Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere in timpul sarcinii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

concediere in timpul sarcinii


3 replies to this topic

#1 adelina79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2011 - 01:11 PM

Sunt insarcinata in luna a 3-a, am anuntat firma iar dupa 2 saptamani am primit decizie de concediere cu data de 1 martie. Bineinteles ca voi da firma in judecata, dar as vrea sa stiu, daca litigiul se va solutiona dupa nasterea copilului:
1-voi avea dreptul la concediu de maternitate si indemnizatie de crestere a copilului?(presupunand ca in momentul acordarii acestor drepturi voi fi inca in litigiu cu firma)
2-si daca da, cum se vor calcula acestea?
3-exista posibilitatea recalcularii lor in momentul solutionarii litigiului, daca se va considera concedierea abuziva?
Multumesc pentru raspunsuri.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 February 2011 - 06:34 PM

ar trebui, daca se respecta legea, sa castigi (obligatoriu!).
In acest caz se considera reincadrare si vechime in munca, necesara la stabilirea concediului de ingrijire copil si a concediului medical de sarcina si lahuzie. Salariile pe aceasta perioada se vor calcula in baza salariului avut in momentul concedierii (28 feb) cu sporuri si adaosuri obligatorii.
In cazul in care nu castigi (deh, eu nu mai cred in justitia romana de mult) atunci pierzi aceste drepturi dar te sfatuiesc sa faci un contract cu casa sanatate si pensii si sa platesti la ei. Fie ca faci PFA, fie ca faci contract ca pers fizica. E pacat totusi de 2 ani de CIC.




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 09:49 PM

Pana la Instanta apelati la Inspectia Muncii care ar trebui sa anuleze decizia de concediere, deoarece e contrara codului muncii.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 February 2011 - 01:33 AM

La Inspectia muncii faci o plangere si sperie societatea, poate da roade. Dar ei nu pot anula decizia (nu au competenta), doar instanta anuleaza.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL