Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stabilirea numarului de zile baza calcul cm - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


stabilirea numarului de zile baza calcul cm


26 replies to this topic

#21 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 26 July 2011 - 08:46 PM

Are 11 zile lucrate cu 2 ore, restul cu 8 in ianuarie. Da, m-am gandit imediat dupa ce am postat ca iau in calcul salariul brut aferent lunii ianuarie si zilele lucrate in luna. Multumesc inca o data pentru bunavointa.



#22 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 12 August 2011 - 07:38 AM

Multumesc pentru raspuns. Am deviat putin de la topic, da sper sa nu se supere cei care il administreaza sau sa il mute daca este nevoie. O intrebare pentru siguranta corectitudinii mai am: daca venitul brut aferent mediei zilnice si numarului de zile de concediu medical este 114 lei, inseamna ca valoare somaj asigurat este 1 leu (114x0,5%), cas 12 lei( 114x10,5%) si impozit nu vine nimic deoarece are deducere de 250 lei. Multumesc!




#23 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 16 August 2011 - 08:18 AM

Buna. Daca poate sa-mi confirme cineva daca am calculat corect in postul anterior cas angajat datorat aferent concediul medical. Multumesc.



#24 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 posts
  • Location:Sibiu

Posted 17 August 2011 - 11:15 AM

nu, nu este corect; cred ca ti-am mai spus pe alt topic, cas aferent zilelor de concediu medical se calculeaza la 35% din salariul mediu pe economie(2022) per luna

spre exemplu in luna iulie, cu 21 de zile lucratoare, daca X e numarul de zile de concediu medical, cas aferent e:

2022*35%/21*X*10,5%

exemplu calcul pentru 2 zile: 2022*35%/21*2*10,5%= 7 lei cas



#25 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts

Posted 17 August 2011 - 11:45 AM

Multumesc mult. D-asta m-am si indoit, gandindu-ma ca poate se calculeaza tot ca la concediul medical prenatal, raportat la salariul mediu pe economie. Multumesc pentru certitudine.



#26 stelutamonica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 20 September 2011 - 08:30 AM

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea situatie:un medical initial incepand cu 24.08 pana in 29.08, apoi unul in continuare din 30-31.08.
Pentru a calcula MZ iau in calcul urmatoarele?:
- august 16 zile medical din fnuass;
- iulie 4 zile lucrate, 5 zile cm sup de firma, 10 zile sup FNUASS, 2 zile CFS;
- iunie 15 lucrate, 6 cfs;
- mai 20 lucrate, 1 cfs;
- aprilie 14 lucrate, 6 cfs;
- martie 4 zile medical sup de firma, 16 lucrate, 3 zile cfs;
- februarie 1 zi medical sup de firma, 5 lucrate, 7 zile co, 7 zile cfs.

La iulie iau in calcul zilele lucrate, cele sup de firma, mai putin cele din fnuass?Fara luna august?
Ca numar de zile baza de calcul imi iese 91 zile.Suma veniturilor o impart la aceste zile?

Multumesc pentru raspuns.



#27 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 posts
  • Location:Timisoara

Posted 25 January 2012 - 12:59 PM

Buna

Am si eu urmatoarea situatie:
Angajata din 2006 la o firma, salariul net 1600 lei- dar angajata isi desface contractul cu 01 februarie 2012 (firma e in faliment).
Angajata la o alta firma din noiembrie 2011 - salariul net 300 lei.

Angajata e insracinata, incepand cu 01 aprilie 2012 are dreptul la concediu de sarcina si lauzie. Cum se va calcula concediul medical, avand in vedere ca la 01 aprilie va mai fi angajata doar la cea de-a doua firma? Se va lua in considerare si venitul de la prima firma, sau se va lua in considerare media pe cele 5 luni lucrate la ce-a de-a doua firma?


Multumesc frumos de raspuns






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL