Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CCMNN pt 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CCMNN pt 2011


25 replies to this topic

#1 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2011 - 12:59 PM

CCM la nivel national nu se va publica nicaieri. El rezida ca si putere de lege din Legea 130/1999. El este semnat inca din 17 decembrie 2010. Deci este activ.
Deci mediul privat va trebui sa se alinieze acestui contract.
Opinia mea este ca si bugetarii ar trebui sa aplice acest contract.



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 January 2011 - 01:41 PM

[quote name='almcomp' date='Jan 3 2011, 12:59 PM' post='234601']
CCM la nivel national nu se va publica nicaieri. El rezida ca si putere de lege din Legea 130/1999.


Legea 130/1999 a fost abrogata - vezi M.O. 888/2010.




#3 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 03 January 2011 - 01:55 PM

Vezi postareaanisoaratunaru, la Jan 3 2011, 01:39 PM, a spus:

am sunat azi la ITM Braila si mi s-a raspuns ca salariul minim este 670lei si vor fi modificati coeficientii de ierahizare dar inca nu s-a publicat oficial contractul colectiv 2011-2014 si sa mai asteptam :thumbup:

CCM PE ANII 2011-2014
Art.40.
(1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariați:
a) muncitori:
1. necalificați – 1;
2. calificați – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. școala de maiștri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcții pentru care condiția de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.

(3) Coeficienții de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ținând cont și de standardele ocupaționale corespunzătoare ocupației respective."
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#4 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 03 January 2011 - 03:07 PM

CCM la nivel national nu se va publica nicaieri. El rezida ca si putere de lege din Legea 130/1999.


Legea 130/1999 a fost abrogata - vezi M.O. 888/2010.
[/quote]

CCM la nivel national e reglementat de Legea 130/1996, privind contractul colectiv de munca si este in vigoare.

LEGEA 130/1999 reglementeaza masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca si intradevar, e abrogata.



#5 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2011 - 11:01 AM

Cand a aparut CCM initial a fost publicat in Mof partea V.
Stie cineva daca CCM 2011 - 2014 a fost publicat in Mof?



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 January 2011 - 01:02 PM

Am vorbit astazi la Insp. teritorial de Munca si mi s-au precizat urmatoarele :
- la Ministerul Muncii nu a fost inregistrat inca noul CCM la nivel national, daca a fost semnat sau nu, nu este problema lor, ci a sindicatelor si patronatelor.
- dupa ce va fi inregistrat, va fi publicat in MO si de la acea data va fi valabil noul CCM si de la acea data se vor incheia noile Acte aditionale intre angajatori si angajati.
- exista inca ramuri ale economiei pt. care este inca in vigoare vechiul contract, cum ar fi comertul, transportul si nu mai retin care :thumbup:, trebuie sa caut, dar sunt putine; pentru aceste ramuri este valabil vechiul CCM si acela se aplica, inclusiv cu coef. prevazuti in aceste contracte. La comert m-am uitat si ultimul CCM este inregistrat la Min. Muncii cu nr. 42/11.02.2010 si publicat in MO din 24.02.2010, cu valabilitate de 1 an.
- pt. ramurile unde nu mai este valabil vechiul CCM salarul minim este cel prevazut prin Hotararea de Guvern, adica 670 lei.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 January 2011 - 01:03 PM

Dana




#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 08:15 PM

Scuze, nu am terminat editarea...
CCM la nivel national incepand cu 2011 dpdv legal nu avem, vechiul CCM nu mai este in vigoare, in ct. colectiv de munca la nivelul ramurii comert, care este inca in vigoare, se precizeaza :
"Art. 39. – (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. (1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe ramura comert prevazut in prezentul contract colectiv de munca.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1) se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este cu 50 lei mai mare decat salariul minim brut negociat in contractul colectiv de munca unic la nivel national."
Si atunci, in ex. dat, intrebarea mea este : care este salarul de baza minim negociat incepand cu 01.01.2011 pt. angajatii din ramura comert ?
Mie nu-mi este clar :thumbup:

Dana




#8 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 26 January 2011 - 03:54 PM

eu am auzit aseara o stire cum ca s-ar fi semnat noul CCM.
o fi adevarat?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2011 - 03:56 PM

va rog mult sa aveti grija ce documente copiati si atasati aici, sa nu incalcam, chiar fara voie, legea drepturilor de autor !

v-am mai rugat asta si insist !

numai bine :thumbup:



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 January 2011 - 08:08 PM

Aoleu ! Eu am "comis-o", :smile: :thumbup: , nu gaseam documentul in baza mea de date tot mai stufoasa
si...asta este...m-a luat valul, noroc ca "ce e val, ca valul trece".



Deea77, nu stiu daca este semnat, eu am tot auzit diferite variante, dar pana cand CCM nu este inregistrat la Minister si publicat in M.Of., nu are nici o valoare.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 January 2011 - 08:14 PM

Dana




#11 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 08:52 PM

Dupa mine, salariul minim obligatoriu este 670 lei.
CCM la nivel national a fost denuntat prin chemare la negociere. Intru-cat el nu s-a finalizat cu o semnare a partilor, rezulta ca nu mai exista CCMN. Nu este obligatoriu sa existe. Daca negocierea nu a dus la o semnare de contract, atunci asta ! Se aplica codul muncii. Si nu exista aplicare retroactiva. Orice CCM isi produce efectele dupa data inregistrarii la Directia de Munca.
In ceea ce priveste CCM la nivel de ramura, eu nu le-am studiat pe toate.
Dar am studiat CCM ramura de comert, care era semnat pt anul 2010 si care spune clar ca se va prelungi cu un an, daca partile nu invoca o noua negociere. In acest contract scrie ca salariul minim este cu 50 lei mai mare decat salariul minim din Contractul Colectiv de munca la Nivel National. OK! 50 lei plus zero lei(pt ca nu mai exista CCMN), rezulta un salariu minim de 50 lei. Deci, aplicand orice coeficient de ierarhizare, vom ajunge oricum sub sal minim stabilit de guvern de 670 lei. Pai...sa vina oricine sa-mi spuna altceva...caci pt mine, matematica e simpla!
Dar, am spus si repet...asta e valabil pt CCM la nivel de comert! Pe celelalte nu le-am studiat.
elenacca



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 January 2011 - 10:38 PM

eu am primit azi o info:
Conform dispozitiilor art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014: Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna. Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati – 1 = 700 lei;
2. calificati – 1,1 = 770 lei.

b) personal administrativ încadrat în functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala – 1,1 = 770 lei;
2. postliceala – 1,15 = 805 lei;
c) personal de specialitate încadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:

1. scoala de maistri – 1,3 = 910 lei;
2. studii superioare de scurta durata – 1,3 = 910 lei.
d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare – 1,72 = 1204 lei.
Coeficientii de ierarhizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
Salarizarea personalului se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective



#13 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 11:52 AM

Vezi postareaaNgelica pop, la Jan 31 2011, 10:29 PM, a spus:

Coeficientii de ierarhizare sunt de respectat in continuare.Mi se pare firesc!De ce sa nu se respecte?doar nu suntem cu totii necalificati...sau prea calificati,nu-i asa?
Coeficientii de ierarhizare au fost impusi de CCM la nivel national. Daca el nu mai exista, logic ca nu se mai aplica!
Asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie angajata pe salariul minim, Angelica! Exista negociere salariala si este normal ca fiecare salariat sa-si ceara drepturile pentru calificarea sa. Si totul depinde de fiecare, cum stie sa-si negocieze drepturile!

pentru mihaela_cva:
este adevarat ca acesti coeficienti au fosti inclusi in noul CCM care, din pacate nu s-a finalizat cu o semnare. Pt ca CCM pt anii 2011-2014 era de fapt un copy-paste a celui vechi, singura diferenta era diminuarea acestor coeficienti de ierarhizare. Am vazut si eu proiectul!
elenacca



#14 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2011 - 07:49 PM

Pt ionela-stefania: Asa e. Sigur.



#15 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 07:50 PM

Art. 4 din CCM 2007-2010
(1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.
(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Ce credeti ?



#16 Florinita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 01 February 2011 - 09:36 PM

Vezi postareaionela-stefania, la Feb 1 2011, 08:50 PM, a spus:

Art. 4 din CCM 2007-2010
(1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de patru ani, cu posibilitatea revizuirii anuale.
(2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Ce credeti ?


Este corect dar...
A fost denuntat. Asa cel putin a aparut in Curierul national din 01 Decembrie 2010. Alianței Confederațiilor Patronale din România a denuntat CCM 2007-2010.
Daca este asa (nu stiu de unde se poate afla daca a fost intradevar denuntat) atunci nu mai este valabil.
Daca nu a fost denuntat atunci ramane valabil CCM 2007-2010 pana la incheierea unui nou contract sau cel mult pana la 31.12.2011.

Deci avem o noua intrebare: a fost sau nu a fost denuntat CCM 2007-2010 ?



#17 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 12:46 PM

Deci avem o noua intrebare: a fost sau nu a fost denuntat CCM 2007-2010 ?
[/quote]

A fi "denuntat" inseamna ca una din parti sa cheme la negociere cealalta parte. Ceea ce inseamna ca partea care cheama la negociere nu mai e de acord cu clauzele incluse in contractul anterior. Negocierea se poate finaliza cu o semnare, sau NU. Din cate au anuntat si sindicalistii si reprezentantii guvernului, trei mari grupuri sindicale nu au fost de acord cu semnarea CCM 2011-2014. In cazul acesta negocierea nu s-a finalizat cu o semnare si inregistrare (la Directia de munca) a unui contract, de unde rezulta ca nu mai avem CCMN.
Este posibila o noua chemare la negociere, oricand. Daca se va finaliza cu un contract, clauzele acestuia sunt obligatorii dupa data inregistrarii lui la DM si dupa publicare in MO partea a IV-a.
elenacca



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 01:17 PM

mesaj ca la carte !! :smile: ca sa vedeti si voi cine e profesinist pe tema asta (si probabil nu numai pe asta) :biggrin:

multumim mult, Elena :thumbup:



#19 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 01:23 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 2 2011, 11:46 AM, a spus:

... trei mari grupuri sindicale nu au fost de acord cu semnarea CCM 2011-2014. In cazul acesta negocierea nu s-a finalizat cu o semnare si inregistrare (la Directia de munca) a unui contract, de unde rezulta ca nu mai avem CCMN.
Art.4 din CCMN spunea ca (2) Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.


Deci avem CCMN inca 12 luni valabil. Parerea mea.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2011 - 01:29 PM

pai, tocmai asta e problema : ca ar fi fost denuntat ! deci valabilitatea nu se mai prelungeste daca a fost denuntat ! :thumbup:
asta explica si Elena.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL