prevazuta in ordonanta anuala care modifica Codul Fiscal, urmand sa intre in vigoare din ianuarie 2012.

'Vrem sa eliminam o serie de declaratii, prin contopire. Vor ramane doar declaratiile trimestriale de impozit pe profit, care eventual sa contina si alte elemente, suficiente pentru stabilirea obligatiilor fiscale, a aratat reprezentantul MFP.
Sursa:capital.ro



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 11:02 PM

super !! asa s-a rezolvat cu totul :thumbup: !!



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 07:47 AM

Ar fi extraordinar !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2011 - 07:22 PM

Multumim, Lexiroxi :thumbup: ! Este o initiativa foarte buna!
Si cu intiative de acest gen, ale unor oameni deschisi la minte, sper ca se va reusi in sfarsit, reducerea birocratiei si a nenumaratelor declaratii, care ne ocupa extrem de mult timp, timp pe care il vom putea folosi mult mai util in alt mod, tot pentru meseria noastra.

Dana




#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 10:58 PM

Buna idee cu eliminarea declaratiei 101 , ca nu o data am stat la reglarea fisei, ca gasisem in conta altora, dublare de impozit prin 100 si 101.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL