Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stabilirea numarului de zile baza calcul cm - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


stabilirea numarului de zile baza calcul cm


26 replies to this topic

#1 stamina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 January 2011 - 01:56 PM

am urmatoarea situatie:
salariat cu concediu medical pe luna ianaurie 2011 cu ultimele 12 luni lucrate, dar incomplete (are zile concediu fara plata)

12.2010 - 21 lucrate +1 CFP
11.2010 - 21 lucrate +1 CFP
10.2010 - 20 lucrate +1 CFP
09.2010 - 22 lucrate
08.2010 - 20 lucrate +2 CFP
07.2010 - 22 lucrate
06.2010 - 22 lucrate
05.2010 - 20 lucrate +2 CFP
04.2010 - 21 lucrate
03.2010 - 22 lucrate +1 CFP
02.2010 - 17 lucrate +3 CFP
01.2010 - 20 lucrate

la stabilirea nr. de zile baza de calcul se iau in considerare ultimele 6 luni calendaristice sau ultimele 6 luni intregi din 12(situatie in care are doar 5 luni intregi din 12)



#2 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Posted 28 January 2011 - 04:42 PM

eu am calculat in felul urmator:
stabilire baza de calcul la cm initial
-venituri brute pe ultimele 6 luni anterioare concediului medical
-nr zile lucratoare (nu lucrate) pe ultimele 6 luni anterioare concediului medical




#3 axente

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 posts

Posted 22 February 2011 - 11:04 PM

O salariata a beneficiat pana spre sfarsitul lunii septembrie de indemnizatie de concediu pt cresterea copilului.
In luna februarie 2011 are concediu medical.
Cum stabilesc baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical, avand in vedere ca nu are cele 6 luni complete(august-ianuarie) pentru stabilirea veniturilor lunare (luna august si 13 zile din septembrie).
Calculez pe perioada de cand s-a reintors la serviciu sau trebuie sa tin cont si de valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului primite pe luna august si cele 13 zile din septembrie?



#4 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 07 March 2011 - 03:05 PM

aceiasi problema o am si eu si pacat ca nu a raspuns cineva la intrebarea asta pr ca eu crd ca este foarte importanta

sigur stiu ca asa se facea in 2010, se luau in calcul si zilele cat a fost in ccc din continutul celor 6 luni dn baza, cu venitul brut aferent, eu luam 600 lei si cate zile lucratoare erau in luna.

dar am impresia ca de la 2011 s-a schimbat ceva, o sa sun maine ,a cass ph si voi publica raspunsul aici



#5 elaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 March 2011 - 11:30 AM

...Am o problema asemanatoare:persoana reintoarsa din C.I.C in 17 martie, intra apoi in concediu medical pe 23 martie! calculez pe baza indemnizatiei de crestere a copilului din ultimile 6 luni sal la nivelul sal. minim brut pe tara......sumele incasate drept indemnizatie nu le stiu....pana aduce de la primarie vreo adeverinta dureaza multa vreme.....



#6 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Male

Posted 13 April 2011 - 01:14 PM

va rog sa ma amuriti cum se calculeaza concediu medical....ultimele salarii brute impartit la numarul de zile lucrate?



#7 Monica Bunu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 15 April 2011 - 03:44 PM

suma salariilor brute pe ultimele 6 luni impartit la nr de zile lucrate in cele 6 luni = media zilnica
media zilnica x nr zile CM X 75 % (sau cat e % PT CM)



#8 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Male

Posted 18 April 2011 - 08:02 AM

multumesc mult



#9 Rtoia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 May 2011 - 02:57 PM

Pentru eliberarea unei adeverinte cu zilele de concediu medical de catre firma efectuate intr-un an se iau in calcul doar zilele lucratoare sau si zilele de sambata si duminica?



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 03 May 2011 - 09:19 AM

Concediul medical se acorda in zile calendaristice, prin urmare si pe Adeverinta se vor trece numarul de zile calendaristice.

Dana




#11 BigLivius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 27 June 2011 - 10:47 AM

Daca un angajat al societatii are concediu medical in luna iunie 2011, iar in luna februarie 2011 a avut concediu fara plata toata luna, pentru calcului mediei zilnice a bazei de calcul va trebui sa iau in considerare:
1) Ultimele 6 luni, astfel: Mai, Aprilie, Martie, Ianuarie (2011) si Decembrie 2010 cu zilele si veniturile corespunzatoare, iar Februarie 2011 cu ZERO la venituri si zile;
2) Ultimele 6 luni, astfel: Mai, Aprilie, Martie, Ianuarie (2011), Decembrie si Noiembrie (2010), ignorand luna Februarie 2011 in care a fost in concediu fara salar.

Va multumesc!



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 27 June 2011 - 01:16 PM

Var. 1

Ordin 60/2006
ART. 73
(2) În cazul în care persoana asigurată a realizat venituri pe o perioadă mai mică de 6 luni, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cărora s-a achitat contribuția.

Edited by Dana42, 27 June 2011 - 01:16 PM.

Dana




#13 BigLivius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 27 June 2011 - 01:46 PM

Asta chiar daca persoana respectiva a realizat venituri in ultimele 11 luni din an, luna lipsa fiind aferenta concediului fara salar din februarie 2011?



#14 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 18 July 2011 - 04:40 PM

Buna. Nu prea postarea danei42 referitoare la persoana care a inregistrat venituri sub 6 luni. Situatia mea e angajarea unei persoane pe data de 01.06.2011, iar in luna iulie imi aduce concediu medical pe o saptamana. In acest caz ce venituri iau in calcul ca baza de referinta?La fel si cu zilele lucratoare. Salariul lui brut este de 770 lei in luna iunie. Anii trecuti stiu ca se suportau primele 5 zile calendaristice parca din fondul societatii, restul din cel de sanatate. Acum mai este valabil? Multumesc.



#15 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 posts

Posted 19 July 2011 - 06:45 AM

Vezi postareasorinela, la 18 July 2011 - 04:40 PM, a spus:

Buna. Nu prea postarea danei42 referitoare la persoana care a inregistrat venituri sub 6 luni. Situatia mea e angajarea unei persoane pe data de 01.06.2011, iar in luna iulie imi aduce concediu medical pe o saptamana. In acest caz ce venituri iau in calcul ca baza de referinta?La fel si cu zilele lucratoare. Salariul lui brut este de 770 lei in luna iunie. Anii trecuti stiu ca se suportau primele 5 zile calendaristice parca din fondul societatii, restul din cel de sanatate. Acum mai este valabil? Multumesc.
Nu are dreptul la CM decat in situatia CM URGENTA sau are perioada contributiva 22 zile in ultimele 12 luni. Pentru a demonstra vine cu veniturile contributive de la celalalt loc de munca.
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2).
Art. 9. - Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiții de stagiu de cotizare, în cazul urgențelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor și SIDA. Lista cuprinzând urgențele medico-chirurgicale, precum și bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.

plata concediului:

CAPITOLUL II
Concediul și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă

Art. 12. - Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
___________
Litera A. a fost modificată prin punctul 9. din Legea nr. 399/2006 începând cu 09.11.2006.


B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C și alin. (2).



#16 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 19 July 2011 - 02:45 PM

Multumesc. El are continuitate in munca. Numai la societatea noastra este angajat din data de 01.06.2011. Sa aduca adeverinta cu salariile brute si zilele lucrate la anteriorul loc de munca in perioada ianuarie-mai 2011 pentru calcularea mediei zilnice? Codul de indemnizatie al concediului medical este 01. In acest caz primele 5 zile lucratoare le plateste angajatorul? In cazul meu ar veni intreg concediul intrucat acesta este pe o saptamana.:) Daca il suporta angajatorul, concediul in sine ramane in cadrul firmei, nu? Nu mai trebuie depus la Casa de Sanatate, nemaifiind nevoie de decontare. Gresesc?



#17 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 posts

Posted 20 July 2011 - 12:02 PM

Vezi postareasorinela, la 19 July 2011 - 02:45 PM, a spus:

Multumesc. El are continuitate in munca. Numai la societatea noastra este angajat din data de 01.06.2011. Sa aduca adeverinta cu salariile brute si zilele lucrate la anteriorul loc de munca in perioada ianuarie-mai 2011 pentru calcularea mediei zilnice? Codul de indemnizatie al concediului medical este 01. In acest caz primele 5 zile lucratoare le plateste angajatorul? In cazul meu ar veni intreg concediul intrucat acesta este pe o saptamana.:) Daca il suporta angajatorul, concediul in sine ramane in cadrul firmei, nu? Nu mai trebuie depus la Casa de Sanatate, nemaifiind nevoie de decontare. Gresesc?
Pe baza adeverintei stabilesti cele 6 luni si se obtine baza. De platit sunt de angajator lucratoare din primele 5 calendaristice de CM, iar certificatul medical eu il depun la casa de sanatate in copie deoarece tu ramai cu original, chiar daca nu este platit din FNUASS.



#18 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 20 July 2011 - 03:40 PM

Multumesc mult pentru amabilitate.



#19 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 25 July 2011 - 10:01 AM

Buna ziua. Tocmai am primit adeverinta salariatului cu ultimele 5 luni anterioare lucrate la fostul loc de munca. Insa in ianuarie are 11 zile cu cate 2 ore lucrate si toata luna februarie. In rest numai 8 ore. Cum influenteaza norma partiala de 2 ore din aceasta perioada calculul mediei zilnice? Va multumesc.



#20 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 posts

Posted 26 July 2011 - 07:55 AM

Vezi postareasorinela, la 25 July 2011 - 10:01 AM, a spus:

Buna ziua. Tocmai am primit adeverinta salariatului cu ultimele 5 luni anterioare lucrate la fostul loc de munca. Insa in ianuarie are 11 zile cu cate 2 ore lucrate si toata luna februarie. In rest numai 8 ore. Cum influenteaza norma partiala de 2 ore din aceasta perioada calculul mediei zilnice? Va multumesc.
Parerea mea, nu am proba legislativa in acest moment, dar daca a avut contract de munca cu timp partial de 2 ore pe zi, atunci nu este diminuata perioada contributiva, norma fiind tot 21 de zile sau cate a avut ianuarie. Dar, interesat ca spui ca a lucrat 11 zile cu 2 ore, restul de ore nu a avut contract?
Daca atat are in cele 6 luni anterioare CM, baza de calcul o stabilesti la ce a contribuit conform adeverintei si respctiv timpului lucrat la tine.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL